Domů > Magazín > Zdraví

Osvědčené babské rady na úlevu od překyselení žaludku

Překyselení žaludku může způsobit nepříjemné pocity v nadbřišku, nevolnost a pálení žáhy. Článek nabízí tipy na první pomoc a radí, jak změnou stravy a stravovacích návyků předejít opakujícím se problémům se žaludkem. Inspirujte se příběhy lidí, kteří se díky změnám stravy dokázali zbavit potíží s překyselením žaludku a pálením žáhy.

Překyselení žaludku – projevy a příčiny

Překyselení žaludku je stav, kdy dojde působením kyselých žaludečních šťáv k podráždění žaludeční stěny. Způsobuje to bolesti nebo pálivý pocit v nadbřišku, nevolnost či nadýmání. Součástí toto stavu může být obrácený tok trávení, kdy se obsah žaludku včetně šťáv vrací do oblasti jícnu a vyvolává to pocity, jako je pálení žáhy. Žaludeční šťávy za normálních okolností pomáhají s trávením, k problémům dojde, pokud je jich moc, nebo naopak málo, což vede ke stagnaci jídla v žaludku.

K překyselení žaludku může přispívat celá řada faktorů. Mezi hlavní patří nevhodné stravovací návyky a strava, nadměrná konzumace alkoholu a časté pití kávy. Dalšími příčinami jsou chronický stres, nadužívání některých léků (aspirin, ibuprofen) nebo onemocnění, jako je vředová choroba žaludku, která oslabuje ochrannou bariéru žaludeční sliznice. Riziko překyselení zvyšuje také těhotenství a nadváha.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

První pomoc při překyselení žaludku

Jak si pomoci, při akutním překyselení? Pojďme se podívat na moudré rady “jako od babiček”. Tyto rady jsou vhodné pouze krátkodobě, pokud se vás překyselení týká pravidelně, bude potřeba podniknout další kroky. Společně s tím odlehčete stravu, vynechte smažené, těžko stravitelné, kořeněné pokrmy, sladké, alkohol, kávu. Snažte se uvolnit, zaměřit se na klidné dýchání, pokud se za problémem skrývá stres.

Jedlá soda

Jedlá soda působí neutralizačně na kyselé šťávy a umí rychle zmírnit pálení žáhy.

Rozmíchejte cca 2 lžičky jedlé sody ve sklenici s převařenou vlažnou vodou a popíjejte.

Jablečný ocet

Navzdory jeho kyselé chuti má tento “zázrak” mírně zásadité účinky a celkově podporuje naše trávení. Potřeba je ale vybírat kvalitní, nejlépe mít domácí (Jak si ho vyrobit?).

Přidejte cca 2 lžičky jedlé sody do skleničky s převařenou, vlažnou vodou a popíjejte po douškách.

Heřmánkový čaj

Heřmánek pomáhá uvolnit napětí v žaludku, má protizánětlivé a uklidňující vlastnosti.

Zalijte 1-2 lžičky sušených heřmánkových květů 250 ml horké vody, nechte 10 minut vylouhovat, přeceďte. Popíjejte teplé 2-3x denně.

Umeboši švestička

Skvělým pomocníkem je i umeboši švestička, která umí harmonizovat prostředí v žaludku. Pomáhá při překyselení, pálení žáhy, nevolnosti, či přejedení. Není to sice tuzemní přírodní prostředek, ale japonská babička by ho nejspíše uvedla na prvních místech.

Pomalu rozkousejte kousek umeboši švestičky či umepasty, případně nechte v ústech rozpustit umeboshi kuličku.

Co při dlouhodobých obtížích

Na co se zaměřit, pokud se u vás problémy spojené s překyselením žaludku objevují často, nebo se pravidelně vrací?

Zejména na stravu a způsob stravování. Pro správné trávení je klíčové jíst v klidu a dobře každé sousto rozžvýkat, aby žaludek měl dostatek času na zpracování potravy. V dnešní uspěchané době není vždy snadné si na to najít čas, ale je důležité využít chvíle, kdy to možné je. Také byste měli omezit pojídání mezi hlavními jídly, vyhýbat se přejídání a zejména se snažit nejíst těsně před spaním.

Jak a co jíst, abyste se zbavili potíží se žaludkem si můžete přečíst v článku Co jíst na překyselený žaludek. Pokud vás provází pálení žáhy, v článku Co jíst a nejíst při pálení žáhy se dozvíte, jaké potraviny je vhodné zařadit a jaké naopak vynechávat.

Není za tím stres? Vlivem autonomního nervového systému při stresu dochází k omezenému prokrvení a snížené pohyblivosti trávicího traktu. Zároveň se zvyšuje produkce žaludeční kyseliny, což může vést k napětí ve svalech a celkovému zhoršení trávení.

Možné cesty, jak pracovat se stresem se dozvíte v článku Bolesti žaludku ze stresu a jak se jich zbavit.

Jaké léky berete? Nadměrné užívání nesteroidních antirevmatik (jako je aspirin nebo ibuprofen), některých analgetik a kortikoidů může mít negativní dopad na žaludek. Pokud již užíváte léky na překyselení žaludku nebo pálení žáhy, je důležité si uvědomit, že jejich dlouhodobé užívání může zatěžovat játra a ledviny.

Celková změna stravy (Jak začít?) vám může přinést celkové zlepšení vašeho zdravotního stavu a možná díky tomu budete moct snížit až úplně vynechat léky, které nyní berete. Léky byste neměli vysazovat na vlastní pěst, ale vždy pod dohledem lékaře a po konzultaci s ním.

Zkušenosti čtenářů Jíme Jinak

Přečtěte si nyní příběhy našich čtenářů, kteří dlouho trpěli překyselením žaludku či pálením žáhy. Díky změně stravovacích návyků a přizpůsobení jídelníčku se jim podařilo těchto obtíží zbavit. Dejte i vy sbohem trávicím problémům! 

Čtenářka Monika (42) se účastnila našeho programu Podzimní detox a Jarní očista. Získala zpět energii, lépe spí, odešly návaly, celkově shodila 7 kg a mohla úplně vynechat léky na pálení žáhy.

Za rok víc než 7 kg dole (Monika, 42 let)

Díky změně stravy jsem za rok shodila více než 7 kg, Naučila jsem se vařit spoustu chutných zdravých jídel a na mnohých si se mnou pochutnává i můj manžel….

Evu (58) k nám přivedla nadváha, velká únava a zdravotní potíže jako pálení žáhy. Po absolvování kurzu Hubneme do plavek shodila 7 kg a žáha jí úplně přestala trápit.

Prvních 7 kg bylo pryč během pár dní (Eva, 58 let)

Mojí motivací ke změně byla nadváha, velká únava a různé zdravotní potíže. Už po pár dnech jsem cítila příliv energie, přestala mě pálit žáha a kila jdou ú…

Své zkušenosti má i čtenářka Věra (65), která za rok se stravou podle Jíme Jinak shodila 30 kg, přibyla jí výrazně energie. Velice brzy zmizely jarní a podzimní virózy. Přestala jí pálit žáha, otékat nohy a zmizela letitá zácpa.

I ve starším věku má smysl začít se změnou (Věra, 65 let)

Po dětech jsem začala přibývat na váze. Vyzkoušela jsem snad všechny diety, sportovala jsem, ale hubnout se nedařilo. Navíc se mi zhoršovalo zdraví. A pak …

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Špatné trávení a jeho projevy

Trápí vás bolesti či těžkost po jídle, nadýmáte se a už nevíte, co jíst, aby vám bylo dobře? Pojďme si říct, co se muže skrývat za nepříjemnými pocity spoj...

Úzkost a vše o ní: Co dokáže napáchat ve vašem těle?

Každý z nás někdy zažije pocit úzkosti. Úzkost je zcela přirozená reakce na stresové podněty. Problém nastává, pokud se spouští příliš často, neadekvátně s...
klub
39
13

Jaký je rozdíl mezi eliminací a nemocí?

Kdy se jedná o detoxikační symptomy a kdy o nemoc? Proč se v našem těle daří kvasinkám, plísním, parazitům? Jak strava ovlivňuje vznik rýmy, kašle, bronchi...
47
4

Pupalka dvouletá – skvělá v kuchyni i v lékárničce

Královna noci, pupalka, se dá využít i přes den. Je to léčivka, krásně voní a její květy, kořen i listy se dají využívat v kuchyni. Pupalkový olej je hotov...
klub
44
12

Reflux – jak vzniká a jak ho vyléčit

Trápí vás pálení žáhy, tlak po jídle, říhání, zahlenění, chronický kašel nebo pocit na zvracení po jídle? Možná máte reflux – moderní chorobu, která ...

Syndrom propustného střeva – proč vzniká a co s tím

Bylo vám řečeno, že vaše potíže s trávením či imunitou mohou souviset se zvýšenou propustností střeva? Jak si takové střevo představit a jak ho vrátit zpět...