Co je psychosomatika?
Psychosomatika je oblastí medicíny, která zkoumá vztah mezi psychikou (myslí) a somatickými (tělesnými) projevy nemoci. Zahrnuje pochopení toho, jak stres, emoční stav a mentální problémy mohou ovlivnit fyzické zdraví těla, a jak fyzické zdraví naopak ovlivňuje naši psychiku.
Příznaky pálení žáhy
Pálení žáhy, známé také jako pyróza, je nepříjemný pocit pálení nebo bolesti za dolním okrajem hrudní kosti, který často vede až do hrdla a následuje obvykle po konzumaci určitých potravin nebo nápojů. Příčinou je návrat žaludeční kyseliny zpět do jícnu, což podráždí jeho sliznici, což označujeme jako gastroezofageální reflux (Už jste vyzkoušeli byliny na reflux?).
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Kromě pálení na hrudi patří mezi nejčastější příznaky pálení žáhy třeba:
- hořkokyselý pocit v ústech,
- bolest při polykání,
- bolest žaludku (hlavně po jídle),
- návrat kyselého obsahu žaludku do úst nebo do krku,
- pocit plnosti a nutkání ke zvracení,
- říhání,
- nadměrné slinění,
- chronický kašel nebo chrapot,
- nadýmání.
Je důležité poznamenat, že tyto symptomy se mohou objevovat samostatně nebo v kombinaci a mohou se lišit svou intenzitou od mírných až po velmi obtěžující.
Jak psychosomatika ovlivňuje pálení žáhy?
Špatný psychický stav dokáže ve vašem těle napáchat velké škody. Výjimkou tak není třeba bolest žaludku ze stresu, zvracení či nechutenství. Také velmi úzce souvisí se:
- zvýšenou produkcí žaludečních kyselin, což způsobuje nebo zhoršuje pálení žáhy, jelikož nadměrné množství kyseliny snadněji proniká do jícnu,
- sníženou funkcí jícnového svěrače, který obvykle brání zpětnému toku kyseliny ze žaludku do jícnu,
- změnami v trávicím procesu, například zpomalení nebo narušení trávení, což vede ke zvýšenému tlaku v žaludku a následnému refluxu,
- změnami ve stravovacích návycích, které lidé ve stresu podvědomě udělají, například často sahají po jídle pro útěchu (zpravidla konzumují nezdravé potraviny) nebo se přejídají, což zase zvyšuje tlak v žaludku i riziko refluxu,
- hypersenzitivitou jícnu, tedy zvýšenou citlivostí jícnu na žaludeční kyseliny, což znamená, že i malé množství kyseliny dokáže vyvolat nepříjemné symptomy.
Pálení žáhy je důležité vnímat jako komplexní problém, který je ovlivněn fyzickými i psychickými faktory. Léčba by se tak měla zaměřit nejen na fyzické symptomy, ale také na zvládání stresu a emocionálního zdraví.
Jak se vypořádat s psychosomatikou a pálením žáhy
Abyste se zbavili příznaků, můžete vyzkoušet babské rady na pálení žáhy, ale obvykle je třeba udělat několik výrazných změn ve svém životě a začít se učit pracovat se svou psychikou. Vyzkoušejte proto:
- relaxační techniky, jelikož pravidelné cvičení jógových pozic, meditace nebo hluboké dýchání dokáže pomoci snížit úroveň stresu a úzkosti,
- ozdravení jídelníčku, vyhněte se potravinám, které vyvolávají pálení žáhy, a udržujte vyváženou stravu (například tu podle Jíme Jinak),
- psychoterapii, která pomůže identifikovat a řešit emocionální problémy, které mohou způsobovat nebo zhoršovat pálení žáhy,
- změnu životního stylu, hlavně pravidelné cvičení a zajištění dostatečného spánku, což má také pozitivní vliv na celkové zdraví a snížení stresu.
Je důležité si uvědomit, že psychosomatika hraje při vzniku a zhoršování pálení žáhy klíčovou roli. Porozumění tomuto spojení vám pomůže při hledání efektivní léčby a přinese zlepšení kvality života.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář