Plynatost
Občas potrápí každého. Kdy je plynatost v pořádku a v jakém případě je třeba začít jednat? Střevní plyn patří k našemu životu. Vytváří se v našem trávícím systému a jedná se o směs par včetně kyslíku, oxidu uhličitého, dusíku, vodíku a metanu. Tento plyn pak odchází ústy nebo konečníkem. Jakmile se plyn nahromadí a neodchází ven nebo výrazně zapáchá, máme postaráno o bolesti a nepříjemné pocity.
Plynatost po jídle
Je opravdu důležité uvědomit si, že malé množství plynu je normální a přirozený jev. Pokud ale trpíte bolestí, nepříjemně se vám nafukuje břicho, dochází k zapáchajícímu úniku plynu, tak byste měli začít sledovat, co se děje. Častou příčinou plynatosti po jídle bývá hltání, špatné rozmělnění jídla v ústech, konzumace nápojů spolu s jídlem. Také vám může dávat zabrat špatně zvolená strava. Problematická mohou být tučná a smažená jídla, potrápit vás může přemíra bílého pečiva a mléčných výrobků. Za plynatostí může taky stát stres, málo pohybu nebo narušení střevní mikloflóry, záněty či paraziti. Jak z toho ven?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Plynatost po každém jídle a jak si pomoct
Jestli zažíváte nepříjemné nafukování břicha spojené s plynatostí po každém jídle, je nutnost začít měnit svoji stravu. Návrat k přirozenému stravování bez přemíry průmyslově zpracovaných potravin, cukru, bílé mouky, mléčných výrobků a masa, vám obrovsky pomůže. Zařaďte do svého jídleníčku celozrnné obiloviny, spolu s dostatkem zeleniny, luštěnin, ořechů a semínek a kvašené zeleniny. Takto nastavená skladba hlavního jídla dne vám pomůže k vyrovnání střevního mikrobiomu a uzdravení případných zánětů. Začněte krok za krokem a své jídlo proměňujte postupně.
Snídaně a plynatost po jídle
Pokud jste zvyklí snídat sladké a bílé pečivo, paštiky nebo mléčné výrobky, svůj trávící trakt zatěžujete hned od rána. Navíc vám hrozí velký propad energie. Zařaďte ráno zeleninové vývary s miso pastou, které vám doplní potřebnou tekutinu, minerály a perfektně nastartuje trávení. V případě, že pro vás polévka není dostatečná, doplňte ji obilnou kaši. Tu však připravujte z celých zrn a vyhněte se její extrudované náhražce. Celý zrna vám pomohou vyčistit střevo a připravit ho na přirozený chod.
Obědy a plynatost po jídle
Jak už jsem zmiňovala výše, obědový talíř by měl být plnohodnotný a obsahovat všechny složky. Právě tak bezpečně zajistíte potřebné živiny pro zdraví a sílu střev i celého těla.
U jídla se vždy zklidněte a jezte nerušeně. Stravu řádně rozmělněte, jelikož zažívání začíná již v ústech. Sliny obsahují trávící enzymy, které pomáhá k zažívání bez obtíží. Vypněte telefony, počítače a televizi, odložte knihu. Jakmile jíte, koncentrujte se pouze na žvýkání, chuť a vůni svého jídla. V našich receptech najdete mnoho skvělých nápadů a chutné obědy, které vás dozajista osloví a podpoří na cestě k plnému zdraví.
Rádi byste měli jistotu, že na vašem talíři nic nechybí a dáváte tělu vše, co potřebujete? Omezujete mléčné výrobky, maso a stravujete se převážně rostlinně? Ve 3 krocích vám jednoduše ukážeme, jak sestavit plnohodnotný talíř pro vás i vaše děti.
Plynatost po jídle a na co si dát pozor
- hltání
- přejídání
- konzumace tekutin společně s jídlem
- potravinová intolerance a alergie
- stres
- správná příprava potravin
Plynatost po jídle a problémové potraviny
- Maso, vejce a mléčné výrobky.
Nevěste hlavu, můžete je jednoduše nahradit rostlinnou alternativou. Velkým spojencem vám budou luštěniny. Dejte si však pozor na jejich správnou přípravu, jinak by vás mohly pěkně potrápit. Luštěniny volte vždy vcelku, aby při namáčení mohly vytvořit malý klíček. Vždy volte pouze malé množství. Fazolový guláš nebude správnou volbou.
- Brokolice, kapusta, cibule, česnek.
Některé druhy zeleniny zvyšují produkci plynu ve střevě díky obsahu trisacharidu nebo fraktanu. Zkoušejte různé druhy a zjišťujte, jak se cítíte.
- Pivo, víno a umělá sladidla
Umělá sladidla narušují zdravou mikroflóru. Je to takový malý zabiják našeho mikrobiomu. Vyzkoušejte přirozené slady a nebo využijte sílu sladké zeleniny (dýně, batáta, mrkev, řepa), ořechů a ovoce.
Plynatost po jídla a jak se uzdravit – Příběhy našich čtenářů
Petra (34 let) po jídle prožívala pocity nafouklého břicha, pocit kamení v břiše a únavu. Po změně stravy podle principů Jíme Jinak nepříjemné projevy vymizely a Petra se začala cítit zase skvěle.
Darina (31 let) měla velké střevní problémy. Od mládí byla nemocná a bojovala s nechutenstvím, které se střídalo s nadváhou. Po změně jídelníčku podle principů Jíme Jinak zmizely zažívací potíže a dokonce zhubla o 2 konfekční velikosti.
Jarmila (44 let) se cítila bez energie a unavená. Poté, co změnila své stravovací návyky se zbavila nadýmání a při plynatosti ji netrápí žádný zápach. Navíc se zbavila nafouklého břicha a zhubla skoro 10 kg.
Uzdravte své střevo
Může to být i váš příběh! Cítit se lehce, bez zbytečného nafukování, bolestí a křečí. V klubu Jíme Jinak najdete mnoho materiálů, díky kterým přejdete k plnému zdraví. Čekají na vás rozhovory s odborníky, recepty, video návody a články. V klubu se zaměřujeme na konkrétní potíže a ukazujeme, jak jednoduše přejít ke spokojenosti a zdraví.
A co víc! Díky klubu se obklopíte komunitou lidí, kteří jsou na stejné vlně! Díky tomu bude vaše cesta k proměně o hodně jednodušší.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář