V testech propady i dětské čaje
Supermarkety nabízejí širokou řadu porcovaných ovocných čajů. Nezávislé testy dTest ukázaly, že z 22 druhů ovocných čajů ze supermarketů, 10 obsahuje velké množství pesticidů (mykotoxiny ani plísně naštěstí neobsahovaly). Očekáváte, že přinejmenším dětské čaje budou kvalitní? Dle testů ale mezi 10 čaji s pesticidy byly také tři čaje určené dětem, z toho jeden bio, které obsahovaly nepřípustně vysoké množství pesticidů. (1)
„Zarazilo nás, kolik různých zbytkových pesticidů a v jak velkém množství obsahují čaje určené dětem. Kvůli těmto prohřeškům jsme podali podnět k prošetření situace Státní zemědělské a potravinářské inspekci,“ komentuje závěry testů Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu
dTest.Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Věděli jste, že … ?
Pesticidy se používají v zemědělství v boji proti škůdcům a mohou se dostat do
potravinářských výrobků. Kvůli jejich toxicitě pro ně existují v mnoha potravinách
legislativní limity. To ovšem neplatí pro běžné, mnohasložkové a různorodé, ovocné
čaje. Na dětské a bio čaje se legislativní limity vztahují. (1) Problémem je rizikový tzv. koktejlový efekt, který způsobují nahromaděné chemické látky v těle.
Nemáte tyto čaje doma?
Nebezpečně vysoké množství pesticidů obsahovaly:
- VeltaTea – Čaj Malé čarodějnice s příchutí lesní směs (čaj určený dětem od 9. měsíce věku)
- Babio – Dětský bio čaj lesní plody (čaj určený dětem od ukončeného 6. měsíce věku)
- Krtečkův čaj – Lesní směs (čaj určený dětem od 9. měsíce věku)
Velké množství pesticidů obsahovaly také:
- Jemča Lesní plody
- Penny/Tea Party Forest Fruit Tea
- BioGena Lesní plody
- Zlatý šálek Lesní směs
- Mokate Minutka Ovocný čaj s příchutí ostružiny, maliny a borůvky
- Grešík Lesní plody
- Loyd Lesní plody
Jíme jinak doporučuje:
- Tento článek vás nemá vystrašit, abyste si už nikdy žádný čaj nedali, ale pouze informovat o současné situaci.
- Je už na každém z nás, jak si tyto informace přebereme.
- Nejlepší možností je nasbírat a nasušit si vlastní ingredience na čaj z míst, která nejsou znečištěná.
- Samozřejmě doporučujeme se snažit pesticidy a další nevhodné látky v jídelníčku snížit na minimum. Vybírejte pečlivě, zejména to, co konzumujete denně. Nebuďte ale ve stresu z toho, pokud nemůžete vše ovlivnit – to nemůže nikdo. Snažte se ale ovlivnit maximum toho, co jde.
- Pro ty, kdo nás dobře neznají, bude možná zajímavé zjištění, že my v JJ běžně nepijeme ovocné čaje. Jen svátečně, pro zpestření, na návštěvách, v létě pro osvěžení apod. Ne denně.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Davide, tento argument mě ale nepřesvědčil. Když výchozí surovina obsahuje pesticidy, kde by se měly louhováním vytratit a zlikvidovat? Proč je správně testovat výluh a ne sušené suroviny v čajovém sáčku? To bych si pak mohla myslet, že když uvařím chemicky ošetřené jablko, uvařený pudink už bude čistý a beze stop pesticidů? Soja mi přijde nevhodný příklad, tam jde o antinutrienty a odbourávání přirozeně škodlivých látek.
Ahoj, jen bych chtěl upozornit, že přebírané informace z dTestu mohou být zavádějící. Ve firmě, která vyrábí i čaje pracuji, sice v kuchyni jako kuchař ve zdravé jídelně, ale vím co se na firmě děje. Čaje byli podrobeny testům v suchém stavu, tedy v takovém, ve kterém se nekonzumují a ani netestují. Testuje se výhradně výluh a při tomto měření je čaj naprosto v pořádku. Proto firma již věc předala právníkům za šíření klamavé informace. Je to podobné jako se sojou. Je to nejhůře stravitelná luštěnina, ale pokud projde vhodným zpracováním, je dokonce prospěšná a v případě natta, dá se říct, i nenahraditelná.