Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ekozahrada

Pěstujeme mrkev

Od začátku našeho pěstování jsem se vždy snažila poučit z dané sezóny, přemýšlet, proč roste to a neroste ono. Mrkev pěstujeme už dlouho a  začátky nebyly taky tak slavné. Ale když tomu všemu člověk věnuje trochu pozornosti, tak souvislosti vidí dost brzy. Zjistí, jak mrkev vyset a kdy ji protrhávat. 

Vždy, když se tu někdo byl podívat nebo si koupil zeleninu a byla tam mrkev, tak se brzy přešlo k debatě o jejím pěstování a hlavně otázce protrhávání (jednocení). Ze začátku jsem nechápala, co je na té mrkvi tak záhadného, proč se ti lidé na ni stále ptají. A když jsem občas u někoho výsevy mrkve viděla, pochopila jsem. Největší problém je jednocení, a to hlavně včasné jednocení.

Co je důležité

Mrkev vyžaduje opravdu ze začátku naši péči a pozornost, ale nejen to: 

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

1) Důležitý je výběr odrůdy. My pěstujeme odrůdy karotky, které se dají i dobře skladovat.

2) Důležitý je také dobře přichystaný záhon – půda hluboko prokypřená.

3) Klíčovu roli hraje také důsledné jednocení.

Kdysi jsem si přečetla, že chuť mrkve ovlivňuje kvalita půdy. Naše mrkev je opravdu velmi sladká, tak asi máme půdu dobrou :).

Jak na vysévání mrkve

Mrkev vyséváme  v několika várkách asi od půlky dubna (někdy i dříve) do konce července zhruba v desetidenních intervalech. Takto máme postupnou sklizeň asi od července až třeba do konce roku. U mrkve je důležité už samotné setí, rozvržení záhonu a vzdálenost jednotlivých řádků. My sejeme většinu plodin do trojřádku, mrkev tedy také. Řádky jsou od sebe vzdálené 30 cm, pokud mám víc trojřádků vedle sebe, tak ty jsou do sebe 70 cm – to je vzdálenost, která tvoří cestičku.
Semínka vysévám přímo ze sáčku. Chce to trochu cvik, abyste jich nesypali moc na jedno místo.
Mně vyjdou asi 2-3 g semen na 8 m délky záhonu. Možná, když to zkusíte, tak to vypadá, že toho tam moc není, ale opravdu to tak stačí – pokud se tedy o výsev dobře staráte. To znamená, že ho neustále udržujete vlhký, dokud rostlinky nevzejdou. Pak už je možné zálivku trochu omezit. Pokud byste výsev pravidelně nezalévali, tak budou semínka špatně klíčit a i když jich tam nasypete hodně, tak výsledek nebude dobrý. Vlhkost řádků nám krásně udržuje mulč. Pokud se výsev hned nezamulčuje, rozdíl v zalévání je opravdu znatelný.

A teď přichází velmi důležité období, které je vlastně alfou a omegou úspěchu vypěstování pěkné mrkve

Pletí a jednocení mrkve

Když nám mrkev vzejde, tak ji velmi rychle dohání ostatní plevel. Je potřeba ještě malý plevel z mrkve vytrhat, protože pokud bychom ho nechali přerůst, mohli bychom pak vytrhávat s plevelem i malou mrkev a to nechceme. Tím, že výsev mrkve hned zamulčujeme, pletí je potom o dost méně.

Pak přichází na řadu jednocení. Když má výsev asi 4-5 cm na výšku, tak už jsou vidět hustější a řidší místa. Tam, kde je více rostlinek, jich prostě několik najednou vytrhnu. Vytrhávám je  velmi hrubě v 4-5 cm vzdálenostech. Takto projdu všechny řádky a mrkev zase nechám povyrůst. Když máme výsev řidší, tak se další jednocení může dělat později. Pokud je ale výsev hustější, tak jednotíme třeba i 3x. Po nějaké době (když má mrkev asi 10-12 cm na výšku) mrkev opět vyplejeme a vyjednotíme už do konečné podoby. Tuto dobu opravdu není dobré propásnout, protože když necháte mrkev vyrůst víc (máte sice už možná malé mrkvičky do polévky), tak pak už jdou mrkve vytrhávat daleko hůř, poškozují se okolní rostlinky, utrhnete třeba jen listy a kořen zůstane v zemi a mrkve si pak konkurují, zamotávají se do sebe a nerostou dobře. Mrkev tedy jednotíme na vzdálenost asi 4 – 5 cm. Ale musíme tak trochu koukat po řádku dopředu, vybírat si silnější rostlinky a dle toho vytrhávat ty ostatní. Chce to trochu cviku a hlavně nelitovat těch vytrhaných rostlinek, někdy jich je opravdu hodně :). Ale pak se budeme moc radovat z rovných a dlouhých kořenů.

 

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem máma dvou skvělých kluků a manželka zahradníka, který mi nechává volnost ve všech mých tvůrčích pokusech ..:) Jsem vystudovaná textilní výtvarnice, která vždy tíhla k tomu být a žít venku. Díky mému muži už 20 let pronikám do pěstování květin, bylin a hlavně zeleniny a poznávám duši zahrady, ale i tu svou. Je to nekončící proces učení, vše se neustále proměňuje a nuda rozhodně nehrozí..:)

53 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Jani, děkuji za článek. Mrkev je jedna z mála zeleniny, kterou pěstuju a bez které se neobejdu, bez mrkve prostě neumím uvařit (včera u oběda syn u pórkové polévky prohlásil: “dneska máme výjimečně bez mrkvovou zónu?”😂). Od té doby, co mám v létě svou, v zimě trpím. Nemám, kde skladovat, tak všechno postupně sním. Zrovna dokupuju semínka, letos nemůžu sehnat pro zpestření svoje barevné mrkvičky.

Jana Altea
26. 4. 2023

Mrkve jsem vysevala loni do kyblíků, což tedy není pro velkopěstitele😁Ale vyvedla se a dá se tam vysit opakovaně. Na zahone, v parníku i ve skleníku buď nevzejde, nebo ji jako maličkou nať něco sežere 😞

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Permazahrada v lednu (Janka)

Leden je čas bilancování loňského roku a vytváření nových plánů na rok nadcházející. Jinak tomu není ani v zahradě. Co se povedlo? Co ne? Co bych letos moh...

Permazahrada v únoru (Janka)

I když je v únoru stále zima, někde ještě leží sníh a mrazům rozhodně neodzvonilo, a to ani u nás v nížině, jaro je cítit ve vzduchu! Letošní sezóna už opr...

Zahrada v srpnu

Jaká je zahrada v srpnu? Mně vždy připadá, že v první půlce srpna se naše zahrada stává takovým malým rájem. Je k dispozici skoro všechna zelenina, jsou i ...

Zahrada v září a říjnu – děláme zásoby na zimu

Září i říjen jsou ve znamení uskladňování ovoce a zeleniny. Tento rok je to dost o kličkování mezi dešti. Jsem moc ráda, že jsme za ty roky půdu přeměnili ...

Divoký koutek zahradníkovi navzdory

Znáte to také? Na jaře zrytou půdu pohrabete, všude krásně čisto, nikde ani lístečku plevele a s prvními teplými dny to začne. Nestíháte okopávat, jednotit...

Semenaření 1. díl – co je semenaření a proč se do něj pustit

Semenaření je v podstatě pěstování a uchovávání semínek, která můžete příští rok zasadit a nastartovat tak nový koloběh rostlinného života. V tomto článku ...