Co říká OSN o konzumaci masa a pandemii covid-19
Podle instituce UNEP (Program OSN pro životní prostředí) může snížení konzumace masa pomoci snížit riziko pandemie. (1)
„V době, kdy velká část světa pokračuje v boji proti pandemii nemoci covid-19, nikdy nebylo zřejmější, že jsou blahobyty lidí a zvířat, divokých i zemědělských, vzájemně propletené,“ řekl Philip Lymbery z organizace Compassion in World Farming (Soucit ve světovém zemědělství). (1)
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Ve zprávě nezávislého politického institutu Catham House z února 2021 se přímo uvádí, že riziko pandemie by mohlo být významně sníženo redukcí chovu zvířat. (2)
Dokument obsahuje i informaci, že dopady chovu zvířat a ubývání a tříštění přírodních stanovišť znamenají nejen ztrátu biodiverzity (rozmanitosti živých organismů), ale zasahují i do sféry lidského zdraví – pandemie covid-19 na to ostře ukázala. Covid-19 je totiž nemoc, kterou zpráva zařazuje do kategorie s označením „zoonotic“. To znamená, že pochází od zvířat a přechází na člověka. Jedná se o nejnovější ze série infekčních nemocí, které za poslední dekády dosáhly úrovně epidemie nebo pandemie. Většina z nich pochází z divokých nebo hospodářských zvířat. (2)
Dopad intenzivního chovu na životní prostředí
Primatoložka Jane Goodallová uvádí: „Intenzivní chov miliard zvířat na celém světě vážně poškozuje životní prostředí, způsobuje ztrátu biodiverzity a produkuje obrovské emise skleníkových plynů, které urychlují globální oteplování.“
Experti varují, že pokud budou ekosystémy nadále ničeny, bude ohrožena zásoba obyvatelstva potravinami – je zapotřebí posun směrem k většímu množství rostlinných potravin. To proto, aby se nezrychlovalo snižování biologické rozmanitosti.
Kromě toho je třeba více chránit půdu a zajistit, aby zemědělství bylo šetrnější k životnímu prostředí. Přírodní ekosystémy byly v posledních desetiletích stále více přeměňovány na ornou půdu a pastviny, což vedlo ke ztrátě stanovišť zvířat. (1)
„Budoucnost farmaření musí být šetrnější k přírodě a regenerativnější. Naše strava musí být více založena na rostlinách, zdraví a udržitelnosti,“ uvádí podle Daily Mail již zmíněný Philip Lymbery. (3)
Je třeba změnit vzorce
Ředitelka Programu OSN pro životní prostředí Susan Gardnerová vyzývá: „Reformování způsobu, jakým produkujeme a konzumujeme potraviny, je naléhavou prioritou – musíme změnit globální stravovací vzorce, chránit a vyčlenit půdu pro přírodu a farmaření způsobem, který je šetrnější k přírodě a bude podporovat biologickou rozmanitost.“ (3)
Je tedy zřejmé, že přesun směrem k rostlinné výrobě a konzumaci rostlinných produktů je velkou nadějí pro udržitelné životní prostředí i snižování rizik pandemií.
Rostlinná produkce je také skvělým nástrojem pro zajištění výživově hodnotné, pestré a uzdravující stravy, po které se cítíme sytí a plní energie.
Nejjednodušší a zároveň nejefektivnější je začít u sebe. Na webu jimejinak.cz najdete nepřeberné množství informací o rostlinné stravě, od správného složení jídelníčku přes stovky receptů až po účinky na organismus a příběhy čtenářů.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Zajímavý článek… asi se spoustě masozroutum nebude líbit stanovisko OSN a možné souvislosti :-D
Intenzívny chov ničí životné prostredia a prehnaná konzumácia mäsa našu imunitu aj celkové zdravie. Mäso priamo obsahuje veľa tuku, alebo nás núti viac jedávať, priťahuje k sladkostiam a iným pochutinám a tak vytvárať prebytky, ktoré sa menia na tuk. Je dokázané, že ložiská tuku sú miestom, kde sa množí vírus a tukové mostíky umožňujú vstup vírusu do bunky. A to človek nemusí byť obézny, i keď v prevažnej väčšine majú problém hlavne obézni ľudia. Stačí, ak má tuk v krvi a vnútorný tuk, nemusí ho mať pod kožou. Jasné ! naša strava je výbornou prevenciou !!