Domů > Jak začít > Základní suroviny > Divoká zelenina, byliny, čaje

Pampeliška 7x jinak

Zářivě žluté květy nelze přehlédnout. Co všechno nám nabízí tato bylina? Od kořene po květ je pampeliška léčivá a jedlá. Přinášíme vám 7 tipů, jak pampelišku využít.

Pampelišková mastička

Mastičku si vyrobíte tak, že ve vodní lázni necháte rozpustit bambucké máslo, slunečnicový olej, v poměru 3:1, přidáte pampeliškové květy, na mírném ohni povaříte 1 hodinu a potom necháte týden přikryté v chladu a temnu. Po týdnu mastičku rozpustíte na mírném ohni, přecedíte a přelijete do čistých skleniček. Můžete přidat esenciální olejíček. Tato mastička je protizánětlivá, pomáhá od bolesti a při namožených svalech a bolavých kloubech. Hodí se i na suchou, svědivou a popraskanou kůži, skvělá bude i na rty.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Pampeliškový ocet

Vysoce výživné tonikum, které povzbudí vaše játra a pomůže vašemu trávení. Hodí se na přípravu dresinků. Postup je snadný. Několik pampeliškových květů dejte do sklenice, zalijte vinným nebo jablečným octem, zakryjte víčkem a nechte uležet minimálně týden. Poté ocet přeceďte do čisté lahve a uchovávejte v chladu.

Pampeliškový olej

Hodí se k výrobě mastiček, ale lze ho používat i samostatně k ošetření suché kůže. Výroba je podobná jako u octa. Nasbírané květy zalijte kvalitním olejem, například slunečnicovým, nechte 3 týdny vylouhovat na sluníčku a poté přeceďte. Olej uchovávejte v chladu.

Pampelišková tinktura

Tinktura se vyrábí z kořene pampelišky, který se sbírá, ještě než pampeliška nasadí květy. Takže brzy z jara. Očištěné a nakrájené kořeny vložte do čisté sklenice a zalijte alkoholem (vodkou nebo slivovicí), sklenici uzavřete víčkem, nechte louhovat cca 3 týdny, obsah sklenice denně protřepte, poté přeceďte do čistých skleniček. Užíváme 3x denně 20 kapek při potížích.

Pampeliškové stonky – fermentované

Na fermentované stonky je třeba natrhat pampeliškové listy, odkrojit jen silné stonky, důkladně omýt. Poté stonky vložte do čisté sklenice a zalijte nálevem na kvašenou zeleninu (studená převařená voda, sůl, koření), nechte kvasit 3 dny. Fermentované stonky využijeme v kuchyni stejně jako kvašenou zeleninu.

Smažené pampeliškové květy

Pampeliškové květy lze tepelně upravit stejně jako bezové květy. Stačí si udělat těstíčko, obalit v něm květy a smažit. Pokud chcete květy na sladko, přidejte vanilku nebo skořici, jestliže máte raději slanou verzi, tak těstíčko osolte.

Káva z kořene pampelišky

Očištěné a nakrájené kořeny dáme do trouby pražit na 200°C a hlídáme, aby se kořeny nespálily – nesmí být černé, ale tmavě hnědé. Vychladlé kořeny rozemeleme na mlýnku, uchováváme ve sklenici na temném místě. Příprava kávy je stejná jako u obilných káv, na jeden hrnek použijeme 2 lžičky, které zalijeme vroucí vodou.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

19 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

102
22

Nebezpečí zelených smoothie a šťáv – jsou nabité živinami, ale i riziky

Smoothie a zelené detoxikační šťávy zažívají boom. Možná o nich máte také představu, že jde o tu nejzdravější věc, kterou pro své tělo můžete udělat. Že je...
klub
107
6

Jak upravit stravu na jaře

Jaro je výborné období pro očistu našeho trávení. Máme šanci se zbavit všeho starého a nepotřebného, zároveň máme dost síly postavit se čelem k novým výzvá...
76
14

Zázračná kopřiva

Zlobíme se, když nás popálí, ale neuvědomujeme si, kolik léčivé moci v sobě skrývá. Kopřiva čistí krev, podporuje tvorbu mléka při kojení, léčí záněty močo...
101
2

Bršlice kozí noha – 10 tipů, jak ji využít v kuchyni

Zatímco nejeden zahrádkář neúnavně bojuje s rozpínavým plevelem, srdce strávníka podle Jíme Jinak plesá nad výživovým pokladem. Zjistěte, jakou sílu skrývá...
29
1

Kouzla brutnáku v lékárničce i kuchyni

Mohutný krasavec s neobyčejnými kvítky, který umí léčit i kralovat v kuchyni. Už jste ho vyzkoušeli?
20
3

Čekanka – superpotravina z louky

Hledáte zdravou alternativu za vaši oblíbenou kávu? A už jste slyšeli o čekance? Čekanka je léčivá rostlina plná vlákniny a antioxidantů, která má spoustu ...