Domů > Magazín > Zdraví

Osvědčené babské rady proti nadýmání

Přepadla vás bolest břicha způsobená nadýmáním? Pociťujete nepříjemný tlak a křeče? Tento stav může být velmi obtěžující, ale existují účinné metody, jak si od něj ulevit. Podívejme se společně na několik osvědčených tipů “jako od babičky”, které vám mohou pomoci cítit se lépe.

Proč se nadýmám

Nepříjemné pocity spojené s nadýmáním jsou způsobené nadměrným hromaděným plynu ve střevech. Tento nadměrný plyn ve střevech může být důsledkem několika faktorů, jako je trávení určitých potravin, které tělo hůře zpracovává, nebo chaotickým způsobem stravování. Jídlo zhltané v rychlosti, ve stresu, velká nepravidelnost v jídle, to vše k potížím přispívá. Mezi časté viníky patří špatná příprava luštěnin (Jak správně uvařit luštěniny?), konzumace sycených nápojů nebo individuální nesnášenlivost některých potravin, jako jsou mléčné výrobky. Nadýmání může také souviset s pomalejším a slabším trávením, stresem nebo nedostatkem pohybu. Jak si od nadýmání pomoct? Vyzkoušejte následující tipy, které ho mohou zmírnit. 

Rychlá pomoc od nadýmání

3denní “Podzimní detox výzva”
Imunita + Jídelníček + Antistres
Tři nabité dny pro vitální podzim!

Rezervovat místo zdarma

Bylinky

Uvařte si čaj z bylinek či koření s protinadýmavými účinky, jako je fenykl, kmín či heřmánek. Tyto bylinky uklidňují trávicí trakt, pomáhají eliminovat plyny a zmírňují zánět.

Zkuste teplý čaj z kmínu. Povařte 1 čajovou lžičku kmínu ve čtvrt litru vody, nechte odstát, sceďte a popíjejte. Jak připravit bylinkové čaje si přečtěte v článku Čaje proti nadýmání: Jaké bylinky vybrat a jak čaj připravit. Dalším tipem je rozkousání fenyklového semínka.

Teplý obklad na břicho

Úlevu může poskytnout teplý obklad přiložený na oblast břicha. Teplo z obkladu povzbudí krevní oběh, peristaltiku, prohřeje svalstvo a ztlumí křečovité napětí. Použít můžete suché teplo v podobě nahřívacího polštářku s obsahem jako jsou třešňové pecky, sůl či pohanka, nebo vlhké teplo v podobě ručníku namočeného do horké vody. Opatrně vodu vyždímejte a přiložte, přičemž dávejte pozor na popálení. Nahřát si břicho můžete i teplou sprchou či koupelí ve vaně.

Účinným prostředkem pro uvolnění napětí v oblasti břicha je zázvorový obklad. Zázvor má přirozené protizánětlivé a zahřívací vlastnosti, které podporují trávení, zmírňují bolest a zlepšují cirkulaci v oblasti, kde se aplikuje.

Masáž ve směru peristaltiky

Uvolnit napětí v oblasti břicha a podpořit pohyb střev může jemná masáž ve směru peristaltiky.

Dělejte pomalé krouživé pohyby pomocí přiložené dlaně ve směru hodinových ručiček. Nejprve povrchově, poté více do hloubky. Můžete si pomoci i olejíčkem, když smícháte lžíci nahřátého rostlinného oleje a mletého kmínu, případně pár kapek kmínového éterického oleje.

Pohyb

Když vás trápí nafouklé břicho, kolikrát nejlépe pomůže pohyb a jeho přirozená masáž pomocí pohybu. Zkuste jednoduché cviky, jako je lehké protahování trupu a končetin vestoje, pomalé předklony, zvedání nohou vleže na zádech a jejich následné přitažení k hrudníku, protažení na všech čtyřech.

Přemluvte se k pohybu, pokud nejsou bolesti silné. Zkuste si přikládat dlaně na břicho a celé ho prodýchat. Skvěle zafungovat může i procházka, klidně v pomalém tempu.

Co když to nepomůže?

Pokud uvedené “babské rady” nepomáhají, bolest se zhoršuje, šíří, máte “břicho jako kámen”, přidává se horečka či zimnice, konzultujte vždy s lékařem. Jestli vás nadýmání trápí opakovaně a dlouhodobě, zamyslete se nad možnými faktory, které ho mohou způsobovat a hledejte cesty, jak se ho konečně zbavit. Pamatujte, že zdravá strava, dobré stravovací návyky a pravidelný pohyb jsou klíčové pro udržení zdravého pohybu vašich střev. Držíme palce, aby nepříjemné nadýmání brzy odešlo.

Čtěte na toto téma v našich článcích: 8 tipů, jak se konečně zbavit nadýmání, Nadýmání po jídle a jak s ním zatočit, Nadýmání: Příčiny a příznaky, Nadýmání a plynatost po změně jídelníčku.

PS: Cítíte se pořád unavená a bez energie?

Vstáváte ráno s pocitem, že byste nejraději zůstala v posteli? Co si dobít baterky a postarat konečně i o sebe? Je čas na podzimní detox. Mrkněte jak opět získat energii.

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

15 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Dlouhodobý průjem a jeho příčiny i řešení

Trápí vás dlouhodobý průjem, bolesti břicha a nadýmání? Zjistěte jaké jsou nejčastější příčiny a najdete řešení pro své problémy. V Jíme Jinak víme z vlast...
185
26

12 signálů, že vaše tělo potřebuje podzimní detox

Cítíte u sebe změny nálad, málo energie, zažívací potíže, zácpu, nepříjemný tělesný pach, problémy se spánkem nebo přibýváte na váze? To všechno jsou signá...
178
5

5 způsobů, jakým stres způsobuje tuk na břiše a co s tím

Asi to známe všichni: jíme zdravě, hýbeme se, ale i přes se nás tuk okolo břicha drží jako klíště a ne a ne dolů. Proč? Tělo nás tímto upozorňuje, že naše ...

Průjem a jeho příčiny

Trápí vás trávící problémy? Spěcháte na záchod a obáváte se, co zase přijde? Cítíte se unaveni a bez energie? Průjem trápí velkou část naší populace. Řešen...

Křeče v břiše a průjem aneb Co je způsobuje a jak se jich zbavit

Trápí vás křeče v břiše spojené s průjmem? Cítíte nepříjemnou bolest břicha po skoro každém jídle? Nejste v tom sami! Pojďte odhalit, jak si jednoduše a zd...

Nafouklé břicho po jídle a co s tím

Najíte se a za chvilku vás trápí nafouklé břicho a bolest? Už nevíte, kudy kam a jestli je nějaké řešení? Rozhodně ano! Pojďte zjistit, jak si změnou strav...