Probiotika vs prebiotika
Probiotika jsou živé bakterie přidávané do potravin, které příznivě ovlivňují zdraví člověka zlepšením jeho rovnováhy střevní mikroflóry. Nejčastěji se používají bakterie rodu Lactobacillus a Bifidobacterium. Termínem prebiotika se označují potraviny, které jsou potravou pro probiotika. Jedná se o těžce stravitelné nebo nestravitelné oligosacharidy – např. inulin obsažený v kořenu čekanky, jakonu, pórku, česneku, topinamburu nebo cibuli.
Kvašená zelenina
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Asi nejpřirozenější, nejstarší a nejcennější zdroj probiotik je právě v kvašené zelenině (pickles), kimchi a našem tradičním kysaném zelí. Naši předci velmi dobře věděli, že je neuvěřitelně prospěšným pokrmem i všestrannou přílohou. Pokud budete kysané zelí kupovat v obchodě, nezapomeňte zkontrolovat, aby se nejednalo o pasterizovaný výrobek. Pasterizace veškerá probiotika zničí. Také je třeba zkontrolovat, aby zelí neobsahovalo benzoan sodný (E211).
Miso pasta
Jedná se o fermentovanou pastu ze sójových bobů, soli, případně i rýže a ječmene naočkovanou fermentační kulturou aspergillus oryzae (koji). Pochází z Japonska, kde se využívá pro přípravu tradiční miso polévky. Miso se vkládá do polévky až po vypnutí plamene, jinak by se zničily přátelské bakterie, které obsahuje.
Rostlinný kefír
Zatím se většinou nedá koupit, ale můžete si ho snadno vyrobit doma. Stačí do domácího nebo kupovaného rostlinného mléka (mandlové, makové, kokosové) vmíchat probiotika a nechat 1 den fermentovat. Výborné je vzniklý kefír rozmixovat s ovocem.
Tibi krystaly
Tibi je název pro mikrobiální kulturu, která se používá pro přípravu fermentované perlivé sladké vody. Velmi snadno se množí a lze je získat například na facebookvých skupinách zaměřených na toto téma. Tibi krystaly se živí cukrem – třtinovým, kokosovým nebo i čerstvým a sušeným ovocem. Voda se dá ochutit například zázvorem, skořicí, vanilkou nebo různými bylinkami (máta).
Rostlinné jogurty
Tím samozřejmě myslíme ten, který obsahuje živá probiotika. Dá se koupit ve zdravých výživách i větších supermarketech (například z kokosu, kešu, mandlí), ale velmi jednoduché a levné je si ho vyrobit doma. Na výrobu jogurtu můžete použít třeba dužinu z mladého kokosu, kokosové mléko nebo strouhaný kokos a probiotika z lékárny.
Rostlinný sýr
Zrající sýry už se dají koupit i v rostlinných variantách (Brno, Praha). Vyrábí se z kešu ořechů. Takový sýr si ale můžete snadno vyrobit i doma – například roztíratelný rostlinný sýr nebo mandlový sýr ricotta.
Kombucha
Jedná se o houbu (symbiotická kolonie bakterií a kvasinek tzv. SCOBY) produkující lehce perlivý fermentovaný nápoj vzniklý z oslazeného černého nebo zeleného čaje. Kombuchu lze získat například na facebookvých skupinách zaměřených na toto téma.
Rejuvelac
Jedná se o živinovou a enzymatickou bombu, kvašený nápoj chutí podobnou kefíru. Lze jej vyrobit z naklíčených obilovin – ze žita, ječmene, pšenice, ovsa, ale i jáhel, pohanky, quinoi a rýže. Naklíčené obiloviny se rozmixují s čerstvou vodou na kaši a nalijí se do sklenice s čistou vodou. Nechají se kvasit 2-3 dny. Lze ho popíjet samotný nebo rozmixovat například s ovocem na smoothie.
Jablečný ocet a umeocet
Jedná se o fermentované tekutiny kyselé chuti. Jablečný ocet se vyrábí fermentací jablek, umeocet zase fermentací švestiček umeboši. Jsou výborné do salátů, zálivek, na ochucení jídel a polévek. Octem ochucujte jídla až po jejich dovaření. Pokud budete ocet používat v průběhu varu, zničí se všechny prospěšné bakterie.
Jaké probiotické potraviny máte nejraději vy?
Které z nich používáte a jak?
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
S medem jeto takhle. Na výrobu medoviny se používají speciální hlubokoprokvašující kvasinky, protože normální kvasinky roztok medu a vody neprokvasí dostatečně, nemají na to sílu. Vyzkoušejte a uvidíme.
Zdravím Evi, dnes jsem si koupila kombuchu. Je to výborné, ale zjistila jsem, že je v tom cukr… Vadí to? nenašla jsem variantu bez cukru, ale ono je to asi i potřeba pro ty kvasné bakterie? teď když se snažím cukru vyhnout tak mi to vrtá hlavou… Děkuji :-)