Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
- Broskve omyjeme a nakrájíme na menší kousky. Dáme do hrnce.
- Zalijeme vodou a dáme vařit se špetkou soli a ovocným koncentrátem.
- Povaříme cca 15 minut do změknutí broskví. Ochutnáme, zda je voda dostatečně sladká, podle potřeby můžeme přidat.
- V trošce vody rozmícháme agar a nalijeme do hrnce k broskvím. Necháme krátce projít varem.
- Nalijeme do pohárků a necháme zcela vychladnout – teprve až po vychladnutí tekutý agar ztuhne na želé.
- Před podáváním můžeme ozdobit čerstvým ovocem a mátou.
- Když broskve nejdou půlit a odstranit pecky, okrajuji je rovnou do hrnce, až mi zbude jen pecka.
- Broskve neloupu, ale můžete to udělat, dezert bude ještě jemnější a lahodnější. Nám tam slupky chutnají a nebaví mě broskve loupat.
- Vodu, agar i ovocný koncentrát dejte podle svých potřeb. Někdy jsou broskve sušší, jindy z nich teče šťáva. Některý agar želíruje vydatně, jiný málo. Některé broskve jsou slaďoučké a není potřeba vodu doslazovat, jiné nejsou zralé a je potřeba dát víc.
- Agar můžete použít práškový, vločkový či plátkový. První nemusíte namáčet, stačí rozmíchat, vločky a plátky je dobré předem namočit a nechat rozpustit.
- Dáte-li agaru více, budete moci vzniklou hmotu porcovat. V případě letních pohárů však chuťové buňky více potěší “mokřejší” verze pohárů, kdy želé je řídké a v něm jsou velké kousky ovoce.
- Pokud nemáte agar odzkoušený, dejte před nalitím do pohárků do malé mističky kapku tekutiny a nechte pár minut zchladit v lednici. Vyzkoušíte, jak moc váš agar želíruje. Pokud nám konzistence vyhovuje, tak dáme do pohárků. Pokud nevyhovuje, hmota je příliš tuhá, naředíme vodou, v obráceném případě, kdy je to příliš řídké, přidáme další agar, povaříme a test zopakujeme.
- Skladujte v lednici a snězte během tří dnů. Můžete také dát do zavíracích skleniček a ještě horké zavřít, pak má dezert delší trvanlivost a můžete si ho vzít na cesty.
- Místo vody a ovocného koncentrátu můžete použít jablečný mošt, pak už nepotřebujete ovocný koncentrát.
- Místo ovocného koncentrátu můžete vodu dosladit obilným sladem či sirupem.
- Do pohárů můžeme přidat jakékoli ovoce, které zrovna dozrává, můžeme přidat koření jako vanilka, kardamom, hřebíček či skořice nebo bylinky jako máta nebo meduňka.
Děti
- Pohárek můžeme dávat dětem cca od jednoho roku, pokud už zvládají ostřejší ovoce jako jahody, meruňky a broskve bez reakce. Takto povařené broskve jsou pro děti lépe stravitelné a pro malinké jsou vhodnější než syrové.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Včera jsem dělala a dneska bude skvělá osvěžující svačinka 🙂