Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Vařte sezónně – má to spoustu výhod! Víte, jak na to?

Už jste začali vařit podzimně? Nebo je to pro vás vyšší dívčí a vaříte celý rok to samé? Má to velké výhody přizpůsobit se ročnímu období. Když si budete vařit dobře, snáz se vyhnete chřipkám, rýmám, nachlazení, bolestem zad a depresím. O nabírání váhy ani nemluvím. To jde na podzim až nebezpečně snadno :-)

Sezónní vaření

Začala nám sezóna dýní, cuket, zelí, kapusty a kapustiček, celeru a dalších dobrot, které se každý den objevují na našem stole. Na sezónním vaření je prima, že nevaříte celý rok dokola stále to samé, ale zařazujete do jídelníčku to, co tam přirozeně patří. Díky tomu některé potraviny jíte v jejich sezóně často a když se jich nasytíte, akorát přijde sezóna další a je zase dostatek něčeho jiného. A my už dnes víme, že to je právě to, co potřebujeme jíst. V kuchyni není nuda, na talíři není nuda a nic se nám nepřejí. A vždycky je důvod se těšit na další období, místo nářku nad tím, že končí to předchozí.

Proč změnit jídelníček

Význam úpravy jídelníčku se obecně stále velmi podceňuje. Přitom všichni ti, kdo to s námi vyzkoušeli v podzimním kurzu, nám jistě dají za pravdu, že přizpůsobit výběr ingrediencí aktuálnímu ročnímu období se skutečně vyplatí.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Vyhnete se tak snáze podzimním chřipkám, nachlazení, migrénám a mnoha dalším zdravotním a psychickým potížím jako jsou stále běžnější deprese.

Na řadu přicházejí jiné orgány, než které byly citlivé v létě, a my máme šanci jim udělat něco jako roční servis a mít zase na rok vystaráno. Pokud se budeme dobře stravovat, tak ani nepřibereme, což je na podzim právě tak nebezpečně snadné.

Intuitivní vaření

Když jsem změnila jídelníček, tak mi zpočátku naprosto unikalo, které potraviny jsou zahřívající a které ochlazující, které se mají víc jíst v zimě a které v létě. Ale časem jsem zjistila, že to dělám zcela automaticky a bez přemýšlení. Že vařím velmi intuitivně. A v knihách jsem ke své velké radosti našla potvrzení správného výběru. Už to mám tak, že když v kostech cítím blížící se chladné dny, přirozeně namočím jiné obilí a luštěniny než bych vybrala pro ten den, kdy je třeba ještě velmi pěkně. A druhý den se musím smát, jak jsem to trefila.

Jak jste na tom vy?

Víte, co máte vařit? A děláte to? Nebo už si dlouho plánujete, že jídelníček přizpůsobíte, ale pořád to nějak nevychází. Zajímá nás, jestli taky vaříte sezónně nebo je to pro vás vyšší dívčí, kterou zatím nezvládáte.

Pokud patříte k těm, co stále neví, jak na to, stáhněte si zdarma seriál se vzorovým jídelníčkem a videem na téma podzimní strava. Tam to všechno je! Anebo se k nám přidejte do podzimního detoxu, kde se to vše společně naučíme a budeme praktikovat.
Chci podzimní seriál

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

36 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Dobrý den, nejde mi stáhnout podzimní seriál. Zadám e-mail a dál se formulář neposunuje. Přeji hezký den všem @

V minulosti u mě to tak nebylo, ale sezonnost je pro mě nyní podmínka stravování. Dříve jsem používala mrazák a plnila ho vším možným…Ted tomu tak není, mrazáky jsem podarovala, bohatě stačí ten malý co je součástí lednice. Tam dávám hrášek a boby když je velká uroda. Jíst něco v zimě, co je typické pro léto nemá smysl. Jinak samozřejmě zavařuju, ale mražené jídlo prostě nemáme rádi. Ted začínají i podzimní saláty, ty teda konzumujeme a máme je na zahradě i přes zimu. Ale jsou to saláty pro toto období. Jiné než ty letní. A podzim mě hodně inspiruje, je chuť vrátit se ke sporáku a troubě a vymýšlet a hrát si v kuchyni. To v létě mě vůbec moc nebaví. Nejraději vařím když je pochmurno ,zima a prší. Jen na tuto atmosféru si ještě budu muset počkat.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

87
5

Černý bez je léčivý od květů až po kůru

Černý bez je léčivý od hlavy až po paty. Každá jeho část nám pomůže s něčím jiným. Užívat ho můžete při hubnutí, migrénách, rýmě, kašli, na léčbu akné, klo...
40
2

Ruku v ruce s tradicemi aneb posvícení a hody

“To je zlaté posvícení, to je zlatá neděle. Máme maso a zas maso, k tomu kousek pečeně.” Tak je to v říkance, kterou známe z dětství. Škoda, že...
69
11

Jak léčit nachlazení, virózu a chřipku. Víte, jaký je v nich rozdíl?

Chladné počasí s sebou přináší vlnu nachlazení a viróz. Máme rýmu, kašleme, bolí nás v krku, hlava a jsme slabí. Je to viróza nebo nachlazení? Nebo snad ch...
180
5

5 způsobů, jakým stres způsobuje tuk na břiše a co s tím

Asi to známe všichni: jíme zdravě, hýbeme se, ale i přes se nás tuk okolo břicha drží jako klíště a ne a ne dolů. Proč? Tělo nás tímto upozorňuje, že naše ...
klub
30
20

Jste element DŘEVO? Zjistěte, jací jste a jak se dostat do rovnováhy

Jste element dřevo? Zjistěte, jaké jsou vaše silné a slabé stránky, emocionální příznaky nerovnováhy vašeho elementu, které nemoci vás mohou trápit, kterém...
20
4

Na podzim přidejte pikantní chuť

Plíce a tlusté střevo jsou na řadě právě na podzim. Můžeme si je posílit, vyčistit nebo pěkně zaneřádit. Záleží, jak se o ně postaráme. Podpořit tento okru...