Pohanka
Pohanka je přirozeně bezlepková potravina. Pochází z chladných oblastí střední Asie a je tradičním pokrmem v Rusku. Do Evropy se dostala v době středověku a v 16. století patřila jídla z pohanky k těm nejoblíbenějším v českých zemích. Energeticky je to nejvíce jangová obilovina a dodává tělu silnou, teplou a prohřívající energii. Proto je vhodné ji konzumovat zejména v zimním období a při zvýšené tělesné námaze.
Pro svou energetickou kvalitu se nedoporučuje starým lidem, malým dětem a také v kombinaci s jáhlami.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Tato nutričně bohatá plodina naše tělo obohatí o vitaminy skupiny B, aminokyseliny a vlákninu. Je vhodná k detoxikaci organismu, při silné a dlouhé menstruaci (v případě nedostatečné energie JANG) a vředových onemocněních. Pohanka je ceněna především pro svůj vysoký obsah vitaminu P (rutinu), který zvyšuje pevnost a pružnost cév. Posiluje imunitu a podporuje sexuální funkce.
Můžeme ji vařit ve formě celých zrn – krup, anebo lámanky – vhodnější na kaši. Z pohankových slupek je možno zakoupit ochucený čaj či vlastnoručně vyrobit pohankový polštářek.
Za Jíme Jinak doplňujeme: Nejbohatší na rutin jsou květy a natě, dále slupky semen. Nať přidáváme jako posypku do polévky, nebo do pomazánky. Lze si nechat vyklíčit neloupanou pohanku, nebo si udělat čaj z natě (v zimě ze sušené), případně ze slupek semen pohanky macerovaných v bylinkovém čaji. Pravdou je, že rutin je termolabilní a varem ztrácí do určité míry své účinky. Pohanku coby pseudoobilovinu ve formě loupaného semene (krupky a lámanka) jíme obecně spíše v chladnějších dnech pro její zahřívající efekt.
Recepty s pohankou
Ranní pohanková kaše
V poměru 1:4 uvaříme pohanku se špetkou soli a skořice. Výborná je kombinace s bulgurem, rýží natural nebo jemnými ovesnými vločkami s klíčky.
Sypeme opraženým dýňovým semínkem a zelenou cibulkou, doplníme např. vařenou mrkvi a napařeným květákem.
Pohankovo-zelné placky
Uvařenou pohanku smícháme s namočenými ječnými vločkami, nastrouhanou mrkví a kysaným zelím, špetkou majoránky, libečku a kmínu. Vlhkou rukou tvarujeme placičky, které orestujeme na oleji nebo 20 minut pečeme v troubě. Potřeme kvalitní francouzskou hořčicí a posypeme strouhaným uzeným tempehem. Podáváme s vařenou dýní a brokolicí.
Houbový kuba
Špaldové kernotto uvaříme s pohankovými kroupami v poměru 1:1. Přídáme namočené sušené houbičky (např. šiitake), cibuli, česnek marinovaný v sójovce a uzené tofu. Ochutíme saturejkou a kmínem. Krátce zapečeme v pekáčku ve vyhřáté troubě a poté krájíme na čtverce. Na talíři doplníme napařenou kapustou, zelím a kvaškou.
Zeleninovo-pohanková polévka s kopřivou
Klasický zeleninový vývar z mrkve, petržele a celeru obohatíme zelenými listy kopřivy a pohankovou lámankou. Ochutíme bobkovým listem, umeoctem a na závěr posypeme zelenou částí pórku a vmícháme rýžové miso.
Pohankové karbanátky
Na masovém mlýnku umeleme uvařenou pšenici, pohanku a fazole adzuki. Tvarujeme oblé karbanátky, které obalíme v hladké kukuřičné mouce a smažíme dozlatova. Můžeme zkusit také jinou variantu a místo fazolí adzuki přidat natto. Podáváme s blanšírovaným pekingským zelím, pórkem a pickles.
Palačinky
Pohankovou mouku smícháme půl na půl s hladkou špaldovou, špetkou soli a vodou. Vznikne nám tekutější hmota, kterou lijeme na pánev jako palačinky. Po usmažení otřeme přebytečný tuk v ubrousku a polijeme teplou omáčkou z bílého misa, sojové smetany a sladu. Podáváme se sladkou zeleninou (mrkev, dýně, kedluben).
Jak ještě využít pohanku v kuchyni? Další recepty na chutná jídla naleznete zde. Přejeme dobrou chuť!
Autor Lenka Kablová, redakčně upraveno
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář