Domů > Jak začít > Základní suroviny > Divoká zelenina, byliny, čaje

Podzimní průvodce léčivými kořeny – díl III.

Léčivé kořeny uzdravují naše fyzické tělo. Nezapomeňme, že každý problém na fyzické úrovni je odrazem naší duše, a proto je potřeba léčit i ji.

Pojďme se podívat na další kořeny, které nám s tím mohou pomoci.

Kopřiva

Působí antivirově, proti chudokrevnosti, jako antirevmatikum, antidiabetikum a antisklerotikum. Podporuje funkci žluče, podporuje léčbu astmatu. Kořen užíváme zevně, a to na padání vlasů ve formě odvaru a to z hrsti kořene kopřivy a 0,5 l bílého vinného octa. Více o léčivých účincích kopřivy a jak ji využít v kuchyni si přečtěte zde

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Kozlík lékařský

Sklízíme oddenek na konci října. Kozlík tlumí stavy úzkosti, duševní napětí, stres. Tiší bolesti, křeče, menstruační potíže. Účinkuje na poruchy štítné žlázy.  Podáváme v kombinaci s dalšími bylinami při potížích s arytmií a tachykardií. Užíváme nejlépe tinkturu.

Proskurník lékařský

Díky obsahu slizů výborně tlumí kašel. Užíváme ve formě macerátu, kdy mírně přihříváme 2 čajové lžičky kořene na 1 sklenici vody. Můžeme zevně použít na kloktání, ošetření popálenin, na nehojící se rány. Pomáhá při zácpě, zánětech střev. Vhodná bylina pro děti. My pijeme proskurníkový macerát při nachlazení, bolestech v krku a dalších dýchacích potížích. Našim dětem velmi chutná.

Jehlice trnitá

Sbíráme kořen kolem 14. hodiny v říjnu nebo listopadu. Bylina je vhodná k léčbě zánětlivého onemocnění ledvin a močových cest. Působí jako antirevmatikum. Pomáhá vylučovat tekutiny a soli z těla.  Podáváme nálev anebo tinkturu. Bylinu můžeme kombinovat s dalšími bylinami jako je petržel, celer, medvědice, celík zlatobýl a další. Mírně zvyšuje krevní tlak. Při samostatném použití lze podávat nálev. Nedoporučuje se užívat dlouhodobě.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

9 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Tak to je zajímavé čtení a zajímavé informace. Znáte prosím někdo i něco na kyčle, klouby….?
Manžel se snaží stravovat aspoň částečně podle jíme jinak, jezdí na kole, ale bolest kyčlí se začíná objevovat čím dál častěji. Nebere žádné léky a větu od kamarádů “co bys chtěl ve svém věku” – má po padesátce – nějak nechceme akceptovat😉 takže moc děkuji za jakoukoliv ne chemickou a ne pilulkovou zkušenost😉

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

49
6

Afrikán: proč by neměl chybět na žádné zahrádce ani na stole?

Dokážete si pestrého ochránce před škůdci představit na stole? Přečtěte si, proč by tam rozhodně neměl chybět!
4
6

Růže šípková – přírodní zásobárna vitamínů

Šípky sbíráme na přelomu září a října. Většina asi zná sušené šípky na čaj, ale co si z nich pro změnu vyzkoušet vyrobit něco jiného?
11
3

Malý průvodce dobrými čaji

Příroda nabízí pestré možnosti, když se venku ochladí a my dostaneme chuť na čaj. Každý má svá specifika a my vás jimi ve zkratce provedeme, abyste věděli,...
17
9

Podpůrné bylinky pro jarní očistu

Jaro je ideální čas pro očistu našeho těla, detoxikaci, po dlouhém zimním období, kdy jsme více uvnitř svých domovů, máme málo pohybu a jíme těžší pokrmy.
11

Popenec – poklad jarní přírody

Víte, co je to konrábek, koudelík či vopuňka? Představují lidové názvy popence, bylinky, která se dříve těšila značné oblibě. Popenec obohatí jarní jídelní...
14

Silenka nadmutá aneb italský salát

Znáte z našich luk silenku nadmutou? A víte, že její zelené lístečky jsou velmi chutné?