Proč mě pálí žáha
Pálení žáhy je projevem návratu kyselých šťáv ze žaludku přes jícen až do krku. Dochází k tomu, pokud dostatečně nefunguje vlastní svěrač mezi žaludkem a jícnem, který vytváří jícen a bránice. Jednorázově k tomu může dojít, pokud se přejíme, sníme či vypijeme něco nevhodného. Nejčastěji je to projev oslabeného trávení, kdy žaludek není schopen tráveninu soustavně posílat směrem k tenkému střevu.
Vznik pálení žáhy mohou podpořit různé faktory, mezi něž patří:
Proměň se ze zimní medvědice v jarní gazelu! 😁
Ráno plná energie, pleť jen září, oblečení ti padne a tělo šlape jako hodinky - Pojď do toho!

- nezdravý způsob stravování – nadbytek jednoduchého cukru ve stravě (sladkosti, čokoláda, cukrovinky, slazené nápoje), konzumace těžko stravitelných a moc tučných pokrmů, přejídání se, chaotické stravování, strava ve spěchu, příliš pálivých, kořeněných či kyselých potravin a nápojů (citrusy, ovocný čaj, rajčata);
- stres;
- obezita;
- častá konzumace alkoholu, kávy;
- kouření;
- vedlejší účinek léků
Proč nepodceňovat pálení žáhy
Kromě pálivého pocitu na hrudníku či v krku a hořko-kyselé chutě v ústech, se může objevit nadýmání, pocit plnosti či tlaku v žaludku, nebo chrapot či chronický kašel. Jedním problémem jsou přímo tyto nepříjemné pocity, které způsobují fyzickou i psychickou nepohodu. Kromě toho mohou vyvolávat strach a stres z jídla, což stav ještě dále zhoršuje. Dotyčný může mít zhoršenou kvalitu spánku, pokud se pálení žáhy objevuje i v noci (Pálení žáhy v noci a jak si ulevit).
Lidé mnohdy řeší pálení žáhy medikamenty, které snižují produkci žaludečních šťáv, což při dlouhodobém užívání zhoršuje efektivitu trávení a kruh se uzavírá. Pokud své potíže neřeší vůbec, na jícen působí kyselé šťávy dlouhodobě, prohlubuje se porucha trávení a zvyšuje se riziko vzniku:
- refluxní choroby jícnu;
- zánětu žaludku a vředové choroby žaludku;
- zánětu jícnu, včetně tvorby vředů či zúžení jícnu a souvisejících potíží s polykáním;
- Barettova jícnu, což je strukturální změna buněk sliznice v dolní části jícnu a jde o prekancerózní stav;
- rakoviny jícnu
Jak se zbavit pálení žáhy
Zbavit se pálení žáhy vyžaduje provést změny v životním stylu, které potíže způsobují, nebo k nim přispívají. Prvním důležitým krokem je zhodnotit svůj jídelníček a stravovací návyky. Často pomůže upravit to, co jíme, jak jíme a jak často. Vynechání těžkých, tučných, sladkých jídel, citrusů, rajčat, kávy, perlivých nápojů nebo alkoholu může výrazně zmírnit příznaky. Kromě toho je důležité upravit i způsob stravování. Je dobré se vyvarovat přejídání, jíst pomalu a důkladně potravu žvýkat, aby tělo mělo čas na strávení potravy. Podstatné je i nezobat mezi jednotlivými jídly a nejíst později večer, aby měla trávicí soustava dostatek času na regeneraci.
V článku Co jíst a nejíst při pálení žáhy? rozebíráme konkrétní rády, jak si sestavit jídelníček při tomto problému.
Dalšími kroky mohou být snížení působení stresu (Jak se zbavit stresu: Co skutečně pomáhá), který výrazně ovlivňuje trávení, a pravidelný pohyb, který podpoří zdravé fungování trávicí soustavy. Vhodná jsou dechová, relaxační cvičení a také procházky na čerstvém vzduchu.
Pálení žáhy můžeme zmírnit i přírodními prostředky. Skvělé jsou bylinky, jako je heřmánek, aloe vera, jilm červený či šatvárí, které pomáhají zklidnit podrážděnou sliznici a podpořit trávení. Dále pomáhá konzumace umeboši švestičky, která vyrovnává pH v žaludku.
Příběhy čtenářů Jíme Jinak
Na Jíme Jinak máme spoustu příběhů, kdy člověk trpěl na různé trávicí potíže, včetně pálení žáhy a změnou životního stylu se mu podařilo je zmírnit, nebo se jich zbavit. Pojďte se do nich začíst společně s námi a inspirovat se. Připojte se k nám, změňte svoje stravovací návyky (online průvodce Jak začít) a vylepšete svoje zdraví. Pamatujte, že se počítá každý krůček tím správným směrem!
🌱 PS: Začni svou jarní proměnu!
Probuď energii a uprav jídelníček. Uvidíš, že i na jaře se můžeš cítit skvěle! Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Přidej se do skvělé party - už za pár týdnů uvidíš výsledky.
Buďte první, kdo napíše komentář