Základní příprava
Tofu je při výrobě dostatečně tepelně zpracováváno, bez obav je můžete používat v teplé i studené kuchyni. U jiných typů tofu než je extra tvrdé (to tekutinu téměř neobsahuje), se před použitím doporučuje zatížit ho prkénkem, a zbavit tak tekutiny.
Druhy tofu
Tofu natural
Pokud bychom měli o nějaké potravině říci, že má univerzální použití, bude to právě tofu natural. Pokud je neupravené, chutná neutrálně, což vás pravděpodobně moc nenadchne, ale tofu do sebe díky tomu skvěle přijímá chuť. Dá se připravovat nasladko nebo naslano. Marinování – u tofu natural hraje důležitou roli. Marinujte kostky nebo plátky, stačí 15 minut.
Jak použít přírodní tofu:
- Pomazánky – jako základ rozmixujte tofu, přidejte 4 lžíce olivového oleje, 1 lžíci lahůdkového droždí a osolte. Pak už podle chuti přidejte česnek, cibulku, bylinky, mořskou řasu, citronovou šťávu, strouhaný celer, mrkev, pomletá semínka nebo ořechy, divoké byliny, sušená rajčata, avokádo atd. Zkuste tyto tofu pomazánky a dipy.
- Tofu majonéza – rozmixujte 1 tofu natural s 8 lžícemi olivového oleje a 3 lžícemi umeocta. Můžete přidat nasekanou cibulku, bylinky nebo olivy.
- Naložené tofu – tofu nakrájejte na kousky, dejte do sklenice spolu s pokrájenými změklými sušenými rajčaty (zalít vroucí vodou, nechat 20 minut namočené a slít), s provensálským kořením, rozmačkaným stroužkem česneku, a solí podle chuti. Stačí marinovat 1 den. Používejte v zeleninových salátech, s kuskusem, bulgurem, quinoou.
- Opékané tofu – marinujte a poté opečte z každé strany do zlatova. Můžete grilovat nebo péct v troubě. Tofu naslano podávejte se zeleninovými saláty, kuskusem, do rizota, do sendvičů. Sladké opečené tofu je výborné ke kaši, kuskusu nebo bulguru nasladko.
- Sladký krém – jako základ rozmixujte tofu do hladkého krému, můžete přidat rostlinnou smetanu, aby měl krém jemnější konzistenci. Přislaďte sirupem nebo jen sirupem přelijte (na to je nejlepší datlový nebo javorový). Přidejte ovoce a nechte kousky nebo umixujte. Další varianta je s karobem, vanilkou, mletými ořechy. Sladký krém použijte jako náplň nebo krém na koláč, na přípravu veganského cheesecaku, přeliv ovocných knedlíků.
- Tofu tvaroh – rozmixujte tofu s rostlinným mlékem (vodou), citronovou šťávou, obilným sirupem na tvaroh. Můžete ho použít do palačinek, do koláčů, na knedlíky, všude tam, kde byste jinak použili klasický mléčný tvaroh.
- Tofu smoothie – rozmixujte tofu s rostlinným nápojem a ovocem. Můžete přisladit sirupem.
- Tofu kuličky z rýže, tofu natural, sušených rajčat a oliv.
- Marinované – nechejte ho marinovat ve slaném roztoku a pak použijte jako balkánský sýr. V tomto případě nechte v roztoku déle, klidně jeden den.
- Fermentované – namažte ho misem, nechejte v lednici 3 dny odležet a použijte jako sýr.
Uzené tofu
Používá se výhradně ve slaných receptech, může se použít okamžitě bez úpravy, marinovat se nemusí. Avšak v některých receptech není marinování od věci, viz odstavec níže s recepty.
- Pomazánky – použijte stejně jako tofu natural, nemusíte dochucovat.
- Opékané tofu – postup i použití je stejné jako tofu natural, jen nemusíte marinovat.
- Obalené v těstíčku z Hrašky a sezamu, podávané netradičně s bulgurem a vlažným zeleninovým salátem.
- Pečené tofu – pokrájené tofu naložte do marinády z česneku, oleje, tamari a rajského protlaku, pečte s cibulkou a podávejte s bramborovým knedlíkem.
- Další tipy, kde můžete tofu použít: placičky a karbanátky, zapečené pokrmy, nákypy nebo muffiny naslano, quiche (na kostky nakrájené i rozmixované se smetanou), kari a jiná asijská jídla, rizota a těstovinová jídla, grilované špízy
Marinované tofu
Dá se používat podobně jako tofu uzené. Do pomazánek, obalit jako řízeček, péct, grilovat, do karbanátků, nákypů, asijských jídel, do zeleninových pokrmů, nastrouhat najemno jako “sýr” na rizoto nebo těstoviny, na špízy, jako náplň do “špekových” knedlíků aj.
Ochucené tofu
Na trhu existují ještě další druhy tofu – ochucené. Např. tofu s řasou, bylinkové, lahůdkové, s chilli, bazalkou, medvědím česnekem aj. Tyto tofu jsou vhodné k osmahnutí na oleji do různých stir fry, těstovinových i zeleninových salátů, restované zeleniny aj. Lze je také upéct nebo grilovat.
Další tofu recepty k vyzkoušení:
– Rychlovka ve woku s uzeným tofu
– Tofu sýr v japonské úpravě Misozuke
– Jarní zeleninová směs s tofu a žampiony
– Tortilla s olivovou tapenádou, tofu a zeleninou
– Tatarská omáčka z tofu
– Bulgur s medvědím česnekem, tofu a bršlicí
– Zelňačka s tofu
– Tofu smažené v hrašce
– Pečená svíčková omáčka s tofu
– Pečená batáty a řepa s tofu sýrem
– Cuketový nákyp s tofu
– Čokoládový dort s citronovým tvarohem z tofu
– Tofu a žampiony s čerstvým špenátem
– Ostrá žampionový směs s tofu
– Zeleninová směs s tofu
– Tvarohová pomazánka s mrkví
– Velikonoční nádivka s jáhel a tofu
– Humrová pomazánka s tofu
– Jarní polévka s tofu
– Omáčka na těstoviny z pórku a tofu
Úpravy tofu
Tofu můžeme nastrouhat nahrubo nebo najemno (a posypat s ním rizoto nebo těstoviny á la sýr nebo zamíchat do pomazánek), nakrájet na malé nebo větší kostičky a osmahnout jako krutonky do polévky, do zeleninových směsí, jako nádivku nebo nakrájet na plátky a opéct, ogrilovat aj.
Vychytávky, jak pracovat s tofu
– Rozbalené tofu uchovávejte v lednici ponořené do vody. Každý den vodu vyměňujte, vydrží tak čerstvé několik dní.
– Tofu lze mrazit, ale lehce změní strukturu. Po rozmrznutí je tofu víc gumové, houbovaté, což není na závadu. Pokud mrazíte již rozbalené tofu, ponechte v mrazáku kratší dobu, vyschlo by. Po vyjmutí z mrazáku nechte tofu rozmrznout, pak používejte obvyklým způsobem. Můžete zamrazit i tofu pokrájené na kostky a rovnou přisypat do pokrmu, který připravujete.
– Pokud tofu natural před použitím 10 minut povaříte ve vodě, změkne. Využijete zejména tam, kde ho chcete mixovat.
Komentáře
Dobrý den,
mohu se zeptat, zda se může tofu, případně tempeh, konzumovat klidně každý den? Případně je nějaké vhodné množství, například 3x týdne? A mění se to v těhotenství?
Děkuji moc za odpověď