Domů > Magazín > Těhotenství a porod

Přílišné hubnutí při kojení a proč si na něj dát pozor

Hubnutí při kojení je přirozené a maminky jej zpravidla vítají – rády se zbaví poporodních kil. Co když ale hubnete až moc a obáváte se, že se to projeví na kvalitě mléka? Přečtěte si, co může způsobit přílišné hubnutí při kojení a na co si dát pozor.

Kojení je pro matky náročným obdobím, jelikož tvorba mléka vyžaduje mnoho energie a živin. Během kojení proto u některých žen dochází k hubnutí, které je ale obvykle považováno za žádoucí. Nicméně všeho moc škodí, příliš rychlé nebo intenzivní hubnutí už je pro kojící matky i jejich miminka nezdravé až nebezpečné. Při rychlém odbourávání tuku se totiž do mateřského mléka uvolňují toxické látky, které mohou kojené dítě ohrozit. Pojďme si nyní rozebrat, čím je způsobeno nežádoucí hubnutí při kojení a proč si na něj dát pozor.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Proč při kojení příliš hubnete

Přílišné hubnutí se obecně definuje jako rychlá ztráta hmotnosti, která přesahuje normální a zdravé tempo hubnutí – tj. u žen cca 0,5 až 1 kilogram týdně.

Příčiny přílišného hubnutí při kojení jsou různé, ale mezi ty vůbec nejčastější patří:

  • nesprávná a nedostatečně výživná strava,
  • zdravotní problém (např. onemocnění štítné žlázy nebo diabetes),
  • stres a úzkost, obzvlášť ve chronické formě,
  • nadměrná fyzická aktivita, která není vyvážena dostatečně nutričně výživnou stravou.

Z toho vyplývá, že za nežádoucím hubnutím stojí velmi pravděpodobně nevhodná strava, ať už se jedná o nesprávné stravovací návyky či konzumaci průmyslově zpracovaných potravin, které vaše tělo zatěžují a neumožňují trávení správně fungovat.

Úpravou stravy podle Jíme Jinak zajistíte, že bude váš jídelníček pestrý a nutričně vyvážený. Tím dopřejete tu nejlepší možnou výživu i svému miminku, které je v období kojení závislé výhradně na vašem mateřském mléku. V článku Kdo zhubne, kdo přibere a komu se váha nehne? si přečtete více o souvislosti stravování podle Jíme Jinak s tělesnou hmotností.

Dodržujte tyto jednoduché zásady a ozdravte svůj jídelníček i své tělo:

  1. Myslete na sebe a snažte se během dne najíst v klidu a jídlo dobře rozkousat, až potom polykat.
  2. Neodbývejte se rohlíky a začněte si vařit jednoduchá jídla ze základních potravin (celozrnné obilniny, luštěniny, zelenina, ovoce, semínka). Při výběru vhodných potravin se inspirujte našimi měsíčními plakátky.
  3. Vyřaďte z jídelníčku polotovary a chemické přísady.

Díky kvalitní stravě podle principů Jíme Jinak se vám upraví metabolismus a svoji tělesnou váhu a zdraví budete mít pod kontrolou. A nebojte, hlídat si kalorie či si vážit potraviny vůbec není potřeba!

Nezapomeňte na psychickou pohodu

Kromě výživy těla je potřeba myslet i na výživu duše. Žena při kojení zažívá spoustu nových situací, vjemů a pocitů. Správně by měla cítit podporu od okolí (ať fyzickou či psychickou) a sama v sobě si pěstovat ostrůvek klidu a nezhasnout plamínek sebeuvědomění. Tím se vyhnete stresem staženému žaludku a nechuti k jídlu, které vám obzvlášť v období kojení umí zadělat na pořádné nepříjemnosti.

Sebeláska pak pomůže k tomu, aby žena nezapomínala při péči o miminko sama na sebe, s čímž souvisí i dobrý stravovací režim.

Inspiraci pro práci se svojí psychikou můžete najít v článcích na našem webu: Sebevědomí a sebeláska – klíč ke šťastnému životu, Prožitek TADY a TEĎ (i s dětmi na mateřské), Žena, maminka a její potřeba seberealizace, Jak se nebát věci pustit, Když ke zhubnutí nestačí změna jídelníčku.

Nejste na to sami

Pokud se rozhodnete začít se stravovat podle našich jídelníčků, nebudete na to sami. V Klubu Jíme Jinak i vedených kurzech je Poradna, kde průběžně odpovídáme na dotazy. Snadno vás tedy navedeme správným směrem, pokud byste si nevěděli s něčím rady. 

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Hubnutí po ukončení kojení

Protože je kojení pro tělo velmi náročné a vyžaduje zvýšený příjem živin, snadno si zvyknete, že si během dne dáte třeba o jedno jídlo navíc. Co s tím ale ...

Jak zhubnout v těhotenství a navíc zdravě

Hubnutí v těhotenství – je to zdravé? A jde to vůbec? Podívejte se s námi na tyto záludné otázky. Rozebereme si, jak je to s přibíráním a hubnutím v těhote...

Jak zhubnout stehna v těhotenství

Přibíráte v těhotenství na stehnech víc, než by se vám líbilo a trápí vás to? Hledáte způsoby, jak zhubnout stehna v těhotenství? Nemějte obavy. Zdravé při...

Zdravý jídelníček na hubnutí

Zkoušeli jste všechny možné diety, strávili jste spoustu hodin v posilovně a stejně vás dál trápí nadváha? Poradíme vám, jak by měl vypadat zdravý jídelníč...
81
9

Hubnutí po 40

Oslavila jste 40. narozeniny, kila nemile naskakují, zkoušíte všemožné diety a nic dlouhodobě nefunguje? Zkuste tyto 3 věci. A nebojte, o dietu nepůjde! Uk...
9
7

Hubnutí po porodu

Jak zhubnout po porodu a kde začít? Porod s sebou kromě velké radosti z miminka často přináší i pár kil navíc. Je to sice přirozené, ale radost z toho moc ...