Domů > Magazín > Zdraví

Proč jste pořád unavení? Toto jsou nejčastější příčiny únavy

Doprovází vaše dny stálá únava? Jste unavení, sotva se probudíte? V článku si rozebereme možné příčiny únavy a najdeme možné způsoby, jak svojí energii získat zpět.

Proč jsem pořád tak unavená(ý)?

Dlouhodobá únava je omezující stav, který bere radost ze života a snižuje schopnost vnitřní spokojenosti. Často vložíme veškerou svou energii do práce a povinností, ale už nám pak nezbývá energie na sebe, své zájmy a blízké. Někdy únava přeroste do bodu, kdy už člověk není schopen běžného fungování, natož práce. Jaké jsou nejčastější příčiny únavy?

Nedostatečná výživa, slabé trávení

🚀Začíná jarní očista - tento týden!
Proměň se ze zimní medvědice v jarní gazelu! 😁

Ráno plná energie, pleť jen září, oblečení ti padne a tělo šlape jako hodinky - Pojď do toho!

Pokud jíme převážně stravu, které zatěžuje trávení, stravujeme se chaoticky, přejídáme se či naopak jíme velmi málo, nemáme ve stravě dlouhodobě zastoupené potřebné živiny, nebo je naše trávení oslabené a neumí živiny využít a rozvést po těle.

Vyčerpání vlivem stresu

Dlouhodobý stres či nadměrné emoce, jako je strach, úzkost, hněv (i potlačený), stálé přemítání vyčerpávají naší energii.

Oslabení plic či ledvin

Při oslabení plic se hůře rozvádí energie po těle. Člověk s únavou tohoto typu častěji trpí na nachlazení, kašel, dýchací potíže, zahlenění. Pokud jsou slabé ledviny, tělo má problém doplňovat základní energii. Projevem bývá zimomřivost, problémy s močením, častější vznik obav, bolesti beder či kolen.

Chronické onemocnění, zánět, alergie či dlouhodobá bolest

Jakýkoliv chronický zdravotní problém vyčerpává energii, snižuje schopnost těla regenerovat a zasahuje negativně do psychiky. Tělo musí neustále investovat své síly do boje proti nemoci či jejím příznakům. 

Stagnace energie vlivem nedostatku pohybu, špatného držení těla

Tělo potřebuje ke správnému proudění energie pohyb, bez pohybu energie stagnuje, což vede k pocitu únavy a ztuhlosti. Když se pravidelně hýbeme, dochází k lepšímu prokrvení, zlepšení metabolismu a vylučování toxinů. Navíc pohyb uvolňuje napětí a zlepšuje psychickou pohodu, což má pozitivní vliv na celkovou energii a vitalitu. 

Pokud je stav dlouhodobý a nic nepomáhá, proberte svůj stav s lékařem, kterému důvěřujete, aby se vyloučily dosud skryté či závažnější příčiny chronické únavy (nemoci autoimunitního charakteru jako je Crohnova choroba, Celiakie, Roztroušená skleróza, dále borelióza, špatná funkce štítné žlázy, Chronický únavový syndrom, projev anémie, deficitu VIT B12, kandidózy, alergie, nádorového onemocnění). 

Jak z toho ven?

Pokud trpíte chronickým onemocněním, alergií, dlouhodobě bolestí či vracejícími se záněty, dělejte kroky pro to, aby se tělo začalo uzdravovat. Podpořit vás na vaší cestě může celostní odborník na zdraví, který odhalí slabá místa a společně na ně zacílíte terapii. Důležité je se zaměřit na vlastní příčinu, což je možné více způsoby:

  • Zdravou stravou – Postupně vylepšujte složení vašeho jídelníčku, abyste posílili trávení. Trávení oslabuje, když jíme příliš mnoho jednoduchého cukru, živočišných výrobků včetně mléčných výrobků, pečiva, průmyslově zpracovaných výrobků a chemických přísad. Ale také nadbytek syrové stravy, včetně zeleniny a ovoce, může zatěžovat trávicí systém.

Co tedy jíst? Souhrn vhodné stravy najdete v naší pyramidě zdravého stravování, pomocným vám bude náš úvodní online kurz Jak začít, který je pro vás zdarma.

  • Péčí o psychiku – Učte se odpočívat, během dne se zastavovat, zklidnit a prohloubit dech, vědomě povolit svaly, abyste se uvolnili od nahromaděného napětí. Naučte se techniky meditace či relaxace, které vám pomohou doplnit energii. Hledejte zdroje vašeho stresu, naučte se je rozpoznat a zvládat. Uvědomte si, zda není únava projevem vaší duše a jejím voláním o pozornost.

Jak zvládat stres? Inspiraci najdete v článku Jak se zbavit stresu: Co skutečně pomáhá. Pokud vás často svazuje strach, posilujte svoje ledviny a hledejte cesty, jak se neustálých strachů zbavit (Jak se zbavit strachů). Jestli v sobě držíte hněv, nebo často vybuchujete, zaměřte se na svoje játra. Pokud vás provází časté přemítání a hloubání v problémech, pečujte o svoji slezinu.

  • Pohybem – Důležité je, aby byl pohyb přiměřený, pravidelný a vyvážený, protože přetěžování těla může vést k opačnému efektu a únavě. Je dobré se věnovat i držení těla, tedy nebýt neustále ve shrbené a strnulé pozici, což omezuje schopnost plic se nadechnout a okysličit tkáně. 

Podle možností střídejte pozice svého těla – pokud máte sedavou práci, snažte se pravidelně vstát a protáhnout se, případně projít. Zařazujte průběžný přirozený pohyb do vašeho dne. Choďte na procházky, věnujte se józe, cvičení Čchi-kung a pohybovým aktivitám, která vás budou těšit. Zacvičte si s námi – v akademii Klubu Jíme Jinak najdete série jógy a dalších cvičení vedených profesionálními lektorkami, které jsou určené pro harmonizaci těla i mysli. 

  • Podpůrně pomocí přírodních prostředků – Vhodné jsou bylinky, které posilují vitalitu, podporují trávení a pomáhají tělu lépe zvládat stres. Zvládnout únavu může i krátkodobé popíjení nápoje z kuzu škrobu či umeshobanu

Nejlepší čaje z bylinek na uvolnění od stresu a redukce únavy rozebíráme v článku zde. Další tipy, jak přirozeně zvládat únavu najdete v článku Jarní únava: Babské rady, které zaručeně pomáhají.

Proč jsme bez energie a jak jí znovu získat jsme rozebrali v rozhovoru s terapeutkou čínské medicíny “Chronická únava a vyčerpání”.

Příběhy na Jíme Jinak

Přečtěte se příběhy čtenářů, kterým velmi prospěla změna stravy a životního stylu. Díky tomu získali víc energie a často se zbavili i dalších zdravotních obtíží. Nechte se inspirovat jejich cestou k lepšímu zdraví a pohodě.

https://www.jimejinak.cz/po-vsech-strankach-je-mi-lepe-dita-29-let/

🌱 PS: Začni svou jarní proměnu!

Probuď energii a uprav jídelníček. Uvidíš, že i na jaře se můžeš cítit skvěle! Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Přidej se do skvělé party - už za pár týdnů uvidíš výsledky.

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Pálení a tlak na hrudi dokáže způsobit i stres

Chcete zjistit, co způsobuje pálení a tlaky na hrudníku? V našem článku se dozvíte, jaký vliv má stres na tyto potíže a jak ho zvládat pomocí relaxačních c...

Příznaky a následky dlouhodobého stresu a jak se jej zbavit

Stres se stal nedílnou součástí našich životů. Článek nabízí pohled na příčiny, projevy a následky dlouhodobého stresu, a přináší tipy a techniky, jak s ní...

Syrová zelenina a trávení

Chcete se začít stravovat zdravěji a v dobré víře konzumujete denně jako hlavní jídlo plný talíř zeleninového salátu, nebo se začnete stravovat celodenně s...

Noční pocení a nespavost: Víme, co vás trápí

Zpotit se při fyzickém výkonu, v horku, nebo se snažit vypotit při nachlazení je normální a přirozené. Samovolné pocení během noci, navíc doprovázené nespa...

Bolest hlavy ze stresu: Takhle jí snadno poznáte

Cítíte nepříjemný, svíravý pocit hlavy, který se objevuje či zesiluje v souvislosti se stresem a únavou? Pojďte si o tomto problému přečíst v našem článku ...

Jak se zbavit stresu: Co skutečně pomáhá

V našem článku zaměřeném na téma zvládání stresu se dozvíte, jaké účinné metody vám ho pomohou lépe vyvažovat a udržet tělo i mysl v rovnováze.