Domů > Jak začít > Základní suroviny > Divoká zelenina, byliny, čaje

Podzimní průvodce léčivými kořeny – díl II.

Kořeny bylin sbíraných na podzim mají velkou sílu. Využijme ji a připravme si z nich léčivé tinktury, čaje, masti a vína. Příroda je bohatá. Nezapomeňme, že si z ní máme odnést vždy, jen to co skutečně využijeme.

A jaké jsou další rostliny, jejichž kořeny v sobě skrývají léčivou moc?

Andělika lékařská

Kořen má velmi hořkou kořenitou chuť. Sbírá se spolu s oddenkem. Tlumí menstruační bolesti, chrání sliznice dýchacích cest, příznivě působí na trávicí ústrojí. Tlumí nadýmání. Stimuluje činnost srdce. Je vhodná ke koupelím, má nezanedbatelný účinek na revmatické potíže. Užíváme ve formě prášku, tinktury, vína nebo nálevu. Při předávkování hrozí vedlejší účinky.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Třapatka nachová

Účinně hojí rány, posiluje imunitní systém. antibiotické a antivirové účinky. Osvědčila se při léčbě hemeroidů, žilních onemocněních a bércových vředech a také při ekzémech, popáleninách a oparech. Nejúčinnější využití kořene je tinktura. Kořen se používá z 3 až 4-letých rostlin.

Hořec žlutý

Kořen se sbírá 5. rokem, obsahuje hořčiny, terpeny, alkaloidy, pektiny, inulin a další látky. Využívá se při poruchách žlučníku, slinivky a jater. Podporuje krvetvorbu, posiluje funkci nervové soustavy, ve formě obkladů je kořen účinný na nehojící se rány a revma.
Vhodnou formou je tinktura, prášek, který užíváme na špičku nože, homeopatický čaj anebo bylinný balzám či hořcové víno.

Křen selský

Křen je nejlepší čerstvý. Abychom k němu měli přístup a zachovali jej v dobré kondici, je dobré ho uchovat přes zimu v písku. Čerstvý křen se využívá nejen k jídlu, ale i k velmi léčivým obkladům. Povzbuzuje celý organismus, působí močopudně, zlepšuje střevní mikroflóru, zvyšuje vylučování trávicích enzymů, má vysoký obsah vitaminu C. Zevně se používá ve formě křenové placky, kterou nikdy nepřikládáme na holou kůži, ale na látku. Působí na tkáně, zlepšuje jejich prokrvení, urychluje hojení a působí regeneračně. Více o křenu si přečtěte zde.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

13 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Oceňuji článek, jen moc nevidím důvod uvádět zde chráněné rostliny. Např. takový hořec žlutý je u nás chráněný, v horské přírodě jsem ho obdivovala jednou a z představy, že ho po přečtení tohoto článku někdo půjde vykopat, je mi smutno. Prosím o doplnění, že některé rostliny je třeba si koupit v lékárně.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

16

Podzimní dary přírody

Procházet se přírodou a ještě si z procházky přinést nějaké ty dobroty, je lákavé. Procházet se, zkoumat, učit se, ochutnávat a objevovat, je ale mnohem le...
44

Jaké bylinky můžeme sbírat na podzim

Na podzim se nabízí více možností ke sběru v přírodě. Můžeme sbírat plody trnky obecné, bezinky, hlohy, dřínky, jeřabiny i šípky. Také kořeny bylin a stále...
16
3

Sléz lesní a jeho léčivé květy

Věděli jste, že během války v roce 1948, kdy byl Jeruzalém obléhán, byl sléz důležitou plodinou a je každoročně oslavován v den nezávislosti tradičním pokr...
11

Popenec – poklad jarní přírody

Víte, co je to konrábek, koudelík či vopuňka? Představují lidové názvy popence, bylinky, která se dříve těšila značné oblibě. Popenec obohatí jarní jídelní...

Jarní bylinkové oleje 4x jinak

Jakmile se ukážou první jarní bylinky, ihned je nadšeně sbíráme a zpracováváme všemi možnými způsoby a připravujeme si tak vlastní zásoby léčivých domácích...
16
6

Lék nejen na plíce – plicník lékařský

Věděli jste, že tato bylinka léčí nejen plíce, ale i trávicí ústrojí? Na jaře a v létě si můžeme nasbírat zásoby na podzim, kdy nejvíce trpíme na kašel.