Jak zmírnit nadýmání
Nadýmání umí velmi znepříjemnit život. Bolesti břicha, špatné trávení, častý či nedostatečný odchod plynů zkrátka k pohodě vůbec nepřispívá. Příčiny vzniku nadýmání jsou různé. Mnohdy hraje zásadní roli náš vztah k jídlu a stolování. Nadýmáním bude častěji trpět ten, kdo si na jídlo neudělá čas a prostor, jídlo rychle spolkne bez rozkousání, přičemž u toho ještě řeší neodkladné pracovní záležitosti, takže je při jídle ve stresu. Za zvýšeným nadýmáním se může skrývat celkově oslabené trávení, nedostatek pohybu, nebo nevhodná příprava a skladba některých jídel. Špatně uvařené luštěniny, těžce stravitelné úpravy jídel, to všechno může způsobit potíže. Jak z toho ven?
- Berte jídlo jako rituál. Jezte co vám okolnosti dovolí v klidu, se soustředěním na vůně, barvy a chutě vašeho jídla. Chápeme, že to takto nelze dělat z časových důvodů pokaždé, ale čím častěji, tím pro vaše zažívání a pohodu lépe.
- Naučte se dobře připravovat luštěniny a volte jejich adekvátní množství v jednom jídle. Řiďte se tipy, které vám pomohu snížit jejich nadýmavost.
- Vnímejte svoje reakce po jídle a zpětně si uvědomte, co jídlo obsahovalo. Mohou vám vadit některé nadýmavější druhy zeleniny, jako je květák, a to zvlášť ve větším množství, možná vaše potíže způsobuje potravinová intolerance, často to bývá spojené s mléčnými výrobky.
- Pokud máte slabé trávení, pak má střevo nejspíše potíže zpracovat různé potraviny a jejich kombinace. Pracujte cíleně krok za krokem na jeho posílení. Mnoho informací o tom, jak na to, se dozvíte v našem online průvodci Jak začít.
Jak si akutně ulevit od nadýmání, jsme pro vás sepsali do článku Osvědčené babské rady proti nadýmání.
Proměň se ze zimní medvědice v jarní gazelu! 😁
Ráno plná energie, pleť jen září, oblečení ti padne a tělo šlape jako hodinky - Pojď do toho!

Potraviny, které pomohou
Nyní se podíváme blíže na potraviny, které mohou pomoci ulevit od nadýmání a to hlavně z dlouhodobého hlediska. Řiďte se svou individuální snášenlivostí a reakcemi organismu. Pokud vám nějaká potravina nedělá dobře, bude potřeba jídelníček dočasně upravit. Dávejte si pozor i na velikost porcí a na to, jestli mezi jídly stále něco nezobete, i to trávení zatěžuje a oslabuje.
- Celozrnné obilniny – Jsou plné vlákniny, která pozitivně podporuje peristaltiku střev. Naučte se je dobře připravovat, abyste je dobře strávili. Skvělým kartáčkem pro střeva je obzvláště celozrnná rýže.
- Tepelně upravená zelenina – Čerstvě tepelně upravená zelenina působí léčebně na náš trávicí trakt. Jezte vícekrát denně tepelně upravenou zeleninu a to nejlépe vařením, dušením či napařením. Zařazujte častěji listovou zeleninu.
- Kvašená zelenina – Má blahodárné účinky na střevní mikrobiom. Jezte jí v množství lžičku až lžíci ke každému pokrmu, nejlépe na konci jídla.
- Z koření a bylinek, které mají protinadýmavé účinky, se hodí používat kmín, zázvor, fenykl či mátu.
Pokud podle našich principů jíte delší čas a ne a ne se nadýmání zbavit, přínosný pro vás bude článek Nadýmání a plynatost po změně jídelníčku. Možná bude stačit jen malá úprava jídelníčku, možná to chce hlavně trpělivost, než dojde k úpravě vašeho zažívání.
Držíme palce, aby vás nadýmání co nejdříve přestalo obtěžovat! Pojďte společně s námi zlepšit vaše trávení.
🌱 PS: Začni svou jarní proměnu!
Probuď energii a uprav jídelníček. Uvidíš, že i na jaře se můžeš cítit skvěle! Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Přidej se do skvělé party - už za pár týdnů uvidíš výsledky.
Buďte první, kdo napíše komentář