První dítě – k ideálu daleko, ať žijí jednorázovky!
Že by zadečkům našich dětí asi nejvíc dělaly radost moderní látkové pleny, se moc pochybovat nedá. Ale. Já to prostě nedávám. První dítko jsem zkusila bezplenkovat záhy po porodu, on byl nešťastný a pokroucený, já vyřízená, odložili jsme to na později, na které již nedošlo. Takže drobek byl na jednorázovkách, používala jsem i komerční vlhčené ubrousky, jednorázové podložky, všeho jsme spotřebovali až to pěkné není…
V prvních týdnech jsme našeho prvorozeného měli jen na podložkách přikrytého klasickou čtvercovou plínou, protože bylo parné léto. Když jsme šli ven, dávali jsme čtvercovky, které používaly naše mamky pro nás, ty ale protékaly. Aha, chyběla nám vrchní plenka! Ať žije minimalismus, s kterým jsme se do toho pustili. Jenže to se zadeček i přirození velmi rychle opruzovalo, do jednorázovek jsem nechtěla jít, ale prát čtvercovky, řešit opruzení a prát se se svou (ne)pohodou zkraje mateřství byl až příliš velký pohár na vypití. Na opruzení jsme tenkrát používali konopný olej. Jednou jsem koupila zásyp a nikdy nepoužila, málem jsem se udusila, když jsem to otevřela.
Vyšťavená šestinedělka od prvorozeného
Jednorázovky mi jedna maminka tak vychválila, že jsem záhy na ně přešla naplno, ale úplně se mi to nelíbilo, ozýval se červík pochybností “to ho mám jako v tý načůraný (kdyby jen to) plínce nechat tolik hodin?” Prý zvládne 7 hodin jak nic, dokonce celou noc! Jasně, že nemusím, můžu přebalovat, jak často chci. Brzy zvítězila lenora a stejně jsem v noci byla šťastná, když na chvíli zabral a ještě ho budit kvůli přabalování? Ani náhodou! A to samé přes den. Byla jsem vyšťavená šestinedělka a i dlouho poté mi chyběl elán a radost ze života a mateřství, ale to je jiná kapitola.
Syn se s nočníkem moc kamarádit nechtěl. Ale naštěstí to uteklo, přešlo a už je dávno v tomto samostatný.
Co se týče krémů, olejíků, řešení opruzení, šamponů a gelů a všelijakých dalších mazátek pro děti, mazala jsem synka různými jednodruhovými oleji od oblíbené české značky. Směsi, byť od vychvalovaných firem, mi nevoněly a vůbec mě to k nim netáhlo. Myli jsme ho jen čistou vodou, o hodně později jsme občas použili sůl do koupele a přírodní šampon. Ten stejně štípe do očí a používáme ho hlavně v létě, když po řádění už snad ani není vidět, co kde má :-) .
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Druhé dítě – vyžádalo si změnu
S druhým dítkem jsem se chystala jet v zajetých kolejích. Ale ouha, bude změna! Syn měl na něco reakci, netrvalo dlouho a zjistila jsem, že se osypává po vlhčených ubrouscích. Začala jsem zkoumat, co místo nich.
Naše péče o zadeček se ustálila s používáním hydrofilního přípravku (směs olejů, která se ředí vodou a rozprašovačem aplikuje na zadeček, případně na tělíčko) a pratelných a papírových ubrouscích. Též jsem používala klasické žínky. Snad mohu zmínit, že se jedná o mycí emulzi Medvídek a suché ubrousky Perlička. Tuto variaci jsme používali i na cestách.
Nevýhoda Medvídka akorát byla, že se každý den má míchat emulze s vodou, aby se nekazila a mnohdy jsem použila jen malé množství a nechtělo se mi zbytek vylývat. Když byste se rozhodli pro tuto kombinaci, doporučuji tedy míchat vždy jen malý drtek. Po delší době se naředěná směs v rozprašovači opravdu kazí.
Jednorázových podložek jsme též měli velkou spotřebu. Zaslechla jsem o pratelných, dokonce je používala kamarádka, mohla jsem si je osahat a nadchnout se pro ně, ale ke koupi jsem se nedostala. A že času bylo víc než dost. Asi lenora, nebo neochota pustit se zase o kousek dál i v tomto.
Mladší synek je odmala na ledaccos víc citlivý než prvorozený a když už jsme udělali změnu byť “jen” v ubrouscích, nakoplo mě to ke změnám dál. Ne, jednorázovky to nebyly, ty nám zůstaly.
Bezplenková komunikační metoda
Přirozená hygiena nemluvňat, někdy tak nazývána bezplenková komunikační metoda, je asi tou nejpřirozenější hygienou miminek, kterou pro naše děti, my rodiče můžeme udělat. Dnes již na to jsou publikace, které jsou snadno k dostání. Stačí nám miska/nádobka/umyvadlo/vana, nalézt si váš/vaše zvuky pro malou a velkou potřebu a jde se na to! Děti to většinou baví a zvuky se snaží poměrně brzy napodobovat. Později lze zapojit i znakování, o tom třeba zase jindy. Jelikož máme kočky, tak aby se to našim robátkům nepletlo, pro čůrání u nás byl zvuk “tsss” a pro velkou potřebu, klasické “e-e”, kterým mnohdy automaticky rodiče doprovází zvukově větší dítka při “tvorbě” na nočníku. Slyšela jsem ovšem mnoho variant zvuků a slůvek a je jen na každém z nás, co si vybere.
Snažila jsem se tedy na synovi pozorovat signály a dávat ho vykonat potřebu do určené nádobky, či v koupelně přímo do vany. Následné omytí vodou a je to. Zachytávala jsem většinou hlavně čůrání. Synek mi bezplenkování a péči v tomto směru o něm ulehčoval tím, že byl téměř nekakací, oproti provnímu.
Hlavně nebýt perfekcionistka
Měli a máme, troufám si říct, v jistém směru k sobě blíž (já a mladší syn) i díky přívětivějšímu porodu. Syn při mých pokusech o bezplenkování vypadal spokojeně, mě to také těšilo. Ale ne vždy tomu tak bylo! Když jsem se snažila být dokonalá a zachytit všechny jeho potřeby, tak mě to frustrovalo. Takže jsme si takhle hráli v podstatě jen když byla naladěná maminka. To nám vydrželo cca od 5. maximálně do 8.- 9.měsíce jeho věku. Ze zdravotních důvodů jsem syna nemohla a nezvládala nosit, pak byla operace a dlouhé měsíce rekonvalescence. Po té jsem se k tomu občas se synem vrátila a měla jsem radost, že si to pamatuje.
I kdybyste bezplenkování zkusili krátce, nepravidelně, jako já, chci vás povzbudit, zkuste to, pojďte do toho! Je to další z mnoha způsobů, jak se dá utužit váš vzájemný vztah a propojení.
Ale aby to nebylo tak romanticky ideální, tak teda nevím, kdy se zbavíme plíny na spaní. Vše ostatní už syn zvládá (zní to lehce, ale u obou jsme měli trápení s chozením na velkou do nočníku, vlastně s nočníkem obecně. Ještě že to bylo období, které jsme již u obou překlenuli. Snažili jsme se, co to šlo, ale prostě nemáme tak dokonalé děti, jako jsme prý byli my, na roce bez plen (jak říkají babičky).
Slyšela jsem od maminek, které víc reagovali na potřeby miminka, že měli snadnější přechod na nočník, tak by mě zajímaly vaše zkušenosti. Je to opravdu tak? Měly vaše bezplenkovaná dítka lepší vztah k nočníku a nebojkotovali tolik jako hodně plínkované děti?
Ke koupání stále používáme vodu, maximálně sůl, výjimečně přírodní šampon a jednodruhové oleje. Nám to přijde v pořádku, já už dlouho řadu let nepoužívám žádné sprchové gely, konvenční šampony apod. Ovšem třeba širší rodině přijde, že je v tomto zanedbáváme a že to rozhodně nestačí. Upřímně, já se zase dusím, když jdu po někom do koupelny, kdo používá všechny ty “sprcháče”, šampony, přearomatizované kondicionéry (jako kondicionér používám citronovou šťávu), patlátka po koupání a deodoranty. Vlastně člověk ani do té koupelny nemusí a line se to všude. Všechny naše milé návštěvy, mám vás ráda, ale mám asi holt citlivý nosánek :) .
Třetí poklad – promakaný systém a šetrnější používání všeho
Možná byste čekali, že s třetím dítětem UŽ teda konečně jsme najeli i na látkové pleny, ty moderní. Bohužel. Úplně mi stačí praní pro nás všechny, nemám prostory a kapacitu ještě prát a hlídat a někde, nevím kde, sušit látkovky. Ano, do jisté míry se to dá považovat za výmluvu, ale tak to prostě máme. Bohužel v tomto zanecháváme velkou ekologickou stopu, ale co není, může být. Třeba se k tomu ještě dostanu :-) .
Mám velkou radost, že se nám další drobek narodil, mnohé už mi přijde tak jednoduché :-) . Doporučuji :-) . Neubývají mi jednorázové podložky, ty si ponechám na cestování. Pořídila jsem si totiž konečně pratelnou přebalovaví podložku, větší molitan potažený omyvatelným povrchem. Podložku peru, na molitanovou podložku si dávám látkovou plenu, kterou peru. Používám k otírání celého tělíčka suché ubrousky Perlička a perlan (též pratelné viskozové “ubrousky”), recyklované papírové ubrousky a čistou teplou vodu a zas a znovu jednodruhové olejíky a i směs olejíků.Pokud se na suché ubrousky teprve chystáte, všemi deseti doporučuji Perličku, perlan je oproti nim o dost řidší a náchylnější k trhání, Perlička je držák!
Teď u nás frčí: měsíčková směs z řady těhotenské a mateřské péče od mé oblíbené české značky, kokosák a rakytníkový olej. Možná jste již sami vypozorovali, že některé oleje kůži ještě víc vysuší, mezi ně patří především slunečnicový olej, byť by byl v bio kvalitě. Vhodnější je například sezamový a mandlový olej. Ty můžeme použít i k ředění éterických olejů. Pokud máte suchou pleť/pokožku, zkuste si olej nanášet na vlhkou pokožku, možná brzy pocítíte rozdíl.
Novorozené mimčo zatím nekoupu, ale časem podle potřeby použiji, aspoň se domnívám, sůl (mořská, z mrtvého moře, himalajská, diamantová) do koupele. Kdyby i náš nejmladší poklad byl náchylný k sušší kůži, sáhneme po zásadité koupeli. V těhotenství jsem si oblíbila MeineBase, která též báječně tělo detoxikuje a kůže je pak hebká bez dalšího mazání. Slyšela jsem pochvalu i na ovesnou koupel při suché pokožce, ale tu jsme zkoušeli jen jednou u prvorozeného, byla jsem od toho celá opatlaná a moc mne to nenadchlo.
Co se týče bezplenkování nejmladšího člena, zatím to máme tak, že po rozbalení z plínky často záhy čůrá, říkám tedy “čůrací zvuk” (tsss). Mám v plánu zkusit bezplenkovat, zatím při přebálení nebo jak mne to napadne, či co uvidím na malé. Se začátkem asi čekám až sama víc udrží hlavičku, jdu na to pozvolna, mluvím s ní, nechci se zas přepálit a mít přehnaná očekávání. I tak jsem v jednom kole. Holt tři prckové jsou tři potřební a nedávají mi moc času na odpočinek.
A jak se daří vám v šetrnosti a laskavé péči o naše nejmenší?
Podělíte se s námi? Já i ostatní maminky budeme jistě rády za vaše zkušenosti.
Přeji spokojené zadečky a pokožky všem dětičkám :-)
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář