Domů > Magazín > Zdraví

Neustálá a nevysvětlitelná únava: Proč vás trápí a jak se s ní rozloučit nadobro?

Co se skrývá za únavou, proti které nepomáhá odpočinek a mnohdy ani spánek? Co dělat a kde začít, abyste se těchto pocitů zbavili? Pokud vás dlouhodobě provází podobné potíže, bude potřeba si na ně více posvítit a krok po kroku dostat svoje tělo a mysl do rovnováhy. Pojďte se zbavit únavy s naší podporou.

Věčná únava a ospalost

Stálá únava má dopad na osobní i pracovní život – člověku schází dostatek energie na řešení běžných denních situací, vztahových záležitostí, pro práci, plánovaní dalších aktivit a omezuje prožívání radosti. Někdy člověka dožene až k lékaři, který ale v mnohých případech neshledá žádnou příčinu a maximálně nabídne řešení pomocí antidepresiv.

🚀Začíná jarní očista - tento týden!
Proměň se ze zimní medvědice v jarní gazelu! 😁

Ráno plná energie, pleť jen září, oblečení ti padne a tělo šlape jako hodinky - Pojď do toho!

Proč pořád cítím únavu?

Důvodů, proč nad naším životem začne vládnout únava, je mnoho. Pojďme si společně rozebrat důvody únavy pohledem východní medicíny:

  • Může to být projev oslabeného trávení a přítomnosti patogenního vlhka v organismu. Nejčastěji v tom hraje roli oblast sleziny. Ve východní medicíně nejde o orgán sleziny jako takový, ale o okruh orgánů, který má na starost využití živin z potravy, kterou přijmeme a jejich přeměnu na energii. Pokud je slezina slabá, zhoršuje se kvalita výživy našeho těla a s tím klesá naše energie. Únava spojená se slezinou se projevuje nejvýrazněji po jídle a spolu s únavou pociťujeme těžkost trávení a končetin, plynatost, zvýšenou chuť na sladké, může být průjmovitá stolice.
  • Únava může mít důvod v přetížení jater, které zajišťují volný průchod oběhu a energie tělem. Pokud se játra přetíží (např. příliš tučnou stravou, alkoholem, chronickým stresem), dojde ke stagnaci energie a projevem může být únava. Kromě únavy také zvýšená nervozita, podrážděnost, agrese, obtížné trávení či bolest hlavy.
  • Za dlouhodobou únavou může stát i vyčerpání ledvin. Nespavost, časté chození na malou, bolest beder, zimomřivost či zvýšené pocení s jejich oslabením mohou být spjaté.
  • V případě, že jsou oslabené plíce, bývá kromě únavy přítomné zahlenění a zvýšená nemocnost, pokašlávání, chrapot, člověk může chrápat.

Možné příčiny chronické únavy a vyčerpání jsme rozebrali v rozhovoru s terapeutkou čínské medicíny Michaelou Janatovou.

Z psychosomatického pohledu to může být volání těla o zastavení. V běhu dnů a života často zapomínáme na sebe, svoje potřeby, odpočinek a spánek se nám nezdá podstatný, chceme podávat výkon jak v práci, tak doma, nedovolíme si odpočinout (“Nemohu si dovolit být unavený(á)”). Někdy je to výzva k tomu něco ve svém životě změnit a posunout se dál. Jsme unavení životem, tím, co děláme; ve skrytu duše chceme dělat něco jiného. Cítíme často nudu, odpor, málo radosti ze života, nerozvíjíme se, cítíme se ustrnulí na místě a nejsme schopni či máme obavy s tím něco dělat. Necítíme se dostatečně dobří a raději zůstáváme stát, než bychom učinili krok do neznáma, byť cítíme, že současný život nás neuspokojuje a nenaplňujeme svůj potenciál.

Co mohu dělat proti únavě?

Zkonzultujte svůj stav s lékařem, kterému důvěřujete, nejlépe celostním, abyste vyloučili dosud skryté či závažnější příčiny chronické únavy (nemoci autoimunitního charakteru jako je Crohnova choroba, Celiakie, Roztroušená skleróza, dále borelióza, špatná funkce štítné žlázy, Chronický únavový syndrom, projev anémie, deficitu VIT B12, kandidózy, alergie, nádorového onemocnění) a s pomocí individuální diagnostiky přišli společně na to, odkud pocity únavy přichází.

Na místě bude nejspíš pracovat na posílení trávení. Tělo je dlouhodobou únavou vyčerpané a potřebuje doplnit vitaminy, minerály a živiny, podpořit oblast střev, posílit slezinu a žaludek. Jak efektivně podpořit své trávení, čím začít?

  • Vneste do stravovacího režimu pravidelnost. Jezte 3-5x denně rozumné porce jídla – svačiny si dávejte, pokud mezi jídly pociťujete hlad či by vám bez jídla bylo nevolno. Jídlo snězte v klidu, nikoliv ve spěchu, dbejte na dobré rozžvýkání potravy. Nejezte na noc – jídlo snědené pozdě večer zatěžuje trávicí soustavu, zhoršuje spánek, což se ve výsledku projeví únavou.
  • Omezte špatně stravitelná jídla a jídla, co zvyšují vlhkost v organismu – příliš tučná, smažená, nadmíra cukru či soli v jídle, studené potraviny a nápoje, bílou mouku, nadbytek živočišných produktů včetně mléčných výrobků.
  • Oslovte svoje trávení již od rána a dopřejte mu nejlépe čerstvou polévku s přidáním enzymatické miso pasty, která napomáhá trávení. Takové jídlo skvěle doplní minerály, vitamíny, energii a nastartuje váš metabolismus. Zvlášť po ránu se vyhněte studeným kefírům, jogurtům a džusům – ty naopak vaše trávení zpomalí a navýší vlhkost v těle.
  • V jídelníčku preferujte hlavně zeleninu (kořenovou, listovou, kulatou), celozrnné obilniny (rýže, jáhly, ječmen, pohanka, kukuřice) a luštěniny (fazole, cizrna, hrách, čočka a výrobky z luštěnin jako je tofu, tempeh, natto). Zdravý jídelníček nemá být nuda, z těchto potravin se dají vykouzlit velmi chutné a výživné pokrmy. Inspirujte se našimi recepty, kde s těmito a dalšími základními surovinami pracujeme. Při výběru sledujte sezónnost (jiné složení stravy je vhodné v létě, jiné na podzim apod.), kvalitu a orientujte se svým zdravotním stavem (jinak jí člověk nemocný, s velmi oslabeným trávením, s HIT apod.).
  • Neřešte únavu kávou či energetickými nápoji – tyto nápoje v důsledku vaší únavu prohlubují, protože energii z těla berou na dluh.

Na našem webu vás naučíme, jak trávení posílit a získat zpět energii – pusťte si úvodní kurz zdarma Jak začít, nebo se připojte do probíhajících online kurzů s naší živou podporou. V polovině února startuje Jarní očista. Pokud máte větší problémy se zažíváním, ozvěte se pod článkem a zároveň se svěřte do rukou celostního odborníka. Posílené trávení vylepší vaší imunitu, odolnost vůči stresu a způsobí nárůst vaší energie.

Hledejte rovnováhu mezi aktivitou a odpočinkem a nenakládejte si pravidelně na svá bedra více, než zvládnete. Učte se říkat si o pomoc a také si stanovovat svoje hranice. Během dne se zastavte a ponořte se do přítomného okamžiku – vnímejte vůně, dotyk, sluchové vjemy. Naučte se techniky meditace. Podle možností střídejte polohy svého těla – pokud máte sedavou práci, snažte se pravidelně vstát a protáhnout se, případně projít. Podle svých pocitů a preferencí zařazujte pravidelný pohyb – ať ve formě procházky, protažení, jógy, orgánové sestavy, cvičení Tai-chi apod. Prokrvit tělo a rozproudit energii vám pomůže masáž těla – např. formou této automasáže. Pokud máte problém s usínáním a spánkem, dopřejte si na noc solný obklad na ledviny.

Uvědomte si, zda není únava projevem vaší duše a voláním o pozornost. V tom případě sami, nebo s podporou psychoterapeuta či duševního kouče začněte pracovat na tom, abyste podpořili sebejistotu, svojí životní motivaci a odhodlání k tomu udělat změny, které si v životě přejete.

Ponořte se do článků a rozhovorů na téma osobního rozvoje a probuďte v sobě motivaci udělat ve svém životě změnu. Inspirujte se příběhy těch, kterým se díky změně životního stylu, včetně stravy, podařilo zbavit únavy. Dejte o sobě vědět a přidejte se k nám, rádi vás podpoříme a navedeme.

🌱 PS: Začni svou jarní proměnu!

Probuď energii a uprav jídelníček. Uvidíš, že i na jaře se můžeš cítit skvěle! Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Přidej se do skvělé party - už za pár týdnů uvidíš výsledky.

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

115 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Dulková Marcela
7. 2. 2025

Dobrý den. Děkuji Vám za zprávy, které mi posíláte a hlavně za recepty. Já si však vymýšlím a “beru si” jen ty bezlepkové. Nemohu si dovolit sníst ani bezlepkový salám, který je krájen společně s lepkovým na stejném kráječi. Takže Vám děkuji za ty dnešní, bezlepkové recepty…
Naštěstí unavená nejsem, únavou netrpím. A kdybych náhodou byla “unavená”, tak to není pro mne problém – já již vstávat do práce nemusím, již jsem z ní “vyrostla”. Takže děkuji za nabídku. Dnes jsem moc a moc vděčná za všechny recepty od vás – jsou všechny bez lepku.

Ještě jednou Vám děkuji, Marcela Dulková

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Pálení a tlak na hrudi dokáže způsobit i stres

Chcete zjistit, co způsobuje pálení a tlaky na hrudníku? V našem článku se dozvíte, jaký vliv má stres na tyto potíže a jak ho zvládat pomocí relaxačních c...

Pocit na zvracení po jídle a co je jeho příčinou

Nevolnost, chuť zvracet se může objevit po dietní chybě a celkem brzy odejít. Pokud se objevuje opakovaně, znamená to, že je potřeba pomoci trávicí soustav...

Psychosomatika a žaludek

Žaludek je orgán, který velmi citlivě reaguje na zvýšený stres. Pojďte zjistit, co se děje s trávením, pokud jsme dlouhodobě v nepohodě a na co se zaměřit,...

Tlak v žaludku

Zajímá vás, proč vás tlačí žaludek a jak s tím naložit? Článek vám poskytne přehled nejčastějších příčin a praktických tipů, jak zmírnit trávicí potíže změ...

Problémy s polykáním a psychické příčiny

Knedlík v krku, stažené hrdlo a tlaky při polykání jsou nepříjemné pocity, které se mohou objevit z fyzických, ale i psychických příčin. Pojďme si tyto pot...

Babské rady na nespavost: Vsaďte na moudrost našich babiček

Článek nabízí rady, jak zlepšit spánek pomocí jednoduchých a přírodních prostředků. Zjistěte, jak správná strava, úprava prostoru spánku, klidné aktivity p...