Domů > Magazín > Zdraví

Příznaky a následky dlouhodobého stresu a jak se jej zbavit

Stres se stal nedílnou součástí našich životů. Článek nabízí pohled na příčiny, projevy a následky dlouhodobého stresu, a přináší tipy a techniky, jak s ním lépe pracovat a posílit vnitřní stabilitu.

Proč se stresujeme

Stres se stal neodmyslitelnou součástí moderního života. Tlak v zaměstnání, každodenní domácí povinnosti, školní nároky, konflikty ve vztazích a další formy úzkosti a napětí často přispívají ke vzniku zdravotních potíží. Na druhou stranu, stresová reakce je přirozený mechanismus, který nám pomáhá čelit obtížným situacím a někdy nám dokonce může zachránit život. Problém však nastává, pokud se naše odolnost vůči stresu oslabí nebo když stres začne ovládat náš každodenní život

🎁 Dárkové poukazy 🎁
Co takhle recept na štíhlejší já? Dárkový poukaz na kurzy zdravého vaření - jediný dárek, po kterém váha jde dolů a nálada nahoru!
Prohlédnout

Příznaky a následky dlouhodobého stresu

Tělo při chronickém stresu neustále produkuje stresové hormony, jako je kortizol a adrenalin. Tyto látky, pokud jsou v těle přítomny dlouhodobě, mohou negativně ovlivnit zdraví, narušit fungování imunitního systému, hormonální rovnováhu a způsobit celou řadu fyzických a psychických problémů.

Jak se projevuje chronický stres?

Následkem dlouhodobě zvýšených hladin stresových hormonů se mohou objevit potíže s krevním tlakem, srdeční arytmie, cukrovka 2. typu, reflux, syndrom dráždivého tračníku, lupénka, poruchy plodnosti, úzkosti nebo deprese.

Jak pracovat se stresem

    Důležité je si uvědomit, že stres ze života vyškrtnout nemůžeme. Co ale můžeme, je posílení naší vnitřní stability a odolnosti, abychom si tolik stresu nepřipouštěli a uměle s ním lépe pracovat, pokud máme náročnější období. Jen tak lépe zvládneme akutní stres a nenecháme ho vyústit ve stres chronický.

    • Nejprve je potřeba si uvědomit zdroje našeho stresu, které máme každý odlišné.
    • Učte se uvolňovat vzniklé napětí. Můžete se zaměřit na přítomný okamžik (vnímejte momentální vůně, dotyk, pohled, zvuky), vědomě povolit svaly, které jsou v napětí (typicky to bývají šíjové svaly). Pomoci snížit míru stresu může krátké dechové cvičení (na 4 doby delší nádech a na 4 doby výdech). Před spaním vyzkoušejte relaxační či meditační techniky.
    • Zařazujte pravidelný pohyb, který umí ventilovat vzniklé stresové hormony, celkově zlepšuje imunitu a proudění naší energie. Na druhou stranu nezapomínejte na odpočinek a také se věnujte činnostem, které vás těší a naplňují.
    • Významně pomáhá úprava jídelníčku. Pokud budete jíst vyváženě, pestře a pokrmy budou složené primárně z prvopotravin, jako je zelenina, celozrnné obilniny a luštěniny, tak posílíte trávicí orgány, zkvalitníte střevní mikrobiom a pomůžete stabilizaci krevního cukru. Takové tělo pak bude odolnější vůči vnějším i vnitřním vlivům, včetně stresu. 

    Na našem webu se naučíte vařit zdravá, chutná jídla, která podpoří vaší vnitřní rovnováhu. Pokud nás neznáte, začněte tím, že zhlédnete náš úvodní kurz Jak začít, je pro vás zdarma. Vyzkoušejte i techniky, které podpoří váš osobnostní růst.

    PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

    Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

    Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

    Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

    Buďte první, kdo napíše komentář

    Vyzkoušejte také

    Hořko v ústech od žaludku a co je příčinou

    Trápí vás hořká chuť v ústech? Pojďte si přečíst o příčinách a vhodném přístupu k tomuto problému. Zjistěte, jak pomocí úpravy stravy a změnou životního st...

    Osvědčené babské rady na úlevu od překyselení žaludku

    Překyselení žaludku může způsobit nepříjemné pocity v nadbřišku, nevolnost a pálení žáhy. Článek nabízí tipy na první pomoc a radí, jak změnou stravy a str...

    Přírodní léčba překyselení žaludku

    Trápí vás překyselení žaludku? Místo kroků do lékárny si pojďte přečíst náš článek. Dozvíte se, jaké jsou projevy, jak si pomoci v případě akutních potíží ...
    klub

    Regenerace ledvin, močového měchýře a pohlavních orgánů

    Článek popisuje zajímavé souvislosti mezi změnou stravy a různými fyzickými i psychickými projevy, které se týkají našich ledvin, močového měchýře a pohlav...
    112
    4

    Jak přirozeně posílit imunitu – svou i dětí (6 praktických tipů)

    Po létě, kdy jsme si dali tam nějakou zmrzlinu, občas zákusek, jinde něco grilovaného, je třeba změnit své návyky tak, abychom se vyhnuli podzimním chřipká...

    Babské rady na nespavost: Vsaďte na moudrost našich babiček

    Článek nabízí rady, jak zlepšit spánek pomocí jednoduchých a přírodních prostředků. Zjistěte, jak správná strava, úprava prostoru spánku, klidné aktivity p...