Příčiny pálení žáhy v noci
- Horizontální poloha ve spánku – Při lehu dochází ke snadnějšímu návratu obsahu žaludku směrem k jícnu, což může být dáno nejen polohou, ale i oslabeným jícnovým svěračem. Tento svěrač za normálních okolností brání návratu kyselých šťáv ze žaludku.
- Jídlo snědené pozdě večer – Pokud sníme jídlo pozdě večer, trávicí soustava je nucena pracovat v době, kdy by měla již odpočívat. To se může kromě pálení žáhy projevit i nadýmáním, zhoršením kvality spánku, nebo řídkou stolicí po ránu či únavou.
- Konzumace sycených nápojů, alkoholu, kávy či černého čaje před spaním – Tyto nápoje mohou přispívat k překyselení žaludku a zvýšit riziko vzniku pálení žáhy a jiných trávicích obtíží.
- Oslabené trávení – Pokud je trávení oslabené, je větší riziko, že bude člověk trpět na pálení žáhy, protože žaludek nemůže optimálně vykonávat své funkce. Potrava v něm může déle stagnovat. Jeho práce je zároveň ovlivňovaná játry – pokud jsou přetížená, může docházet ke zpomalení posunu potravy směrem ke střevům.
- Vliv psychiky – Při působení dlouhodobého stresu či úzkostech je významně ovlivněna činnost trávicí soustavy.
- Léky před spaním – Některé léky mohou ovlivnit aktivitu jícnového svěrače a činnost žaludku. Patří sem např. antidepresiva, ibuprofen, léky na vysoký krevní tlak či aspirin.
Jak si ulevit
Zamyslete se nad možnými příčinami a podle toho postupujte, případně svůj zdravotní stav zkonzultujte s celostním odborníkem, pokud jsou obtíže výraznější. Na místě je upravit stravovací návyky, naplánovat si večeři, abyste ideálně po 18. hodině (v létě po 19.) již nic nejedli, pokud jsou potíže větší, tak klidně po 17. (v létě po 18.). Večer nejezte těžká jídla, k pití volte jemný bylinkový čaj (meduňka, mučenka, heřmánek), pražený čaj Bancha či vodu. Večer už bychom obecně měli množství tekutin omezit, aby se nezatěžovaly naše ledviny.
V naší 3denní jarní výzvě ti ukážeme jak probudit svou energii a využít sílu jara naplno!
Registrace zdarma
Jestli vás provází další příznaky oslabeného trávení, jako je plynatost, těžké trávení, častý vznik průjmu či zácpy, zamyslete se nad složením vašeho jídelníčku. Vynechte jídla příliš mastná, tučná, omezte ve stravě jednoduchý cukr, bílou mouku, zredukujte živočišné výrobky, včetně mléčných výrobků. Snažte se vyhýbat polotovarům.
Naučte se vařit primárně z rostlinných prvopotravin, jako je zelenina, celozrnné obilniny a luštěniny, doplňujte o zdravé tuky, sezónní ovoce. Jak si z těchto surovin uvařit chutná a zdravá jídla, se dozvíte v našem úvodním kurzu Jak začít. Konkrétnější návod na stravování při pálení žáhy naleznete v článku Co jíst a nejíst při pálení žáhy. Také si uvědomte, jestli vaše potíže nemohou souviset s psychickou nepohodou a nadměrným stresem.
Trápí vás často pálení žáhy, tíha či tlak v žaludku, říhání, pocit hořkosti v ústech, případně chronický kašel? Je možné, že se potýkáte s refluxní chorobou jícnu. Proč vzniká, jakou roli zde hraje psychika a jak postupovat v léčbě se dozvíte v článku Reflux – jak vzniká a jak ho vyléčit.
První pomoc při pálení žáhy v noci
Je velmi nepříjemné, pokud se u vás pálení žáhy objeví v noci a naruší vám spánek, který každý potřebujeme k dobré regeneraci. Upravte si polohu a vypodložte si horní část trupu polštáři, aby se omezil návrat žaludečního obsahu k jícnu. Případně se zkuste na chvilku posadit či postavit. Ulevit může trocha vody s rozpuštěnou jedlou sodou (lžička na sklenici) či pár doušků heřmánkové čaje. Dále si můžete pomoci vycumláním kousku švestičky umeboši či umeboši pasty. Tato švestička má harmonizační účinky na celé trávení. Zkuste se uvolnit, začít jemně dýchat do oblasti břicha. Udělejte 5 pomalých nádechů a výdechů. Tento typ dechu pomůže oslovit bránici, což je dechový sval, který zároveň funguje jako jícnový svěrač.
Ráno si dejte něco lehkého k jídlu, nejlépe čerstvou zeleninovou polévku (inspirace na snídaňové polévky zde), kam pro podporu zažívání můžete přidat enzymatickou miso pastu. Takto připravená polévka vám krásně pohladí trávení. Zkuste vynechat kávu, černý či ovocný čaj a sycené, nebo sladké nápoje.
Chcete si dát do pořádku trávení a zatím nevíte, jak na to? Kromě průvodce Jak začít můžete měnit stravu krok za krokem s námi v pravidelných online kurzech Jarní očista či Podzimní detox. Pokud se chcete prozatím naučit zdravě snídat, pro tyto potřeby jsme pro vás připravili náš online kurz Zdravé snídaně. Jak rychle se bude vaše zažívání zlepšovat závisí na více faktorech, my vám dáme klíč, ale otevřít pomyslné dveře musíte sami. Každopádně vás velmi rádi navedeme a podpoříme!
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář