Domů > Jak začít > Základní suroviny > Divoká zelenina, byliny, čaje

Podzimní průvodce léčivými kořeny – díl I.

Nezapomeňte, že na podzim se dá stále sklízet a vyrábět mnoho léčivých přípravků, ale i dobrot. Jaké kořeny sbírat na podzim? A jak s nimi naložit? To vše vám řekneme v našem podzimním průvodci.

Kořeny bylin vyrýváme na podzim, a to nejlépe v říjnu a listopadu.
Omyjeme je a zpracujeme. Můžeme je nakrájet na menší kousky a usušit je na čaj anebo z nich připravit tinkturu či masti.

Pampeliška lékařská

Tato bylina je již po staletí uznávaná bylináři jako velmi účinné diuretikum. Čistí krev, stimuluje střeva a ledviny. Jde o výborné antirevmatikum. Posiluje celý organismus. Podporuje trávení.
kořene pampelišky připravujeme odvar a podáváme 2x až 4x denně.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Čekanka

Čekankový kořen je výbornou náhražkou běžné kávy. Kořen obsahuje velké množství inulinu. Podporuje funkci jater. Působí protizánětlivě na trávicí ústrojí. Působí močopudně a žlučopudně. Zlepšuje činnost srdce.

Lopuch větší

Kořen podporuje látkovou výměnu. Je močopudný a potopudný. Podporuje ledviny a odstraňování škodlivých látek z těla. Můžeme podávat ve formě tinktury, odvaru nebo nálevu. Lze kombinovat s dalšími bylinami. Výborná je mast z kořene na revma. Potíráme jí bolavé klouby.

Kostival lékařský

Pomáhá hojit zlomené kosti, pohmožděniny, záněty a bércové vředy. Díky obsahu alkaloidů se kořen kostivalu nedoporučuje k vnitřnímu užití. Zevně je vhodný ve formě masti, kdy působí hojivě. Lze jej najemno nastrouhat a aplikovat čerstvý. Sušený prášek z kořene lze smíchat s vodou a vzniklou kašičku nanášet na postižené místo.

 

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

36 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

13
1

Podzimní průvodce léčivými kořeny – díl II.

Kořeny bylin sbíraných na podzim mají velkou sílu. Využijme ji a připravme si z nich léčivé tinktury, čaje, masti a vína. Příroda je bohatá. Nezapomeňme, ž...
9
1

Podzimní průvodce léčivými kořeny – díl III.

Léčivé kořeny uzdravují naše fyzické tělo. Nezapomeňme, že každý problém na fyzické úrovni je odrazem naší duše, a proto je potřeba léčit i ji.
16

Podzimní dary přírody

Procházet se přírodou a ještě si z procházky přinést nějaké ty dobroty, je lákavé. Procházet se, zkoumat, učit se, ochutnávat a objevovat, je ale mnohem le...
44

Jaké bylinky můžeme sbírat na podzim

Na podzim se nabízí více možností ke sběru v přírodě. Můžeme sbírat plody trnky obecné, bezinky, hlohy, dřínky, jeřabiny i šípky. Také kořeny bylin a stále...

Růžičková kapusta na sladkém curry

Jako dítě jsem růžičkovou kapustu nesnášela. Ovšem tahle verze je pro mě lahůdkou a chutná i dětem.

Semolinové tagliolini s rukolovým pestem

Domácí těstoviny nepředčí nic. Stojí za tu námahu a ujišťuji, že i ten krásný pocit, z dobře připraveného jídla je k nezaplacení. Vyzkoušejte tuto zelenou ...