Hra na bílkoviny
Pominu v tomto článku fakt, že lidé se často honí za dostatkem proteinů, zejména pokud sportují a chtějí si vybudovat díky proteinům rychle pěkné svaly, ale mnohdy mají díky běžné stravě bílkovin nadbytek, což poškozuje jejich zdraví stejně jako nedostatek. (Více v článku Důležitost bílkovin v naší stravě.)
Pominu také to, že není protein jako protein a že ten průmyslově vyráběný není to, co chceme dostávat na talíř a do těla. Ani když sportujeme víc než jen rekreačně. (Více v článcích Sportujete? Tyto rostlinné potraviny vám dodají nejvíce bílkovin a Jak dosáhnout dostatečného množství bílkovin)
Jak se nenechat nachytat
Zaujalo mě opět jen to, jakou hru s námi výrobci hrají a jak těžké pro nás zákazníky je se nenechat nachytat, pokud neumíme luštit tajenky skryté ve složení a tabulkách s obsahem živin, nebo pokud neznáme zákonné mantinely a nehezké praktiky některých výrobců. Zákon nebo vyhláška totiž to, co je pro nás důležité vědět, mnohdy neřeší. Mléčná vyhláška navíc relativně novou kategorii proteinových výrobků ani nezná, takže na ně neklade žádné speciální požadavky. Je to opět jen na nás použít selský rozum a kalkulačku. A podívat se, jak dopadlo testování v laboratoři, pokud si chceme takový výrobek přeci jen koupit.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Dtest se totiž chopil příležitosti a poslal do laboratoře 16 takových výrobků z kategorie jogurtů, dezertů a skyrů slibujících vysoký obsah proteinu čili bílkovin. Kolik bílkovin se skutečně nacházelo ve výrobcích se podívejte níže na srovnání. Pro nás je zajímavé zcela jiné zjištění, které šetření přineslo. Nepříjemné překvapení čekalo u naměřených hodnot obsahu cukru. Ukázalo se, že některé výrobky obsahují více cukru než bílkovin, kvůli kterým si je mohou chtít zákazníci kupovat. A kde nebyl cukr, tam bylo použito umělé sladidlo…Tak to je z bláta do louže! (Více v článku Tyto nemoci způsobují uměla sladidla). Honíme tedy bílkoviny, ale dopujeme se cukrem, pokud se necháme zlákat mléčnými výrobky se zvýšeným množstvím proteinu. Abychom některým značkám nekřivdili, uvádíme níže konkrétní naměřené hodnoty. Výsledek posuďte sami.
Ani proteiny, ani mikroorganismy
Jelikož jde o fermentované mléčné výrobky, nechal dTest specialisty spočítat, kolik ukrývají mikroorganismů. Podle vyhlášky má být v gramu jogurtu alespoň deset milionů bakterií streptokoků a laktobacilů. U výrobku Zott Protein Yogurt Product Strawberry se našly jen desítky tisíc. K porušení vyhlášky ale nedošlo, protože podle oficiálního názvu nejde o jogurt, ale o jogurtový výrobek…A pro ten vyhláška neplatí. Co dodat? Že nemůžeme věřit etiketám a prvnímu dojmu, že je třeba číst obaly a etikety velmi důkladně.
Jak to vidíme v Jíme Jinak
Mléčné výrobky nepovažujeme za základ našeho jídelníčku. Vnímáme je jako zpestření nebo dezert v letních měsících pro zdravé jedince, kteří nemají trávící potíže, akné, alergie, ekzémy nebo nejsou zahlenění. Tam je totiž jídelníček potřeba upravit tak, aby se těchto potíží zbavili. Viz vzorové jídelníčky pro trávící potíže, akné, ekzémy nebo při zahlenění. Cokoli obohaceného o proteiny vůbec nekupujeme, bílkoviny nám krásně zajistí náš běžný jídelníček. I sportovcům jako jsou František, Jakub, Iulian, Silvie, a další. Takže za tyhle výrobky v kelímcích opět ušetříme peníze a o nic nepřijdeme.
Konkrétní výrobky a gramy
Pokud si ale přeci jen chcete něco takového koupit, tak se podívejte, který výrobek splňuje vaše očekávání. Toto dTest naměřil:
Dezert Bohušovické mlékárny Protein Jahoda obsahoval v celém balení jen 10,8 g bílkovin, ale 19,3 gramů cukru! Menší podíl cukru byl pak u několika testovaných výrobků kompenzován umělými sladidly. Podle dTestu získaly dobré hodnocení výrobky Penny/Boni Skyr Jahoda, Lidl/Pilos Skyr Jahoda a Bohušovická mlékárna Protein Vanilka. U těch se i bez pomoci náhradních sladidel podařilo nastavit recepturu tak, aby obsahovaly více bílkovin než cukru.
Nejvyšší porci bílkovin nabídly dezerty, v průměru 9,7 g/100 g výrobku, druhé místo pak patřilo jogurtům s 8,6 g/100 g a poslední místo obsadily skyry – v průměru s 7,6 g/100 g. Nejnižší koncentraci bílkovin zaznamenaly přístroje u jogurtu Zott Jogobella Protein (6,9 g/100 g), ale stále jde o výrazně vyšší hodnotu, než jakou nabízí běžný jogurt. Vůbec největší nálož bílkovin nabídl v balení dezert Lidl/Pilos High Protein Quark Strawberry, a to 23,7 g. Naopak nejméně bílkovin naměřila laboratoř u výrobku z Bohušovické mlékárny Skyr islandská tradice jahoda – celkem 9,6 gramů v 130gramovém balení. Zmíněný bohušovický skyr se spolu s dalšími čtyřmi výrobky (Lidl/Pilos Skyr jahoda, Penny/Boni Skyr jahoda, Tesco Low Fat Skyr Strawberry a Bohušovická mlékárna Protein Jahoda) nevešel ani do tolerované 20% odchylky údajů uvedených na obalu. Všechny tyto výrobky tak získaly nedostatečnou známku, protože u nich došlo ke klamání spotřebitele.
Zdroj a kompletní výsledky v dTestu.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář