Moje oblíbená odrůda máty
Hned na úvod bych chtěla napsat, že máty je spousta odrůd. Každá má svůj specifický vzhled, aroma, barvu i chuť. Já na své zahradě pěstuji odrůdu Mentha rotundifolia. Už jméno napovídá, že má kulaté listy a je proto snadné jí rozeznat od jiných druhů. Je to vytrvalá rostlina, nenáročná na pěstování, velmi odolná, plevelná. Má vzpřímenou lodyhu, oválné, zaoblené, tlusté, jasně zelené listy, které při rozemnutí vydávají silné aroma. Květy jsou malé, bílé nebo růžovofialové, shromážděné v klasu na vrcholu stonků. Samozřejmě ne všem její silná chuť i vůně musí být příjemná.
Aromatické vlastnosti máty jsou dány silicemi přítomnými ve větším množství v listech. Můžete používat lístečky až do pozdního podzimu, ale během měsíce srpna, v době vrcholu květu, mají listy nejvyšší obsah esenciálních olejů a mentolu.
Jak na pěstování máty
U nás v Itálii se často nachází podél vodních toků a cest. Přizpůsobí se každému typu půdy, i když preferuje vlhčí substrát. Je ale lepší se vyhnout jílovitým nebo těžkým půdám, které brání správnému odtoku vody. Dá se pěstovat i v květináčích. Může být umístěna jak na slunci, tak ve stínu. V zimě má nadzemní část tendenci mizet, pokud je ponechána venku. A přesně tak jí pěstuji na zahradě. Prakticky se o ní vůbec nestarám. Zasadila jsem si kdysi koupenou rostlinku a ona se pak rozrostla, kde se jí líbí. Ta moje roste vedle šalvěje a mezi dalšími bylinkami.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Pokud se rozhodnete pro tuto odrůdu, zasaďte jí do půdy bohaté na humus, porézní a dobře propustné, protože se jedná o rostlinu, která trpí stagnací vody. Vyhněte se jílu nebo těžkým půdám. Pokud jí dáte do velkého květináče, půdu se doporučuje obnovovat každé 2-3 roky, aby byla vždy bohatá na organické látky. Doporučuje se také použití terakotových květináčů, které umožňují půdě dýchat. Ovšem to je pouze teorie, já jí mám v bylinkové zahradě. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv odrůdu, určitě jí můžete zařadit do vašich receptů, spoustu jich najdete zde na stránkách.
Máta v kuchyni
Skvěle se hodí k omeletám, ale kvůli její intenzivní chuti jí používejte s mírou. Díky své svěžesti se dobře hodí k letní zelenině, jako jsou rajčata, okurky, lilek a cukety. Ideální je přidávat do ovocných salátů a dezertů, i třeba jenom jako dekoraci navrch. Používá se také k přípravě sladkostí, žvýkaček, sirupů a likérů. Sušená se používá do bylinných čajů a dalších nápojů. Najdete jí i v některých mých receptech zde na stránkách. Většinou píšu “používat v malém množství”, protože tento druh máty je opravdu silně aromatický. Takže do receptů stačí opravdu několik lístečků.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Zdravím , článek jsem přečetla opakovaně, kvůli jménu máty,ale nikde nemohu mátu s kulatými listy -takovou jakou vidím na obrázku sehnat…nabízí se mi pouze podbná ,ale s chlupatými listy… Ani semena.. :-( Kde bych k ní prosím mohla přijít?
děkuji Daniela