Co je veganství?
Veganství je životní styl, jehož snahou je nejen vyloučit veškeré živočišné potraviny z jídelníčku, ale obecně vyloučit ze svého života jakékoliv formy využívání zvířat a krutosti páchané na zvířatech (tj. kvůli oblečení nebo jakémukoliv jinému účelu, např. cirkusy). Mezi důvody, které k veganství vedou, patří environmentální (ochrana přírody) či etické (zlepšení podmínek pro zvířata, ukončení vlastnění zvířat lidmi).
Veganům se nejprve říkalo „ne-mléční vegetariáni“, až později v roce 1944 zakladatelé britské Vegan Society zavedli pojem veganství – tj. princip, kde člověk žije bez vykořisťování zvířat. Od roku 2010 zájem o veganství roste, vzniká čím dál tím více specializovaných restaurací, obchodů a produktů, které se dostávají i na pulty supermarketů.
Pojďte si dát 14 denní restart. Spravíme trávení a dáme tělo do kupy po svátcích!
Chci lednový restart
Principy vegan stravy
Veganská strava má mnoho forem – přes vegan junk food (nezdravé pokrmy ve veganské verzi – hranolky, koblihy, pizza, brambůrky), vegan whole foods (pouze celistvé nezpracované veganské potraviny jako ovoce, zelenina, obiloviny, luštěniny, semínka a ořechy, řasy) až po syrovou (RAW) vegan stravu (pouze nevařené syrové potraviny zpracované do 42°C). Všechny formy mají ale společné vyloučení masa (včetně ryb a výrobků z masa jako jsou salámy, párky atd.) a všech živočišných produktů (mléko, máslo, sýr, jogurt, tvaroh, smetana, vejce, sádlo, med atp.) z jídelníčku.
Skladba veganské stravy
Na první pohled se může zdát veganská strava jednotvárná, ale není tomu tak. Existuje pestrá nabídka zeleniny, ovoce, obilovin, luštěnin, semínek, ořechů, hub, řas, bylinek a koření. Z těchto surovin lze připravit velké množství chutných a rozmanitých veganských jídel a také náhrad za živočišné produkty – např. rostlinná mléka, sýry, smetany, majonézy, jogurty, párky, salámy atd. Zdrojem bílkovin jsou pro vegany zejména výrobky ze sójových bobů (tofu, tempeh, sójové jogurty, sójová mléka) a další luštěniny či pseudoobiloviny (např. quinoa). Luštěniny v kombinaci s obilovinami tvoří kompletní aminokyseliny, které se vyrovnají masu. Ve veganské stravě se dá bez problémů i nahradit vejce – a to co do chuti, struktury i funkce.
Plusy versus mínusy
Klady
- Snížení rizika výskytu civilizačních nemocí
- Prevence nadváhy, zvýšeného cholesterolu a chorob srdce
- Pomalejší stárnutí
- Lehkost po jídle (po mase vzniká únava a těžké trávení)
- Velké množství vlákniny – lepší střevní mikroflóra
- Větší psychická pohoda
- Etické a environmentální aspekty
Zápory
- Nutnost hlídat vitamín B12, D, železo a vápník, bílkoviny
- Horší vstřebávání některých minerálů kvůli antinutričním látkám
- Nutnost promyslet složení stravy, aby bylo kompletní a nic tělu nechybělo
- Může být problémem ve společnosti (oslavy, firemní večírky, jídla v restauracích, dovolené)
- Problémem může být častá konzumace veganského „junk food“ (hodně tuku, cukru)
- Nutnost jíst větší porce pro získání adekvátního množství kalorií a živin
Jíme jinak zkušenost:
My v Jíme jinak se snažíme naučit moderních lidi ve svém jídelníčku živočišné produkty co nejvíce omezit a pomoci jim najít alternativy, kterými mohou živočišné produkty uspokojivě nahradit tak, aby netrpělo ani jejich tělo, ani zvířata.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Krásný den Evi, zajímal by mě nějaký pohled na veganství, víceméně chceme jít tímto směrem,bez ryb,vajec.. nevím,co vše si hlídat, četla jsem,že s B12 to není tak snadné ani u fermentovaných produktů, řas, zelených potravin.. je tam údajně analog toho vitamínů,který brání jeho vstřebávání.. celé tělo považuji za jednu velkou složitost,individualitu a zázrak zároveň. Sama se teď ocitám ve stavu,kdy nevím,zda si vše hlídat,nebo jíst co cítím,věřit svému tělu, intuici atd.. máme také téměř tříletou dceru, takže také chci,aby bylo vše v souladu. Člověk se dočte všelicos, informací je až příliš a je těžké najít tu cestu a položit se do plné důvěry.. také je velmi těžké ustát okolí, které to nechápe a dělá si starosti s přípravou jídla pro nás.. před rokem a půl jsme začali bez masa,teď to chceme ještě posunout a pijeme studankovou vodu,já zatím nejsem schopná ustát to okolí, rodinu, nedělá mi to dobře.. takže se mi honí hlavou,zda něco hlídat,co vše hlídat,jak být naopak pouze v důvěře, intuici,že tělo má přesně to co potřebuje… Děkuji za názor 😊 Katka