Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ekozahrada

Pěstujeme z pecek – jde to!

Broskve z pecek

Stále ještě máte možnost vyzkoušet to se mnou. Pozdní odrůdy broskví dozrávají, a tak, když si na nich pochutnáte, pecku prostě nevyhodíte, ale zasadíte do květináče nebo na zahradě na nějaké místo, kde bude stromek moci růst a zůstat natrvalo, což by pro něj bylo úplně nejlepší.

Nám plodí

Máme na zahradě několik broskví, které jsme vypěstovalipecek. Začaly plodit cca kolem 3. – 4. roku. Nikdy se nám nestalo, že by zmrzly, jsou spíše pozdní. Plody jsou velké a chutné. Někdy se stane, že trpí stromy broskví kadeřavostí, takové stromky vyřazujeme. Letos byly napadené všechny hned začátkem léta, listy opadaly a nyní už jsou na větvích listy nové, jsou krásné a zdravé, takže i toto je možnost. Dvě broskve jsme ale měli každý rok neustále napadené kadeřavostí a nikdy na nich nebyl ani jeden plod, jeden stromek byl z ovocné školky a druhý vypěstovaný z pecky. Oba jsme vyřadili. Někdo pecku trochu rozbíjí kladivem, to my neděláme, a přesto nám stromečky pěkně rostou.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Jabloň

Zkušenosti s jabloní zatím nemáme, protože nám ještě neplodily. Kousek od nás pozoruji každý rok jablůňku, která sama. Vyrostla na louce, každý rok přináší plody, které jsou chutné. Stromek nikdo nijak neošetřuje, nestříhá. Roste si jak sama chce, je menší, spíše keřovitá.

Švestky

Máme spoustu švestek, které se vysely samy a sbíráme jejich plody. Jsou chutné, velikost je stejná jako u mateřské švestky a stromy jsou obsypané. Nevidím žádný rozdíl, stromy si rostou samy, bez postřiků i střihu, vzrůstem jde o vysokokmeny.

Višeň

Dostali jsme před 10 lety od rodičů višničku, která jim na zahradě vyrostla sama z pecky. Višnička má stejné plody, co do chuti i velikosti. 

Zkoušíme si vypěstovat i další ovoce jako je rybíz, angrešt, ořechy, meruňky a třešně.

Zkuste to taky

Nějakou chvíli to trvá, než stromek naroste, proto doporučuji, abyste začali co nejdřív, protože už dnes je pozdě. Nejrychlejší jsou podle mě ty broskve. Co vy? Pěstujete taky z pecek? A jaké máte zkušenosti? Napište nám a podělte se s ostatními, jak vám stromky rostou a plodí.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

16 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Mám dotaz ke stromům vypěstovaným z pecek. Jaké tyhle stromy dorostou velikosti? Máme zahradu, ale menší, velké stromy by se k nám bohužel nevešly.

Také ráda sadím pecky. Pecky od broskví a nektarinek rostou samy, ale meruňky se mi nikdy nepovedly. Jěště zkouším chutné velké špendlíky, ořechy (lískáče i vlašské) a také mi vyrostl rybíz. Ten je tedy dost složitý, vůbec se mu ze semínek nechce. Je mnohem jednodušší odříznout větvičku, nebo výmladky. Třešně a višně nám sází veverka, bohužel za 15 let se jí nepovedla dobrá odrůda. Přitom v křoví ve staré zahrádce kousek od nás jsou desítky malých višniček stejných jako matečný strom. Přesadit si je nemůžu, tam je čistý písek a my dole máme jen jíl, ale je fajn vidět, že to jde. Pro sázení z pecek platí jedna poučka, v dobré půdě vyroste dobrý strom takřka vždy, ve špatné se musí čekat a zkoušet déle.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Ohlédnutí za jarem v permazahradě

Léto je již v plném proudu, vše roste, vše je oseto či osázeno, na zahradě už nezbyl ani kousek volné plochy. Nejen díky tomu mám čas ohlédnout se a zhodno...

Živá zahrada aneb naše zahrada není sterilní

Chci vám ukázat, že i na naší zahradě se všemu nedaří a není tak dokonalé, jak to vypadá z fotek předešlých článků. Ale to vše k živé zahradě patří.

Zahrada v září a říjnu – děláme zásoby na zimu

Září i říjen jsou ve znamení uskladňování ovoce a zeleniny. Tento rok je to dost o kličkování mezi dešti. Jsem moc ráda, že jsme za ty roky půdu přeměnili ...

Jedlé květy v permazahradě

Tato vypadalo léto u nás v zahradě. Pampelišky, hluchavky a jiné typicky jarní květiny vystřídaly ty letní a to v celé své kráse! Jen se podívejte, jak se ...

První letní sklizeň “jinak” – semínka

Jakmile dvouleté rostliny začínají ukazovat květ, zaplaví mě vlna endorfinů. Je to tak nádherný pohled! Všechno rozkvete, všude včely, čmeláci, vosičky a j...

Listopad – sázíme česnek

V listopadu už je u nás na záhonech tak trochu prázdno, jsou tam jen pórky, petrželka, kapusty, mrkev. Zkrátka to, co vydrží mráz a dá se sklízet větší čás...