Domů > Magazín > Zdraví

Příznaky úzkosti: Odhalte jí včas

V hlavě se vám honí obavy, černé scénáře, nedokážete jí vypnout. Zároveň vzrůstá napětí vašeho těla. I to jsou možné příznaky úzkosti. Pokud jsou tyto pocity časté a nepracuje se s nimi, mohou přejít v úzkostnou poruchu, v krajním případě dochází k panické atace. V článku si odhalíme, jak poznat, že jde právě o úzkosti a co můžeme dělat, abychom je nenechali ovládat náš život.

Jak se projevuje úzkost?

Na tělesné rovině:

  • zvýšené napětí svalů
  • zrychlené bušení srdce
  • stažení hrudníku
  • povrchní dýchání až potíže se nadechnout
  • studené končetiny
  • náhlé pocení
  • chvění rukou
  • pocity nevolnosti či závratě

Psychické projevy:

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
  • zhoršené soustředění
  • nervozita, podrážděnost
  • obavy, strach
  • neustálé přemítání, neschopnost vypnout hlavu
  • zacyklení v úzkostných myšlenkách

Co dělat s úzkostí?

Pokud vás přepadne pocit úzkosti, zkuste se zastavit, prozkoumat a pojmenovat pocit. Je to jen pocit, nejste to vy. Pokuste se uvědomit, co ho způsobilo. Zavřete oči, ponořte se do svého těla a postupně uvolněte napětí všech částí těla (i ve své hlavě). Zaměřte se na přítomný okamžik (použijte k tomu smysly, vnímejte jimi, co se okolo vás děje) pokuste se vědomě prohloubit dech, vnímejte přitom proudění vzduchu do plic a ven. Pro tyto potřeby je skvělá i aromaterapie (hodí se esenciální olej levandule či bergamot, případně jejich směs). Pokud vás trápí svíravé myšlenky, zkuste pomyslně “vyjít z krabice” a rozšířit svůj rozhled na danou věc. Opakujte si, že vaše pocity odezní. 

Pokud vás úzkosti provází dlouhodobě, objevují se často i bez zjevné příčiny a zhoršují se, je na místě zvážit podporu odborníka na lidskou duši. Narušená psychika mívá kořeny v nevyváženém životním stylu a potíže se mohou projevit, pokud dlouhodobě zanedbáváme stravu, pohyb, spánek či jsme v neustálém stresu, potlačujeme svoje emoce. Úzkosti mívají většinou senzitivnější lidé, kteří mají zvýšenou vnímavost a tudíž se jejich nervová soustava snáz přetíží. Často na sebe kladou velké nároky (psychické), přílišnou zodpovědnost a mají tendenci nadměrné kontroly.

Co můžete dělat, aby se snížila míra úzkostí?

  • Pravidelně se hýbejte, díky tomu lépe vyjdete ze svojí hlavy, rozproudíte krev, energii svého těla a uvolníte endorfiny. Každý den se alespoň projděte, protáhněte, střídejte polohy svého těla. Zacvičit si můžete každý den i s námi v Klubu Jíme Jinak, kde máte předtočená videa profesionálními lektorkami pilates a jógy.
  • Učte se zklidnit mysl při relaxačním, dechovém cvičení či meditaci, naučte se včas vnímat, že máte svaly (a mysl) v napětí a uvolnit je.
  • Začněte a končete svůj den prociťováním vděčnosti (za cokoliv jste ten den vděční). Plně se do toho pocitu ponořte a uvidíte, že s vděčností začnete pociťovat i radost. Vstupte s tímto pocitem do nového dne, stejně tak ho i zakončete.
  • Pracujte samostatně či s odborníkem na svém osobním rozvoji. V Klubu najdete rozhovory s duševními kouči, kde se dozvíte, jak pracovat se svými strachy či jak změnit programy v hlavě. Častým tématem, které může přinést úlevu bývá, jak sobě a okolí odpustit (např. i pomocí meditace).
  • Jezte pestře, výživně a doplňujte jídlem potřebné vitamíny, minerály a energii. Základ jídelníčku by měly tvořit celozrnné obilniny, zelenina, luštěniny, doplněné o mořské řasy, semínka, trochu ořechů a ovoce. Takový jídelníček pomůže efektivně pracovat trávicí soustavě a plynule zásobovat tělo živinami a energií. Stav našeho trávení má vliv jak na imunitu, tak naší psychickou a emoční rovnováhu. Čím lépe naše trávení funguje, tím jsme odolnější vůči působení stresu (Stravou proti stresu). Chcete krok po kroku měnit stravu s námi? Pusťte si zdarma náš úvodní online průvodce Jak začít.

Další tipy, jak se naučit pracovat s úzkostí najdete v článku Úzkost a vše o ní: Co dokáže napáchat ve vašem těle?

Jaké jsou vaše zkušenosti s úzkostí? Bojujete s ní, nebo se snažíte pochopit, proč do vašeho života přichází? Co pomáhá vám, pokud cítíte úzkost? Napište do komentářů.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

1 člověk už poděkoval za článek. Oceňte práci autora také.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Co jíst na překyselený žaludek

Zažíváte bolesti břicha, kyselost v ústech nebo zápach z úst? Viníkem může být překyselený žaludek. Zjistěte, jak si můžete stravou jednoduše pomoct.

Panická ataka: příznaky, spouštěče, příčiny a první pomoc

Záchvat panické ataky je velmi intenzivní prožitek úzkosti či strachu. Pokud se tyto ataky opakují, velmi zasahují do života dotyčného. Jak poznat, že se v...

Deprese: Cesty k uzdravení

“Mám z toho depku,” říkávaly jsme si s kamarádkami pokaždé, když nás něco trápilo. Už jen to vyslovení nám často ulevilo. Skutečná deprese ovše...
klub
28
24

Deprese: co jsou zač a jak je alternativně řešit

Příliš mnoho lidí dnes bere antidepresiva. Proč se cítíme mizerně? Jaké orgány jsou odpovědné za vznik deprese? Je normální cítit smutek a strach? Jaká str...
klub
43
27

Po 2 měsících nepotřebuji antidepresiva a dcera je bez ekzému

Bylo mi 20 let, když jsem poprvé ucítila šílenou bolest a nemohla se ani nadechnout. Lékaři nic nenašli a tak nasadili antidepresiva. Brala jsem je 12 let,...

Zvracení a jak jej zastavit

Nepříjemný obranný reflex našeho těla nejspíš všichni dobře známe. Kdy je reakce v pořádku a kdy je důležité podívat se na jeho příčinu? Jak můžeme zvracen...