Domů > Magazín > Zdraví

Poruchy spánku: příčiny, příznaky a léčba

Spánek je důležitý pro harmonizaci těla i mysli. Při jeho narušení dochází k ovlivnění naší nálady, energie i schopnosti regenerace. Mezi poruchy spánku řadíme jak nemožnost usnout, bdít od brzkých ranních hodin, ale i časté noční můry, náměsíčnost nebo spánkovou apnoi. Proč k poruchám spánku dochází a jaké jsou cesty k jejich napravení?

Poruchy spánku – příčiny

Příčiny poruch spánku mohou být různé – od nevhodného životního stylu až po zdravotní problémy. Spánek ovlivňují nejen naše každodenní návyky, ale i psychický stav, hormonální rovnováha či celkové fungování organismu. Pochopení těchto vlivů je prvním krokem k jejich nápravě. Mezi možné důvody poruch spánku se řadí:

  • Zdravotní nerovnováha či onemocněníhormonální nerovnováha, poruchy trávení, infekční onemocnění, kardiovaskulární choroby, neurologické potíže.
  • Nezdravý životní styl – chaotický denní režim, nadměrný stres či emoční prožívání, nedostatek odpočinku přes den, nevhodné stravování (jídlo později večer a v noci, nepravidelnost, nedostatečná či nekvalitní výživa).
  • Nevhodná spánková hygiena – nepravidelnost, obrazovky či dramatické prožívání těsně před spaním, časté chození do postele po půlnoci, časté noční směny.
  • Psychické poruchyúzkosti, deprese, posttraumatická stresová porucha, schizofrenie, obsedantně-kompulzivní porucha.
  • Vedlejší účinek léků 
  • Nadměrná konzumace alkoholu a jiných návykových látek

Kvalitní spánek je důležitým předpokladem naší tělesné i duševní pohody a platí to i naopak. Pokud máte dlouhodobější potíže se spánkem, hledejte příčinu a konzultujte s odborníkem (lékařem či odborníkem na celostní medicínu).

🚀Začíná jarní očista - tento týden!
Proměň se ze zimní medvědice v jarní gazelu! 😁

Ráno plná energie, pleť jen září, oblečení ti padne a tělo šlape jako hodinky - Pojď do toho!

Projevy poruch spánku

Poruchy spánku mohou mít různou podobu. Nejčastější bývá nespavost, což je obecný pojem pro poruchy spánku, při kterých jedinec nedokáže usnout, často se v noci probouzí, nad brzkým ránem už neusne. Jiným případem je naopak nadměrná spavost, kdy má člověk velkou potřebu spánku. Může být přítomná u deprese, chronické únavy a vyčerpání, chronického únavového syndromu, metabolických poruch, či vlivem medikace. Narkolepsie se projevuje náhlými a neovladatelnými epizodami spánku během dne a je způsobena poruchou regulací spánku. Faktory mohou být genetické či autoimunitní. Někteří lidé trpí na časté noční můry a děsy, nebo náměsíčnost. Slovy východní medicíny to může být způsobeno nadměrnou horkostí v organismu (vliv emocí a stravy), nevyvážeností energie srdce, jater, ledvin či sleziny. Nerovnováha v plicích a ledvinách může zapříčinit vznik spánkové apnoe.

Ve výsledku se dlouhodobé narušování kvality spánku projeví únavou, špatnou náladou, psychickými potížemi, trávicími problémy, zhoršenou schopností se soustředit a pamatovat si.

Jak na zdravý spánek

  • Připravte se na spánek – Zlepšete podmínky pod spánek – dobře vyvětrejte, zatemněte místnost. Zaveďte uklidňující rituály před spaním, např. relaxační či dechové cvičení, meditaci, nebo zápis do deníku, kde si utřídíte myšlenky a zapíšete si, za co jste za ten daný den vděční. Nějakou dobu před spaním vypněte obrazovky, nemějte mobilní telefon v ložnici na noc. Někomu může pomoci krátká večerní procházka na čerstvém vzduchu.
  • Před spaním nejezte nic tučného a těžkého. Ideální je se najíst do 18., v létě do 19. hodin, aby se strava dobře ještě před spánkem strávila. Nestrávená potrava může způsobovat buzení během noci a špatné sny. Kvalitu spánku ovlivní nejen jídlo snědené večer, ale celkový přístup ke stravování (Jak začít se změnou stravy?). Spánek může negativně ovlivnit nadměrná horkost v organismu, která je způsobená přílišnou konzumací cukru, čokolády, masa, smažených jídel či alkoholu. Večer byste již neměli pít větší množství tekutin a jíst vodnaté polévky, může vás to v noci budit s potřebou jít na WC.
  • Pracujte se stresem (Jak se zbavit stresu: Co skutečně pomáhá), pokud cítíte, že ho máte v životě příliš. Někdy se za nespavostí skrývá obecná urputnost a neschopnost odpočívat. Za přílišnou horkostí v těle mohou být i nadměrné či nezpracované emoce (hněv, strach, přílišné přemítání).
  • Vyzkoušejte bylinky – podpůrná je meduňka, mučenka, nebo tinktura z kozlíku lékařského. Vhodná je i aromaterapie – hodí se např. levandulový esenciální olej pro své uklidňující účinky.
  • Pokud vám nedají spát studené nohy či zimomřivost, udělejte si teplou koupel před spaním – vložte na 20 minut nohy do horké vody (pozor na popálení) s obsahem přísad, jako je mořská sůl, zázvorový odvar či sečuánský pepř. Skvělým podpůrným prostředkem je rovněž solný obklad na oblast ledvin.

Odbornice na zdravý životní styl Dagmar Lužná nám v rozhovoru popsala další účinné techniky Jak na nespavost. Co se skrývalo za chronickou nespavostí jogínky Ivony a jak to vyřešila, nám odhalila v článku Nespavost jako důležitý semafor vašeho života.

Zkušenosti čtenářů Jíme Jinak

Že změna stravy dělá divy i s kvalitou spánku, jsme se přesvědčili mnohokrát s našimi čtenáři. Pojďte se inspirovat jejich příběhy. Pokud i vy máte problémy se spánkem, zkuste přehodnotit svou stravu a celkový životní styl. Někdy stačí malé změny, jako je vyváženější jídelníček nebo pravidelné stravování, aby se váš spánek zlepšil.

🌱 PS: Začni svou jarní proměnu!

Probuď energii a uprav jídelníček. Uvidíš, že i na jaře se můžeš cítit skvěle! Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Přidej se do skvělé party - už za pár týdnů uvidíš výsledky.

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Odkud se bere štěstí? Z jídla! (2.díl)

Kdo by netoužil po šťastném životě. Často pro chvilkový pocit štěstí sáhneme po sladkém, pro uvolnění po kávě nebo alkoholu. Ale jde to i jinak. Štěstí mám...

Psychika při menstruaci: PMS trápí více žen, než si myslíte

Některé ženy, a není jich málo, se před mensturací necítí dobře – mají různé bolesti a jsou rozhozené po psychické stránce. Je potřeba říct, že PMS n...

Léčba úzkosti: Jak se jí zbavit rychle a účinně?

Svazuje vás často pocit úzkosti, který vám brání prožívat radost? Stále se vám honí v hlavě obavy a špatně spíte? Pojďme se podívat na to, co vám vaše tělo...

Jak na sladký spánek a snění

Spánek je jednou z nejdůležitějších činností v našem životě, proto si zaslouží přiměřenou pozornost. Je vědecky prokázáno, že jeho kvalita výrazně ovlivňuj...
244
5

5 způsobů, jakým stres způsobuje tuk na břiše a co s tím

Asi to známe všichni: jíme zdravě, hýbeme se, ale i přes se nás tuk okolo břicha drží jako klíště a ne a ne dolů. Proč? Tělo nás tímto upozorňuje, že naše ...

Úzkost a vše o ní: Co dokáže napáchat ve vašem těle?

Každý z nás někdy zažije pocit úzkosti. Úzkost je zcela přirozená reakce na stresové podněty. Problém nastává, pokud se spouští příliš často, neadekvátně s...