Domů > Magazín > Žijeme jinak

Proč mám na zahradě tymián

V mojí bylinkové části zahrady určitě nesmí chybět tymián. Všichni tuto rostlinku znají a na stránkách Jíme Jinak je součástí spousty receptů. Já vám představím moje dvě odrůdy, které si pěstuji a používám jak čerstvé, tak sušené.

Odrůdy tymiánu na mé zahradě

Prakticky mám na záhoně pouze dvě odrůdy, i když jsem zkoušela i další, kterým se u mě asi moc nelíbilo, protože jsem slavila neúspěch. Zůstal u mě Thymus vulgaris a Thymus serpillum.

Obě rostlinky jsou velmi aromatické, liší se snad pouze jen vzhledem. Thymus serpillum je plazivá rostlina, která se vyvíjí horizontálně, ale zůstává nízko na půdě. Thymus vulgaris preferuje křemičité půdy. Je to vzpřímená rostlina s dřevnatým, klikatým stonkem. Toto je nejběžnější druh a tedy nejrozšířenější jak v bylinkových zahradách, tak v kuchyni. Je to keřovitý druh s velmi malými listy.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Pěstování

Pěstování tymiánu na zahradě není náročné a tuto bylinku lze pěstovat i v květináčích na terasách nebo parapetech. Pokud jde o plevel, je třeba vynaložit jen minimální úsilí, vzhledem k tomu, že tento velmi hustý keř odrazuje od prorůstání spontánních druhů v prostoru této aromatické rostliny. Ani co se týče zalévání, tato rostlina vám nepřidělá mnoho práce: tymián není nutné zalévat kromě případů extrémního sucha nebo velmi mladých rostlin. Já ho mám na okraji bylinkové zahrady, aby mu ostatní vyšší rostliny nebraly světlo a mohl se rozrůstat do šířky. Květy tymiánu přitahují nejen včely, různý jiný hmyz, ale i motýly a to je pak velká radost pozorovat tento krásný a užitečný hmyz na naší zahradě. Ale pozor! I Tymián vás sleduje.. koukněte na fotku. Já tam vidím paní Tymiánovou. :-)

Nároky na podnebí

Tato aromatická rostlina je velmi rustikální, proto odolává mrazu a bez problémů snáší horko a změny teplot. Dobře roste na slunných místech a sluneční záření také podporuje větší obsah éterických olejů. Určitě s tymiánem nebudete mít problémy ani na území Čech a Slovenska.

Tymián v kuchyni

Tymián je ideální přísadou pro ochucení salátů, ale hodí se i k luštěninám (zlepšuje jejich stravitelnost) a vařeným obilninám, letní zelenině, jako jsou rajčata, cukety, lilek a paprika, dále do polévek, zeleninových pyré, omelet a nakonec marinád a omáček. Dokonce se hodí i k dochucení čerstvých ovocných salátů.

Tymián by určitě neměl chybět v žádné bylinkové zahrádce. Zkuste ho též zařadit do té vaší, na Jíme Jinak najde spousty recept, do kterých ho můžete použít. Vyzkoušejte třeba tyto:

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Ráda bych ukázala lidem, že veganská strava není jednotvárná, nudná a chudá, jak si bohužel mnoho lidí myslí. Jídlo pro mě má být zdravé a ne jednotvárné, skoro nemocniční. Mé recepty jsou určeny pro ty, kterým vaření z kvalitních ingrediencí, přináší radost, pro ty, co se nebojí experimentovat a chtějí poznat nové chutě, pro ty, pro ty co si rádi u sporáku hrají, pro ty co nepotřebují zasytit jen žaludek, pro ty co si najdou čas pro sebe i svojí rodinu a nebojí se do vaření investovat trochu času. Jste připraveni opustit vaší komfortní zónu?

85 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

🤩 Já mám taky tymián na zahrádce a cpu ho kam se dá. Je skvělý a chutná.

Jana Altea
13. 8. 2024

Paní tymiánová je úžasná 😁👍 Vykulené oči a otevřená pusa😁 Já mám taky dva druhy, ale popravdě už nevím název 😁 A teď trochu skomírají…

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Permakultura? Proč ne?

Jsem nadšený začátečník, proto určitě v tomto článku nehledejte odborné rady. Ráda bych se jen podělila o trochu jiný pohled na zahradničení, popsala svoje...

Zahrada v červnu

Co v červnu na naší zahradě roste a co ještě budeme vysévat? Jak se správně o rostlinky starat, jak je vyvazovat, vyštipovat, jednotit a jak vysévat nové r...

Divoký koutek zahradníkovi navzdory

Znáte to také? Na jaře zrytou půdu pohrabete, všude krásně čisto, nikde ani lístečku plevele a s prvními teplými dny to začne. Nestíháte okopávat, jednotit...

Zahrada v únoru a březnu

Únor a březen jsou obdobím, kdy začínáme vysévat semínka. Pojďme se podívat na to, co kdy vyset, jak na to a co k tomu budeme potřebovat.

Přírodní postřiky na zahradní škůdce a choroby

V zahradních centrech je v nabídce velké množství různých zaručeně fungujících postřiků. Pokud nechcete používat chemii, zkuste si vyrobit přírodní postřik...
41
16

Moje zahrada

V tomto článku bych vás ráda nechala nahlédnout do mojí zahrady a seznámila vás s tím, jak jsem se k ní dostala, proč si pěstuji zeleninu a jaké druhy zele...