Koupelové přísady zvyšují riziko úrazu
Dnešní trh nabízí širokou škálu koupelových přísad, které mohou vodu proměnit v barevnou koupel, pomalu se táhnoucí sliz nebo bublající „lávu“. Kromě toho, že tyto produkty v koupelně způsobí velkou spoušť a v některých případech nejdou z povrchů snadno odstranit (např. ze spárů na bázi cementu), mohou způsobit i úraz dětem či dospělým. Výrobci na etiketách upozorňují na nebezpečí uklouznutí a tím pádem i nutnost trvalého dohledu ze strany dospělých. Nezávislé testy dTest zjistily, že riziko uklouznutí je nejvyšší u slizových přípravků (nejvíce u slizu Slime Baff). Během testování měli i dospělí co dělat, aby neuklouzli.
Obsahují azobarviva a potenciální alergeny
Je zřejmé, že koupelové přísady pro děti jsou určeny dětem, proto by jejich složení mělo být čisté, bez potenciálně rizikových či nežádoucích látek.
Proměň se ze zimní medvědice v jarní gazelu! 😁
Ráno plná energie, pleť jen září, oblečení ti padne a tělo šlape jako hodinky - Pojď do toho!

“V některých koupelových přísadách však byla ze složení uvedeného na etiketách zřejmá přítomnost různých alergenů nebo azobarviv,“ uvádí šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová.
Kombinace alergenů a azobarviv obsahovaly např. produkty Dětská zábavná koupel Sopka a Pěna do koupele Jednorožec. U dalších výrobků se objevila buď azobarviva, polyakryláty nebo sloučeniny PEG (např. u výrobku Tropical Surprise značky Claire´s).
- azobarviva mohou být sice registrována jsou registrovaná jako potravinářská barviva, což může evokovat jejich neškodnost. Z výzkumů však vyplývá, že některá z nich mohou vyvolávat alergické reakce.
- polyethylenglykolové sloučeniny (PEG) mohou oslabovat kožní bariéru a usnadňovat tak pronikání dalších
nežádoucích látek.
Poškozují životní prostředí
„Pokud se chceme k životnímu prostředí chovat šetrně, je nejlepší se podobným produktům úplně vyhnout,“ říká Hoffmannová a dodává: „V souvislosti s používáním těchto přípravků se spotřebuje značné množství vody, ať už při samotné koupeli, nebo později při odstraňování následků, které přípravky v koupelně napáchají. Opomenout nelze ani negativní dopad na kvalitu spodních vod.“
Jíme Jinak doporučuje:
- Za nás nemůžeme tyto přípravky doporučit. Pokud můžete, podobným výrobkům se vyhněte a vůbec je nekupujte.
- Raději dětem vyrobte domácí přípravky do koupele, například šumivé bomby. Anebo můžete koupit barevná světýlka pod hladinu.
- V případě, že se jim rozhodnete dát šanci, kontrolujte velmi dobře složení a etikety. Vybírejte ty, které obsahují co nejméně chemie a při jejich použití se řiďte instrukcemi na obalu a dodržujte zvýšenou opatrnost.
🌱 PS: Začni svou jarní proměnu!
Probuď energii a uprav jídelníček. Uvidíš, že i na jaře se můžeš cítit skvěle! Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Přidej se do skvělé party - už za pár týdnů uvidíš výsledky.
Buďte první, kdo napíše komentář