Suchý kašel
Při suchém a dráždivém kašli přikládáme obklad z tvarohu a česneku. Uvolní plíce, zklidní kašel a zprůchodní cesty. MUDr. Strnadelová ho doporučuje i při dušnosti a doporučuje ještě přidat cumlání oleje.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
- Tvarohový obklad: nahřejeme kostku tvarohu na příjemnou teplotu (např. na pařáčku nebo pánvičce), rozmačkáme spolu s protlačenými 2-3 stroužky česneku a zabalíme do pleny. Hrudník natřeme sádlem a přiložíme zabalený tvaroh a obvážeme bavlněnou látkou. Necháme působit hodinu. Přikládáme 1x denně po dobu několika dní.
- Cumlání oleje: po probuzení si na lačno dáme do úst lžíci oleje (např. slunečnicový nebo sezamový) a 10-15 minut ho převalujeme v ústech. Poté vyplivneme, pomocí lžíce oškrábeme jazyk a vypláchneme ústa. Aplikujeme 1-2x denně (ráno a večer).
Vlhký kašel
Při vlhkém kašli aplikujeme bramborový obklad, který necháme působit 2 hodiny.
Na bramborový obklad potřebujeme:
- 1-3 větší brambory
- syrový list zelí
- zázvor
- mouka
Postup:
Brambory najemno nastrouháme, přidáme k nim vymačkanou šťávu ze zázvoru a paličkou na maso naklepaný list bílého zelí. Vše zahustíme moukou tak, aby vznikla hmota, která se dá přiložit na krk. Zavážeme bavlněnou látkou a necháme působit 2-3 hodiny. Můžeme ho během dne měnit 2-3x, ale vždy ho uděláme znovu z čerstvých surovin.
Dlouhotrvající kašel a zahlenění
Při kašli, který trvá dlouho a objevují se hleny, pijeme nápoj ze skořápek z vlašských ořechů, anebo čaj z kořene lotosu (seženeme ve zdravé výživě buď sušený, nebo čerstvý, pod názvem lotos i lotos). Podáváme také kuzu nápoj, přikládáme obklady (bramborový, tvarohový) viz výše a upravíme stravu – zcela vyřadíme mléčné výrobky, pečivo, sladkosti a ovoce, které zahleňují.
- Nápoj ze skořápek ořechů: do 0,5 l vody dáme 10 omytých skořápek z vlašských ořechů. Vaříme cca 30 minut na mírném plameni. Necháme 5 minut odstát, scedíme a popíjíme. Tento nápoj si vaříme několik dní.
- Čaj z lotosu: ukrojíme tenký plátek čerstvého lotosu (nebo použijeme kousek sušeného kořene) a 5-10 minut povaříme na mírném plameni. Popíjíme.
- Kuzu nápoj: 1 lžičku kuzu rozpustíme ve 2 lžičkách vody. Přidáme šálek studené vody a přivedeme téměř k varu. Mícháme až nápoj zprůhlední. Přidáme pár kapek sojové omáčky Shoyu. Vypneme a podáváme teplé. Dětem, pokud by ho jinak nepily, dosladíme případně vymačkanou šťávou z jablíčka nebo troškou sladu / obilného sirupu.
Prevence je příjemnější než léčba
Kašel a bacily si na vás nepřijdou, když se budete v průběhu roku o sebe hezky starat. Zdravý životní styl s vyváženým jídelníčkem, dostatkem pohybu a radosti ze života jsou perfektní základ pro zdravé plíce a tlusté střevo. Když jsou tyhle dva orgány v pořádku, čisté a nezanesené, je riziko vzniku kašle zcela minimální. Jsou to párové orgány, navzájem se ovlivňují. Proto i léčba plicních nemocí v čínské medicíně začíná právě očistou střeva. Pokud jíte s námi podle našich receptů, je pro vás prevence příjemnou záležitostí – dobře jíme, pochutnáme si a za odměnu jsme silní a odolní.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Zkoušel jsem ty vařené slupky z ořechů a po týdnu žádné zlepšení. Zkusím to KUZO.
Zdravím, po odstranění polypu moje neschopnost sedět plynule přešla v neschopnost dýchat bez kašle. To je ukázka propojení orgánů. Brzy bude líp.