Domů > Magazín > Blog

O objímání

Už dlouho mám za to, že ty nejlepší věci v životě jsou zadarmo a objímání je rozhodně jednou z nich. Objímání zklidňuje, utěšuje, uzdravuje. Taky je vědecky prokázáno, že objetí posiluje imunitní systém a je pro nás (a hlavně děti) životně důležité.

Objímáte se rádi?

Ba dokonce se už dnes ví, že u dětí, které nejsou objímané, hlazené a konejšené, se zpomaluje psychický a fyzický vývoj. Děti prý potřebují minimálně osm až dvanáct objetí denně, jsou-li zdravé. Nemocné pak ještě více. Sice neznám nikoho, kdo by počítal, kolikrát za den obejmul své dítě, ale fakt je, že je to pro děti opravdu léčivé. A ono upřímně, aspoň u nás se mi v době nemoci z náruče skoro nehnou, dělá jim to prostě dobře a mně ostatně taky, výzkumy – nevýzkumy :-).

Objetí proti nemoci i depresi

Objímání funguje skvěle i proti depresi. Zkuste se celý den s někým objímat a večer se pak utápět v depresi? To jednoduše nejde. Prý je to kvůli tomu, že při objetí mozek produkuje oxytocin a serotonin. Oba tyto hormony nás dělají klidnějšími a šťastnějšími. Odplavují úzkosti, deprese a stres. A nevím tedy jak vy, ale já mám právě díky dotykům aspoň na chvíli pocit, že je všechno v pořádku. Dotyk má totiž moc nás utěšit, když jsme smutní, uzdravit, když jsme nemocní, posílit, když jsme ztracení, snižuje napětí ve svalech, má vliv na cirkulaci krve a zlepšuje krevní tlak. Pozitivně také působí na paměť.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Místo léků objetí

A opět připomínám – to vše zcela zadarmo, neuvěřitelné, že? Až si skoro někdy říkám, že by se v lékárně místo léků měla dávat objetí. A ano, přiznávám, trošku úsilí to přece jen stojí. Někdy se nám objímat nechce, protože se chceme utápět v sebelítosti. Nebo nám taky doteky nejsou vůbec příjemné. Ale možná se jen bojíme toho, že bychom se v náruči jiného člověka rozplakali. V bezpečné zóně objetí se před, byť i dobře skrytou, bolestí špatně utíká. A já se moc přimlouvám za to, ať do toho vždycky jdeme, i přes ten počáteční odpor a nedůvěru. Stojí to za to. Nejen proto, že lidé, kteří se druhých dotýkají, bývají zdravější a spokojenější.
Jo a pánové, říká se, že objímání pomáhá i proti potížím s erekcí, tak když už nic jiného, tohle by vás mohlo přesvědčit, nebo ne? ;-)

Když není koho obejmout, stále máme sami sebe

A jestli máte pocit, že nemáte koho obejmout, troufám si nesouhlasit – máte :-). Vždycky totiž můžete obejmout sami sebe. Přijde vám to zvláštní? Tomu rozumím, ale věřte, že bych vám neradila nic, co nefunguje. Je totiž úplně fuk, zda se objímáme s člověkem, plyšákem nebo sami, vždy se nám zvýší hladina oxytocinu. Díky tomu se velmi brzy začneme cítit klidněji a zvyšuje se náš pocit bezpečí.
Za sebe můžu potvrdit, že je to tak. Je mi jedno, jestli si přitáhnu kolena k bradě a obtočím je rukama nebo se hladím rukama, když je mi do breku. Důležité je cítit teplo a mírný tlak příjemného doteku. Zrovna nedávno jsem takhle usínala ve svém vlastním objetí a nestydím se za to. Poprvé jsem se u toho sice cítila zvláštně až hloupě. Teď už mi to hloupé ale vůbec nepřijde, protože zaprvé na mě nikdo nekouká a zadruhé vím, že jsem v té nejlepší společnosti ;-) Zkuste se takhle taky někdy podržet, doslova :-).

Abych vám to pěkně shrnula, ať to nemusíte číst znovu :-). Objetí zvyšuje trpělivost, posiluje imunitní systém, léčí stres a úzkost, buduje sebevědomí, produkuje dopamin (hormon štěstí), je odrazem lásky a podpory, vyvažuje nervový systém, je to emoce beze slov, uvolňuje oxytocin (hormon lásky), zmírňuje bolest v těžkých chvílích.

A teď prosím chytněte pravou rukou levé rameno, levou rukou pravé a nezapomeneme na úsměv :-) Tak jaké to je?

A to je už opravdu vše moji milí, moc vás všechny aspoň virtuálně objímám.

S láskou

Naďa

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Krásný den, jmenuju se Naďa, nikdy jsem nebyla normální, jen teď už se za to nestydím :-). Nadevše miluju svou rodinu, knihy, jídlo, objímání, tvoření, svobodu a věci mezi nebem a zemí. Jíme jinak je mi bezpečným přístavem, druhou rodinou a nekonečným zdrojem inspirace. Díky, že tu můžu být!

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Kristina a Michal Vajdovi
21. 9. 2024

Velmi nás zaujal článek o účinku objímání, plně souhlasíme, a dodáváme, že největším příkladem v tom byl Ježíš – Marek 9:36 , Bible.

Nadi, jsem moc ráda, že tato tvá krásná slova jsou vypíchnutá do sólo článečku, děkuji! Bylo by škoda, kdybychom o ně uzavřením kurzu přišli

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

15
3

Ranní rituály – krok k hezčímu a zdravějšímu dni

Máte i vy svůj oblíbený ranní rituál? Ne nadarmo se říká, že ráno dělá den. Věděli jste, že určité ranní rutiny dokážou pozitivně ovlivnit naše duševní, em...
1
12

Zpívání s anděly

Už dlouho mám za to, že každý má svého strážného anděla, nejen díky tomu, že se mi občas dějí věci, které hlavou prostě nevymyslím. Ale o tom třeba někdy p...
21
3

Dala jsem sbohem refluxu, únavě i 4 kilům (Jana, 29 let)

Chcela som sa zbaviť únavy, mala som oslabenú slinivku, takže reflux a nepríjemný pocit po najedení. Tiež som jedla dosť neskoro a potom ma otravovalo to, ...
14

Jarní únava? Kdepak, jarní šílenství!

Přišlo to na mě hned z kraje února. Ještě ani nezačalo to poctivé biologické jaro, ještě sem tam sněžilo, ale já už chytla jarní slinu a popadlo mě hotové ...