Domů > Magazín > Zdraví

Onemocnění žlučníku a příznaky

Začaly vás trápit trávicí potíže a máte podezření, že by se mohlo jednat o problémy se žlučníkem? V článku si rozebereme příznaky, které na to mohou ukazovat a nastíníme si i vhodné přístupy při jeho léčbě.

Když jsou se žlučníkem problémy

Nejprve si pojďme říct, k čemu v těle vlastně žlučník je. Je to malý vakovitý orgán nacházející se v břišní dutině a shromažďuje se v něm žluč, která se vytvořila v játrech. Žluč pomáhá trávit tuky, které zkonzumujeme a v případě potřeby je uvolněna do tenkého střeva, kde na ně působí.

K nejběžnějším potížím se žlučníkem patří tvorba žlučových kamenů (cholelitiáza). Jejich velikost se pohybuje od zrnka písku až po pingpongový míček. Objevují se častěji u žen a jejich výskyt je pravděpodobnější u osob po 40. roku věku. Tyto kaménky mohou bránit odtoku žluče ze žlučníku, což způsobuje jeho bolesti či zánět, který se může rozšířit na játra a slinivku břišní. Kromě kamenů a zánětu žlučníku (cholecystitida) či žlučových cest (cholangitida) se může v některých případech projevit autoimunitní onemocnění žlučovodů, absces, vzácně nádor.

🎁 Dárkové poukazy 🎁
Co takhle recept na štíhlejší já? Dárkový poukaz na kurzy zdravého vaření - jediný dárek, po kterém váha jde dolů a nálada nahoru!
Prohlédnout

Problémy s ním se mohou vyskytnou kdekoliv po dráze jeho meridiánu (začíná na hlavě a končí u nohou) a to nejčastěji bolestí či otokem.

Proč se tvoří žlučníkové kameny, jakou roli při jejich vzniku hraje psychika a co s nimi, jsme probrali v rozhovoru s terapeutkou čínské medicíny Žlučníkové kameny.

Příznaky žlučníkových potíží

Co může ukazovat na to, že se vás týkají problémy právě se žlučníkem?

  • Pocit stažení, otok, bolest a citlivost v oblasti žlučníku (v pravém podžebří) či břicha, zvláště po jídle či v noci.
  • Akutní bolest v pravé horní části břicha vystřelující často až do horní části zad, špatné zažívání, prudká nevolnost až zvracení, horečka a třesavka, zežloutnutí kůže a očního bělma.
  • Říhání, hořko-kyselý pocit v ústech, nadýmání.
  • Otok, bolest, zatvrdnutí na meridiánu žlučníku (ten jde z obličeje přes temeno hlavy, krk, ramena a hrudník směrem dolů do žlučníku, podél boku, po vnější straně dolní končetiny, před kotník, a končí na 4. prstu nohy).
  • Příznaky bývají doprovázeny neklidem, netrpělivostí, zuřivostí, agresí a snahou o neustálý pohyb.
  • Bývají přítomné bolesti hlavy nad či za ušima.
  • V oblasti na čele mezi obočím můžeme pozorovat jednu či více svislých vrásek, případně napuchnutí.

Jak podpořit žlučník

K potížím se žlučníkem je potřeba zvolit komplexní přístup, zaměřit se jak na způsob stravování, tak i životní styl. Mnoho potíží se žlučníkem je způsobeno přejídáním. Pokud je to váš případ, snažte se snížit celkové množství jídla a vnést do stravovacího režimu pravidelnost. Prospěšné je zařadit půst. Naučte se vařit z prvopotravin, jako jsou celozrnné obilniny, sezónní druhy zeleniny a luštěniny, škrtněte v jídelníčku co nejvíce průmyslově zpracovaných potravin, které jsou plné nezdravých tuků, cukrů a chemických aditiv.

Omezte na minimum spotřebu tuků i rostlinného oleje, nejezte tepelně neupravený olej. Ve stravě je ideální do zlepšení stavu úplně vynechat živočišnou stravu, pokud je chuť, tak lépe bílé rybí maso (jednou za 10-14 dní). Vyhýbejte se jednoduchému cukru (sladkosti, čokoláda, slazené nápoje) a solte jen mírně. Samozřejmostí je vynechat alkohol.

Z celozrnných obilnin je podpůrný ječmen, kroupy, celozrnná pšenice a slzovka. Jezte tepelně upravenou zeleninu (čistící je pro žlučník ředkev, lopuch, podzimní dýně), dostatek zeleniny listové, naopak vynechte lilkovitou. Z luštěnin vybírejte zpočátku ty nejlépe stravitelné, jako je loupaná červená čočka, dobře je vždy uvařte, aby nenadýmaly a navyšujte jejich množství pozvolna. Pro zdraví žlučníku je podpůrná kyselá chuť, nejlépe v podobě kvašené zeleniny, jablečného octa či umeocta.

Důležité je najíst se nejpozději do 18. hodiny, aby se všechna potrava dobře strávila a také nezobat mezi jídly. Všechna sousta byste měli důkladně rozžvýkat.

U některých lidí mohou problémy se žlučníkem signalizovat nevyřešenou psychickou nepohodu, zejména hromadění emocí jako jsou vztek, frustrace nebo potlačená zloba. Podle tradiční čínské medicíny jsou játra a žlučník propojeny s emocemi, konkrétně se zvládáním hněvu. Když jsou tyto emoce potlačovány nebo dlouhodobě ignorovány, může dojít k energetické nerovnováze v těle, která se projeví problémy s trávením a žlučníkem. V takových případech může být nezbytné nejen léčit fyzické projevy, ale také pracovat na emoční stránce – hledat způsoby, jak zpracovat a uvolnit nahromaděné negativní emoce. Tento proces může zahrnovat praktiky jako je odpuštění sobě i druhým, meditace, nebo práce s emocemi, která pomáhá uvolnit a zpracovat vnitřní napětí.

Žlučník a trávení podpoříte rovněž častým pobytem v přírodě, pohybem (procházky, cvičení), udržováním si okolního prostoru v čistotě, snahou o redukci nezdravého stresu a vyhýbání se konfliktům.

Jak si pomoci při akutní bolesti žlučníku se dočtete v článku Bolest žlučníku a jak jí poznat.

Jak Jíme Jinak pomáhá se žlučníkem

Na Jíme Jinak vás naučíme, jak si poskládat stravu, aby se vám začalo uzdravovat trávení. Pusťte si úvodní kurz Jak začít, kde vše potřebné do začátku vysvětlujeme. Kromě toho vás provedeme i změnami v životním stylu – s námi můžete růst nejen po fyzické, ale i po psychické stránce.

Pojďte si přečíst, jak si naši čtenáři poradili s potížemi se žlučníkem. Přinese vám to inspiraci a motivaci udělat ve svém životě změnu, abyste se také nepříjemných problémů zbavili. Někdy stačí udělat jeden malý úvodní krok a začnou se dít další pozitivní změny.

Chcete se i vy zbavit problémů se žlučníkem? Rádi vás navedeme, ozvěte se nám!

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

klub
107
6

Jak upravit stravu na jaře

Jaro je výborné období pro očistu našeho trávení. Máme šanci se zbavit všeho starého a nepotřebného, zároveň máme dost síly postavit se čelem k novým výzvá...

Syndrom propustného střeva – proč vzniká a co s tím

Bylo vám řečeno, že vaše potíže s trávením či imunitou mohou souviset se zvýšenou propustností střeva? Jak si takové střevo představit a jak ho vrátit zpět...
102
16

Jak podpořit své zdraví v březnu

Začátek jara a probíhající změny v přírodě mnoha lidem malují úsměv na tváři. Co s tím, když na nás v tomto období přichází spíše únava? Co dělat pro to, a...
75
4

Jak podpořit své zdraví v dubnu

Na jaře je všude okolo cítit nádech nové energie. Co když v tomto období pociťujeme únavu, těžké trávení nebo i hromadící se pocity vzteku a netrpělivosti?...

Bolest žaludku a její možné příčiny

Žaludek je důležitým článkem trávicí soustavy a začne bolet, pokud trávicí procesy v něm neprobíhají tak, jak mají. Co způsobuje narušení těchto procesů a ...

Špatné trávení a jeho projevy

Trápí vás bolesti či těžkost po jídle, nadýmáte se a už nevíte, co jíst, aby vám bylo dobře? Pojďme si říct, co se muže skrývat za nepříjemnými pocity spoj...