Koupelové přísady zvyšují riziko úrazu
Dnešní trh nabízí širokou škálu koupelových přísad, které mohou vodu proměnit v barevnou koupel, pomalu se táhnoucí sliz nebo bublající „lávu“. Kromě toho, že tyto produkty v koupelně způsobí velkou spoušť a v některých případech nejdou z povrchů snadno odstranit (např. ze spárů na bázi cementu), mohou způsobit i úraz dětem či dospělým. Výrobci na etiketách upozorňují na nebezpečí uklouznutí a tím pádem i nutnost trvalého dohledu ze strany dospělých. Nezávislé testy dTest zjistily, že riziko uklouznutí je nejvyšší u slizových přípravků (nejvíce u slizu Slime Baff). Během testování měli i dospělí co dělat, aby neuklouzli.
Obsahují azobarviva a potenciální alergeny
Je zřejmé, že koupelové přísady pro děti jsou určeny dětem, proto by jejich složení mělo být čisté, bez potenciálně rizikových či nežádoucích látek.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
“V některých koupelových přísadách však byla ze složení uvedeného na etiketách zřejmá přítomnost různých alergenů nebo azobarviv,“ uvádí šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová.
Kombinace alergenů a azobarviv obsahovaly např. produkty Dětská zábavná koupel Sopka a Pěna do koupele Jednorožec. U dalších výrobků se objevila buď azobarviva, polyakryláty nebo sloučeniny PEG (např. u výrobku Tropical Surprise značky Claire´s).
- azobarviva mohou být sice registrována jsou registrovaná jako potravinářská barviva, což může evokovat jejich neškodnost. Z výzkumů však vyplývá, že některá z nich mohou vyvolávat alergické reakce.
- polyethylenglykolové sloučeniny (PEG) mohou oslabovat kožní bariéru a usnadňovat tak pronikání dalších
nežádoucích látek.
Poškozují životní prostředí
„Pokud se chceme k životnímu prostředí chovat šetrně, je nejlepší se podobným produktům úplně vyhnout,“ říká Hoffmannová a dodává: „V souvislosti s používáním těchto přípravků se spotřebuje značné množství vody, ať už při samotné koupeli, nebo později při odstraňování následků, které přípravky v koupelně napáchají. Opomenout nelze ani negativní dopad na kvalitu spodních vod.“
Jíme Jinak doporučuje:
- Za nás nemůžeme tyto přípravky doporučit. Pokud můžete, podobným výrobkům se vyhněte a vůbec je nekupujte.
- Raději dětem vyrobte domácí přípravky do koupele, například šumivé bomby. Anebo můžete koupit barevná světýlka pod hladinu.
- V případě, že se jim rozhodnete dát šanci, kontrolujte velmi dobře složení a etikety. Vybírejte ty, které obsahují co nejméně chemie a při jejich použití se řiďte instrukcemi na obalu a dodržujte zvýšenou opatrnost.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář