Domů > Magazín > Zdraví

Pálení a tlak na hrudi dokáže způsobit i stres

Chcete zjistit, co způsobuje pálení a tlaky na hrudníku? V našem článku se dozvíte, jaký vliv má stres na tyto potíže a jak ho zvládat pomocí relaxačních cvičení, meditace a zdravé stravy.

Trápí mě pálení a tlaky na hrudníku

Pálení a tlak na hrudníku mohou mít různé příčiny, nejčastěji to může ukazovat na:

  • Reflux jícnu, který bývá doprovázený pálením žáhy, říháním, kyselým pocitem v ústech.
  • Srdeční onemocnění, jako je angina pectoris, zánět osrdečníku či akutní infarkt myokardu.
  • Vertebrogenní obtíže, přičemž bývají přítomny blokády žeber, hrudních obratlů, v některých svalech se vyskytují body, které způsobují vystřelování bolesti, člověk může mít potíže se nadechnout.

Pokud se objeví pálení až bolest na hrudi, která vystřeluje do paže, čelisti či zad, pocení, dušnost či nevolnost, je nutné vyhledat lékaře, aby se vyloučil srdeční infarkt. Stejně tak je dobré situaci probrat s lékařem či celostním odborníkem, pokud jsou potíže, jako je pálení a tlak na hrudi pravidelné a zhoršují se.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Co když je za tím stres

Na vzniku potíží se může významně podílet psychika, zejména nadměrný stres. Stres má vliv na trávicí pochody, svalové napětí i práci srdečního svalu. Při stresové reakci dochází k aktivaci autonomního nervového systému a uvolnění stresových hormonů, které způsobují zvýšení srdečního tepu, krevního tlaku, svalového napětí a omezují proces trávení. Vše probíhá proto, aby byl člověk připraven na reakci ve stylu “útok” či “útěk”.

Stres je určitě přirozenou součástí života. Stresová reakce sama o sobě nám může pomoci lépe zvládnout náročnou situaci. Problém však nastává, když stres zažíváme příliš často, a to i při zdánlivě běžných situacích, nebo pokud se mu neustále snažíme vyhýbat a nedokážeme ho správně zvládat či ventilovat.

Pocity pálení či tlaku na hrudníku vyvolané stresem se většinou zesilují v napjatých situacích nebo při nervozitě. Mohou se ale paradoxně objevit po náročném období ve chvíli, kdy si člověk dopřeje odpočinek.

Jak si pomoci

Co sami můžete ve svém životním stylu zlepšovat? Učte se pracovat se stresem tak, aby vás neovládal. Uvědomte si, co všechno vás v životě stresuje, z čeho stres pramení a srovnejte si svoje životní hodnoty. Zamezte přetěžování tím, že si vytvoříte jasné priority, naučíte se říkat ne a budete pravidelně odpočívat.

Když vás přepadne stres, zkuste se na chvíli zastavit a soustředit na své smysly. Zaměřte se na to, co právě vnímáte: Jaké zvuky slyšíte? Co vidíte kolem sebe? Jaký povrch cítíte pod rukama nebo nohama? Tato technika vám pomůže vrátit se do přítomného okamžiku a lépe uvolnit vznikající napětí. Pokud se stres stává neúnosným, sdílejte své pocity s blízkými nebo odborníkem.

Zařaďte do svého dne dechová, relaxační cvičení či meditaci. Praktikujte vědomé dýchání, které zklidňuje nervovou soustavu – v klidu si sedněte či lehněte, nadechněte se pomalu na 4 doby a pomalu na 4 doby vydechněte. Před spaním si po jednotlivých částech uvědomte celé tělo a pokuste se ho uvolnit od prstů na noze až po hlavu.

Důležitý je i pravidelný pohyb. Fyzická aktivita pomáhá uvolňovat stresové hormony a fyzicky otužit naše tělo vůči stresu. Blahodárně působí pohyb v přírodě. Při výběru aktivity se řiďte svým aktuálním zdravotním stavem.

Klíčem k lepší rovnováze v oblasti psychiky je i zdravá strava. Pokud máme v pořádku trávicí orgány, střevní mikrobiom a naší imunitu, stres nás jen tak nerozhodí (Stravou proti stresu). Upravte nejen způsob svého stravování, ale i skladbu talíře. Snažte se zavést větší pravidelnost, jezte co nejčastěji v klidu, jídlo vědomě rozžvýkejte, nepolykejte velká sousta a nepřejídejte se. Navyšujte v jídelníčku postupně množství vlákniny v podobě celozrnných obilnin, luštěnin a zeleniny, učte se, jak poskládat zdravý talíř (Zdravá pyramida výživy). Omezujte polotovary, chemická aditiva, nezdravé cukry a tuky v potravinách, příliš tučná a těžce stravitelná jídla, nadbytek živočišných výrobků.

Každý jsme jiný, někomu bude pomáhat každodenní procházka na čerstvém vzduchu, někdo zjistí, jak mu ulevují meditační či relaxační cvičení, někdo musí ve svém životě udělat větší změny. Důležité je ale si problém vůbec uvědomit a někde začít. Na Jíme Jinak vás rádi podpoříme v jakékoliv pozitivní změně životního stylu. Pokud se s námi chcete pustit do změny stravování, aby se začalo uzdravovat vaše trávení včetně psychiky, shlédněte pro začátek náš úvodní kurz Jak začít.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

190
26

12 signálů, že vaše tělo potřebuje podzimní detox

Cítíte u sebe změny nálad, málo energie, zažívací potíže, zácpu, nepříjemný tělesný pach, problémy se spánkem nebo přibýváte na váze? To všechno jsou signá...

Duodenogastrický reflux a co to je

V článku se dozvíte, jaké jsou příčiny vzniku duodenogatrického refluxu, jak se projevuje a také si nastíníme cesty k jeho léčbě. Inspirujte se příběhy lid...
65
8

Máte pár kilo navíc? Tipy, jak se jich zbavit a začít zdravěji

Na nic nečekejte! Vyzkoušejte těchto 14 snadných tipů, jak zatočit s kily, únavou a zdravotními neduhy.

Byla jsem brutálně unavená, bolela mě hlava a klouby. Je to pryč! (Zuzana, 33 let)

K jedálníčku Jíme Jinak ma priviedly silné bolesti hlavy, k čomu sa postupne pridali aj ťažkosti s pohybovým aparát – bolesť chrbta, kĺbov, kolena. K...

Osvědčené babské rady na úlevu od překyselení žaludku

Překyselení žaludku může způsobit nepříjemné pocity v nadbřišku, nevolnost a pálení žáhy. Článek nabízí tipy na první pomoc a radí, jak změnou stravy a str...
klub
107
6

Jak upravit stravu na jaře

Jaro je výborné období pro očistu našeho trávení. Máme šanci se zbavit všeho starého a nepotřebného, zároveň máme dost síly postavit se čelem k novým výzvá...