A jaké jsou další rostliny, jejichž kořeny v sobě skrývají léčivou moc?
Andělika lékařská
Kořen má velmi hořkou kořenitou chuť. Sbírá se spolu s oddenkem. Tlumí menstruační bolesti, chrání sliznice dýchacích cest, příznivě působí na trávicí ústrojí. Tlumí nadýmání. Stimuluje činnost srdce. Je vhodná ke koupelím, má nezanedbatelný účinek na revmatické potíže. Užíváme ve formě prášku, tinktury, vína nebo nálevu. Při předávkování hrozí vedlejší účinky.
Proměň se ze zimní medvědice v jarní gazelu! 😁
Ráno plná energie, pleť jen září, oblečení ti padne a tělo šlape jako hodinky - Pojď do toho!

Třapatka nachová
Účinně hojí rány, posiluje imunitní systém. Má antibiotické a antivirové účinky. Osvědčila se při léčbě hemeroidů, žilních onemocněních a bércových vředech a také při ekzémech, popáleninách a oparech. Nejúčinnější využití kořene je tinktura. Kořen se používá z 3 až 4-letých rostlin.
Hořec žlutý
Kořen se sbírá 5. rokem, obsahuje hořčiny, terpeny, alkaloidy, pektiny, inulin a další látky. Využívá se při poruchách žlučníku, slinivky a jater. Podporuje krvetvorbu, posiluje funkci nervové soustavy, ve formě obkladů je kořen účinný na nehojící se rány a revma.
Vhodnou formou je tinktura, prášek, který užíváme na špičku nože, homeopatický čaj anebo bylinný balzám či hořcové víno.
Křen selský
Křen je nejlepší čerstvý. Abychom k němu měli přístup a zachovali jej v dobré kondici, je dobré ho uchovat přes zimu v písku. Čerstvý křen se využívá nejen k jídlu, ale i k velmi léčivým obkladům. Povzbuzuje celý organismus, působí močopudně, zlepšuje střevní mikroflóru, zvyšuje vylučování trávicích enzymů, má vysoký obsah vitaminu C. Zevně se používá ve formě křenové placky, kterou nikdy nepřikládáme na holou kůži, ale na látku. Působí na tkáně, zlepšuje jejich prokrvení, urychluje hojení a působí regeneračně. Více o křenu si přečtěte zde.
🌱 PS: Začni svou jarní proměnu!
Probuď energii a uprav jídelníček. Uvidíš, že i na jaře se můžeš cítit skvěle! Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Přidej se do skvělé party - už za pár týdnů uvidíš výsledky.
Komentáře
Oceňuji článek, jen moc nevidím důvod uvádět zde chráněné rostliny. Např. takový hořec žlutý je u nás chráněný, v horské přírodě jsem ho obdivovala jednou a z představy, že ho po přečtení tohoto článku někdo půjde vykopat, je mi smutno. Prosím o doplnění, že některé rostliny je třeba si koupit v lékárně.