Někdy je zásah potřeba
Letos nejen nás na zahrádce potrápily mšice, také spála a pilatky. Dýně, okurky a rajčata každoročně trápí plíseň a bez zásahu některé rostliny s úspěchem nejde vůbec vypěstovat. Chemické postřiky jsou možná účinné a rychlé, ale mají i své nevýhody, a to jak pro životní prostředí, tak pro nás a naše zdraví. Příroda si dokáže sice poradit i bez našich zásahů, ale to už pro nás na zahrádce nemusí zůstat mnoho úrody.
Jak na škůdce a choroby?
Mšice
Proměň se ze zimní medvědice v jarní gazelu! 😁
Ráno plná energie, pleť jen září, oblečení ti padne a tělo šlape jako hodinky - Pojď do toho!

Mšice lze zastavit různými metodami, kmeny stromů lze namazat lepkavým balzámem (proti mravencům), ale ani to není úplně spolehlivé, když už tedy mšice hospodaří na stromech, lze si vyrobit postřik. Na výrobu postřiku na mšice je vhodná například kopřivová jíchy anebo ekologický prostředek na nádobí či přírodní mýdlo, voda a olej.
Postup: Na 1 l vody přidáte lžíci oleje (slunečnicový, řepkový) a kapku čisticího prostředku nebo místo vody připravte mýdlovou vodu. Aplikujte, jakmile zapadne slunce.
Pilatky
Tyto potvůrky dokáží zlikvidovat velké množství plodů, ale vzrostlé stromy se postřikují docela obtížně. Nejlepší je podpořit výskyt sýkorek poblíž stromů, a to budkami vhodnými pro sýkorky a také krmítkem zavěšeným na stromech. V horkých dnech nezapomeňte na pítko pro ptáky.
Dřepčíci
Jsou to malinkatí černí broučkové, docela nenápadní, ale dokáží zničit rukolu, zelí, kapustu a další zeleninu. Nejlépe funguje dostatečná zálivka a netkaná textilie, pokud nemůžete ani jedno z toho zajistit aplikujte na rostliny postřik z vody a oleje.
Bělásek
Běláska zastavíte snadno, a to netkanou textilií, pokud už housenky spásají vaše zelí, použijte postřik z vody a oleje.
Padlí
Na tuto chorobu použijte postřik z kopřivové jíchy (ředit vodou), pravidelně jíchou rostliny ošetřujte.
Další způsoby ochrany rostlin
Lze si vyrobit i bylinné čaje a výluhy na podporu, a to třeba z heřmánku proti plísni, z máty pro dobrý růst či posilňující kopřivový.
Nezapomeňte také na používání jích, které rostlinám prospějí. Použít se dá vratič, kopřivy, heřmánek, pelyněk, přeslička, kostival, česnek, cibule, rajčata.
Zkuste to taky a podpořte zdraví vašich rostlin přírodními prostředky
Napište nám, jaké přírodní postřiky se osvědčily vám.
🌱 PS: Začni svou jarní proměnu!
Probuď energii a uprav jídelníček. Uvidíš, že i na jaře se můžeš cítit skvěle! Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Přidej se do skvělé party - už za pár týdnů uvidíš výsledky.
Buďte první, kdo napíše komentář