Strašáci na ramínku? Ano i ne.
Pro swapování existují základní pravidla, která by měli všichni zúčastnění dodržovat (tzv. zásady swapera). Jak však říkají organizátorky Swap Prague, akce jsou vždy takové, jako jsme my. Je to takový reálný obraz určitého vzorku společnosti. Z mé zkušenosti se ale kvalita věcí na swapech zlepšila. Není to o visících obnošených strašácích na ramínku, připomínající horší second handy. Své pozitivum zcela jistě dělá i vstupné. Obecně za kvalitu věcí mluví čísla. Na akcích se vymění cca 85 % věcí. Zbylých 15 % věcí se pak postoupí k recyklaci. Posun dělá také postupné osvobození od typických svazujících myšlenek při třídění věcí doma, což znamená, že na swapy více nosíme pěkné kvalitní věci.
3 myšlenky, které vás nesmí odradit
A jaké jsou nejčastější svazující myšlenky, kvůli kterým máme doma věci, které nevyužíváme?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
- Bylo to moc drahé!
- Byl to dárek od …!
- To se ještě může hodit!
Posledně jsem do světa poslala několik poměrně drahých kousků z mého šatníku, pro které prostě nemám využití. Trošku jsem se u toho kroutila, to je pravda, ale nosit trička s elegantním mini logem, které říká „mám na to“, pro mě dávno přestalo být podstatné. Přiložila jsem několik knih, které mne obohatily, ale nechci je akumulovat po zbytek života v bytě. Spolu s nimi šly rovněž různé manuály a skripta pro profesní rozvoj. Domů jsem si zase přivezla novou bundu pro dceru, pár starších dětských knih v pěkném stavu, nové tričko pro manžela a pro sebe krásné letní maxi šaty. Lákala mě nabídka pokojových květin, ale odolala jsem, není pro ně doma už místo.
Tabu pro mě nejsou už ani vánoční dárky ze swapu. Většinou se jedná jen o linii směrem ode mě k mému manželovi a dceři. Maminku bych pravděpodobně nepotěšila. Nicméně věřím, že v tomto směru je mnohem aktivnější mladší generace, kterou tam potkávám. Dárky mezi kamarádkami v mém okruhu nekultivujeme.
Buďme k sobě vlídní
Aby si každý mohl tímto udržitelným způsobem „nakoupit“, je tedy potřeba vypořádat s výše uvedenými myšlenkami. Je zcela v pořádku, že někdy váháme, které věci si doma nechat. Předměty, které v nás vzbuzují radost, anebo jsou užitečné, si ponechejme. Buďme k sobě vlídní. Nezapomeňme však, že méně je více a že řada věcí, které nepoužíváme, časem ztrácí na hodnotě. Při rozhodování o dalším osudu oblečení doporučuji klást si otázky typu:
- Kdy jsem to měl/a naposledy na sobě?
- Koupil/a bych si to teď znovu?
- Cítím se v tom dobře?
- Lze to kombinovat se zbytkem věcí z šatníku?
Nové rozměry swapu aneb „co tam“?
V Praze již vznik tzv. první udržitelný obchoďák, který se koná pravidelně na podzim a trvá týden. Nejen tam, ale i na jednodenních akcích, které pořádají třeba i školy, kavárny, městské části, bývají často doprovodné programy a workshopy, které se mohou stát novou inspirací i vám. Minule jsme se třeba mohli zeptat na všechno kolem kombuchy, vermikompostování, microgreens, upcyclingu či využít na místě služeb švadleny v případě, že by vybrané věci potřebovaly maličko upravit.
Nedávno jsem v článku o půjčovnách hraček psala o vlivu chaotického prostředí přeplněného hračkami na koncentraci našich dětí. Stejný vliv má i přebytek nevyužívaných věcí v domácnosti jako takové. Proces vytřiďování a swapování proto přirozeně vnímám jako příjemně strávený čas a investici do budoucna. V neposlední řadě chodím ráda na kvalitní kávu, kterou je možno si na místě dopřát. Většinou nechybí nabídka i vegan-friendly občerstvení. Nejlepší je to pak celé ve společnosti kamarádů, kteří s vámi mohou sdílet toto malé objevovací dobrodružství, a to včetně dětí. Nevěřili byste, že bývá zajištěn i dětský koutek. Akce vás navíc mnohdy zavedou na místo, kam běžně nezavítáte. A vyskytují se zde běžně i muži. Život je pestrý, bohu dík!
Jak to dělám já aneb čemu se vyvarovat
Vždy, jako ve všem v životě, začínám u sebe. Snažím se uvážlivě nakupovat a přijímám odpovědnost za své věci. Obnošené, nefunkční či zásadně poškozené věci vytřídím do odpadu. Čisté a funkční věci zvučných značek zkusím nejprve prodat za výhodnou cenu nebo krátkodobě nabídnout ve swapovací skupině. Následně tyto a zbylé čisté a funkční věci odnesu buď na swap, organizované sbírky nebo je daruji v rámci zvoleného projektu. Oblíbila jsem si například každoroční vánoční balíčky s Diakoniií. Osobně neswapuji boty, nejsou-li zcela nové, otevřenou kosmetiku a doplňky stravy či spodní prádlo, neboť bych si sama takové produkty ze swapu nepřinesla. To je však má volba a při dodržování obecných zásad swapera se meze nekladou.
Slovo udržitelnost je fajn míti na paměti i na swapu. Co tím myslím? Domů si přinášejme jen to, co skutečně využijeme a líbí se nám to, jen tak to celé může fungovat. V celém procesu se od začátku do konce můžeme inspirovat metodou *KonMari. Pokud máte ze swapu příliš těžkou tašku, v klidu se na místě posaďte, věci proberte a vraťte.
A co vy? Znáte již termín dalšího swapu ve vašem okolí? …Není nemožné být jeho průkopníky!
*KonMari metoda – Marie Kondo je japonská popularizátorka minimalistického životního stylu, autorka knih „Zázračný úklid – pořádek jednou pro vždy“ a “Žít s radostí”. Její metoda KonMari je založena na myšlence obklopení se věcmi, které v nás vyvolávají radost a promlouvají k našemu srdci.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Moc hezký článek, mám v blízkosti bytu svap a taky regály s knihami. Vždy si tam dojdu a vyberu něco pěkného. Když nenajdu nic na sebe, odnesu si aspoň knížku 🥳
To mě dost zaujalo, zatím jsem v okolí nic nenašla, ale co není, může byt😁✌️