Odrůdy tymiánu na mé zahradě
Prakticky mám na záhoně pouze dvě odrůdy, i když jsem zkoušela i další, kterým se u mě asi moc nelíbilo, protože jsem slavila neúspěch. Zůstal u mě Thymus vulgaris a Thymus serpillum.
Obě rostlinky jsou velmi aromatické, liší se snad pouze jen vzhledem. Thymus serpillum je plazivá rostlina, která se vyvíjí horizontálně, ale zůstává nízko na půdě. Thymus vulgaris preferuje křemičité půdy. Je to vzpřímená rostlina s dřevnatým, klikatým stonkem. Toto je nejběžnější druh a tedy nejrozšířenější jak v bylinkových zahradách, tak v kuchyni. Je to keřovitý druh s velmi malými listy.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Pěstování
Pěstování tymiánu na zahradě není náročné a tuto bylinku lze pěstovat i v květináčích na terasách nebo parapetech. Pokud jde o plevel, je třeba vynaložit jen minimální úsilí, vzhledem k tomu, že tento velmi hustý keř odrazuje od prorůstání spontánních druhů v prostoru této aromatické rostliny. Ani co se týče zalévání, tato rostlina vám nepřidělá mnoho práce: tymián není nutné zalévat kromě případů extrémního sucha nebo velmi mladých rostlin. Já ho mám na okraji bylinkové zahrady, aby mu ostatní vyšší rostliny nebraly světlo a mohl se rozrůstat do šířky. Květy tymiánu přitahují nejen včely, různý jiný hmyz, ale i motýly a to je pak velká radost pozorovat tento krásný a užitečný hmyz na naší zahradě. Ale pozor! I Tymián vás sleduje.. koukněte na fotku. Já tam vidím paní Tymiánovou. :-)
Nároky na podnebí
Tato aromatická rostlina je velmi rustikální, proto odolává mrazu a bez problémů snáší horko a změny teplot. Dobře roste na slunných místech a sluneční záření také podporuje větší obsah éterických olejů. Určitě s tymiánem nebudete mít problémy ani na území Čech a Slovenska.
Tymián v kuchyni
Tymián je ideální přísadou pro ochucení salátů, ale hodí se i k luštěninám (zlepšuje jejich stravitelnost) a vařeným obilninám, letní zelenině, jako jsou rajčata, cukety, lilek a paprika, dále do polévek, zeleninových pyré, omelet a nakonec marinád a omáček. Dokonce se hodí i k dochucení čerstvých ovocných salátů.
Tymián by určitě neměl chybět v žádné bylinkové zahrádce. Zkuste ho též zařadit do té vaší, na Jíme Jinak najde spousty recept, do kterých ho můžete použít. Vyzkoušejte třeba tyto:
- Čočka s mrkví na tymiánu
- Hrachová polévka s čerstvým tymiánem
- Houbové rizoto s tymiánem
- Italská focaccia s aromatickými bylinkami a olejnatými semeny
- Krémová bylinková polévka z patizonu
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
🤩 Já mám taky tymián na zahrádce a cpu ho kam se dá. Je skvělý a chutná.
Paní tymiánová je úžasná 😁👍 Vykulené oči a otevřená pusa😁 Já mám taky dva druhy, ale popravdě už nevím název 😁 A teď trochu skomírají…