Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Pohanka: Prohřátí a energie

Přinášíme vám článek o pohance, tradiční potravině z chladných oblastí střední Asie s mnoha zdravotními benefity. Dozvíte se, jak ji konzumovat pro zvýšení energie, posílení imunity, cév či podporu sexuálních funkcí. Součástí jsou recepty na chutné pokrmy.

Pohanka

Pohanka je přirozeně bezlepková potravina. Pochází z chladných oblastí střední Asie a je tradičním pokrmem v Rusku. Do Evropy se dostala v době středověku a v 16. století patřila jídla z pohanky k těm nejoblíbenějším v českých zemích. Energeticky je to nejvíce jangová obilovina a dodává tělu silnou, teplou a prohřívající energii. Proto je vhodné ji konzumovat zejména v zimním období a při zvýšené tělesné námaze.

Pro svou energetickou kvalitu se nedoporučuje starým lidem, malým dětem a také v kombinaci s jáhlami.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Tato nutričně bohatá plodina naše tělo obohatí o vitaminy skupiny B, aminokyseliny a vlákninu. Je vhodná k detoxikaci organismu, při silné a dlouhé menstruaci (v případě nedostatečné energie JANG) a vředových onemocněních. Pohanka je ceněna především pro svůj vysoký obsah vitaminu P (rutinu), který zvyšuje pevnost a pružnost cév. Posiluje imunitu a podporuje sexuální funkce.

Můžeme ji vařit ve formě celých zrn – krup, anebo lámanky – vhodnější na kaši. Z pohankových slupek je možno zakoupit ochucený čaj či vlastnoručně vyrobit pohankový polštářek.

Za Jíme Jinak doplňujeme: Nejbohatší na rutin jsou květy a natě, dále slupky semen. Nať přidáváme jako posypku do polévky, nebo do pomazánky. Lze si nechat vyklíčit neloupanou pohanku, nebo si udělat čaj z natě (v zimě ze sušené), případně ze slupek semen pohanky macerovaných v bylinkovém čaji. Pravdou je, že rutin je termolabilní a varem ztrácí do určité míry své účinky. Pohanku coby pseudoobilovinu ve formě loupaného semene (krupky a lámanka) jíme obecně spíše v chladnějších dnech pro její zahřívající efekt.

Recepty s pohankou

Ranní pohanková kaše

V poměru 1:4 uvaříme pohanku se špetkou soli a skořice. Výborná je kombinace s bulgurem, rýží natural nebo jemnými ovesnými vločkami s klíčky.

Sypeme opraženým dýňovým semínkem a zelenou cibulkou, doplníme např. vařenou mrkvi a napařeným květákem.

Pohankovo-zelné placky

Uvařenou pohanku smícháme s namočenými ječnými vločkami, nastrouhanou mrkví a kysaným zelím, špetkou majoránky, libečku a kmínu. Vlhkou rukou tvarujeme placičky, které orestujeme na oleji nebo 20 minut pečeme v troubě. Potřeme kvalitní francouzskou hořčicí a posypeme strouhaným uzeným tempehem. Podáváme s vařenou dýní a brokolicí.

Houbový kuba

Špaldové kernotto uvaříme s pohankovými kroupami v poměru 1:1. Přídáme namočené sušené houbičky (např. šiitake), cibuli, česnek marinovaný v sójovce a uzené tofu. Ochutíme saturejkou a kmínem. Krátce zapečeme v pekáčku ve vyhřáté troubě a poté krájíme na čtverce. Na talíři doplníme napařenou kapustou, zelím a kvaškou.

Zeleninovo-pohanková polévka s kopřivou

Klasický zeleninový vývar z mrkve, petržele a celeru obohatíme zelenými listy kopřivy a pohankovou lámankou. Ochutíme bobkovým listem, umeoctem a na závěr posypeme zelenou částí pórku a vmícháme rýžové miso.

Pohankové karbanátky

Na masovém mlýnku umeleme uvařenou pšenici, pohanku a fazole adzuki. Tvarujeme oblé karbanátky, které obalíme v hladké kukuřičné mouce a smažíme dozlatova. Můžeme zkusit také jinou variantu a místo fazolí adzuki přidat natto. Podáváme s blanšírovaným pekingským zelím, pórkem a pickles.

Palačinky

Pohankovou mouku smícháme půl na půl s hladkou špaldovou, špetkou soli a vodou. Vznikne nám tekutější hmota, kterou lijeme na pánev jako palačinky. Po usmažení otřeme přebytečný tuk v ubrousku a polijeme teplou omáčkou z bílého misa, sojové smetany a sladu. Podáváme se sladkou zeleninou (mrkev, dýně, kedluben).

Jak ještě využít pohanku v kuchyni? Další recepty na chutná jídla naleznete zde. Přejeme dobrou chuť!

Autor Lenka Kablová, redakčně upraveno

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

9 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

klub
10
16

Zdravá strava a cestování – 3. díl (výbava na cesty)

Také se vzdáváte cestování kvůli tomu, že si myslíte, že se nedá skloubit jíst jinak a cestovat? Přitom zdravé cestování není zase taková věda, jak se možn...
12
5

Kompletní průvodce zdravým grilováním bez masa

Máme tu teplo a s ním přichází i grilovací sezóna, která spojuje samé příjemné aktivity – dobrou společnost, čerstvý vzduch a dobré jídlo. A tím nemu...
301
47

Léčivý hřib hořčák – zabíjí rakovinu

Nedávno jsme vydali článek o léčivých účincích lesních hub. Naši čtenáři jako správný národ houbařů hned poznali, že hříbek v  na úvodní fotce úplně vlevo,...

Ředkvičky naložené v nálevu s ume octem

Vodní pickles s ume octem je velmi jednoduché a velmi chutné. Skvěle se hodí pro případ, že vám vyroste mnoho ředkviček najednou a nestíháte je konzumovat....

Černý talíř

Vyzkoušejte tento rychlý, jednoduchý a lahodný recept obsahující černou rýži a fazole. Pochutnáte si a zároveň uděláte něco pro posílení vašich ledvin.

Listové kimči

Rychlá a snadná výroba skvělého kondimentu z přebytků listů vás mile překvapí. Využít můžete všechny listy a natě zdravé zeleniny. Nejen hlávkový a jiné sa...