Příčiny problémů s polykáním
Z fyzických příčin se může jednat o poruchu nervového systému, zánět, reflux, mechanickou překážku či oslabení svalstva. Dysfagie z psychických faktorů je často spjatá se stresem, úzkostí, depresí či potlačenými emocemi. Může se objevit i jako reakce na traumatické zážitky, obavy nebo dlouhodobé napětí, které se přenáší do těla.
Psychosomaticky řečeno má člověk problém “něco spolknout”. Tento projev může odrážet vnitřní konflikt, kdy jedinec nedokáže přijmout určitou situaci, pravdu, emoci či vlastní odpovědnost. V oblasti krku se nachází čakra komunikace. Potíže s polykáním mohou naznačovat, že je energie v této oblasti tzv. zablokovaná. Člověk potlačuje své emoce, má strach vyjádřit své potřeby nebo pocity, nebo je naopak zahlcen informacemi či požadavky, které nejsou v souladu s jeho vnitřní pravdou.
Co takhle recept na štíhlejší já? Dárkový poukaz na kurzy zdravého vaření - jediný dárek, po kterém váha jde dolů a nálada nahoru!
Prohlédnout
Projevy psychogenní dysfagie
Mezi projevy dysfagie způsobené duševními faktory patří:
- Pocit staženého krku, zúženého hrdla či knedlíku v krku.
- Tlak při polykání.
- Obava polykat.
- Omezování určitých druhů jídel (např. suché potraviny), nechutenství.
- Únava.
- Úzkostné projevy, projevy stresu či deprese.
Jak zmírnit potíže s polykáním
Snažte se vyhýbat stresu a spěchu při jídle. Udělejte si pokud možno na jídlo prostor, klid a čas. Před jídlem udělejte několik pomalých nádechů a výdechů, snězte ho vědomě, důkladně rozžvýkejte, abyste nemuseli polykat velká sousta. Omezte rozptylující vlivy, jako je sledování televize nebo práce při jídle.
Praktikujte metody pro uvolnění stresu, jako je cvičení s pozorností na dech, meditace přítomného okamžiku či vědomá relaxace. Schopnost zvládat stres a zlepšit emoční rovnováhu můžete rovněž výrazně zlepšit úpravou jídelníčku (Stravou proti stresu). Pokud vás provází časté úzkostné pocity, učte se s nimi nebojovat, ale přijímat je a naučit se nahlížet na životní situace jinak. Omezte aktivity, které vás zahlcují a berou vám energii. Učte se vycházet ze své hlavy a zaměstnávat svoje tělo fyzickou aktivitou.
Při déletrvajících potížích s polykáním je vždy potřeba pátrat po vyvolávající příčině. Důležité je zvážit všechny možné faktory – jak fyzické, tak i psychické. Konzultujte s lékařem a celostním odborníkem na lidské zdraví a psychiku.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář