Domů > Magazín > Zdraví

Průjem u dětí a co na něj

Potýkáte se u svého dítěte s průjmem? Nevíte si rady, co by mohlo vašemu potomkovi pomoci? Strava dokáže zázraky, a to doslova! Pojďte prozkoumat, jaké potraviny jsou u průjmů vhodné a čemu se raději vyhnout.

Průjem u dětí a jeho příčiny

Příčin průjmu může být mnoho. Od nevhodného jídla, přejídání, špatné kombinace potravin po bakteriální onemocnění, potravinové intolerance či parazity. Právě odhalení příčiny průjmu je prvním krokem k jeho řešení.

Průjmy u dětí z přejídání a špatné kombinace potravin

Jako rodiče máme mnohdy starost, aby naše děti měly dost. A tak s radostí sledujeme, jak děti jedí. Ale kdy je to příliš? Existují varovné signály?
Pozorujte jaké kombinace vaše dítě volí. Při kombinování mléčných výrobků a ovoce dochází k nadměrnému zatěžování trávícího ústrojí, jehož funkčnost postupně slábne.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Velké množství sladkostí či slaných pochutin, průmyslově zpracovaných jídel či smažených polotovarů dítěti nejen že neprospívá, ale také dochází k oslabování střevních stěn.

Pokud vaše dítě neví, kdy má dost, vy musíte zastat roli pozorovatele a včas zakročit. Varovnými signály může být ztěžklé dýchání, hltání nebo dokonce ztráta koncentrace. Všichni víme, jak se cítíme, když si lidově řečeno přecpeme břicha. Žaludek dítěte je mnohem menší a unese o dost míň než dospělý. Buďte pro své děti rádcem a zvolte vhodnou kombinaci potraviny v přiměřeném množství.

V Klubu Jíme Jinak si můžete poslechnout rozhovor na téma, proč vznikají u dětí průjmy, jak postupovat a jak jim předcházet s odbornicí na výživu Ing. Dásou Lužnou.

Co na průjem u dětí

Co u dětí na průjem zabírá nejlépe? Zlehka začněte měnit stravovací režim. Ke snídani zvolte zeleninou polévku doplněnou o miso pastu. Taková polévka zahřeje tělo, po noci doplní potřebné tekutiny a nastartuje trávení. Miso pasta polévce navíc dodá enzymy a minerály. Můžete zvolit od jemných a nasládlých past (např. shiro miso) po výraznější chutě (např. rýžové tmavé miso).

Při akutním průjmu se vyhýbejte smaženým a mastným jídlům. Vhodně doplňujte tekutiny. S tím vám mohou pomoci obilné kaše, které připravujte z celých obilných zrn. Vyzkoušet můžete ovesnou kaši z přes noc namočeného ovsa, pohankovou kaši, jáhlovou či jejich kombinace. Pokud máte podezření na alergii na lepek, není vhodná kombinace obilovin a ovoce, jelikož se tráví jinak.

Malé šťastné dítě.

Průjem u dětí bez teplot

Jakmile vaše dítě nemá při průjmu teploty, soustřeďte se na změnu jídelníčku. Na talíři kombinujte celozrnné obiloviny, luštěniny, zeleninu a semínka či ořechy. Minerály skvěle doplníte při zařazení mořských řas. Této podmořské zeleniny existuje velké množství druhů od jemné řasy arame až po silnou dulce, která výborně doplní železo dětem i dospělým.

Stravu odlehčete a ze začátku se vyhýbejte přílišnému pečení či smažení. Jídlo děti musí bavit, a tak se nebojte experimentovat se zeleninou, ať je talíř pestrý a zábavný na pohled.

Malá holčička jí lžící z hlubokého talíře.

Průjmy u dětí a potravinové intolerance/alergie

Pokud máte podezření na potravinou alergii, je vhodné navštívit lékaře a podstoupit testy. Nejběžnější alergie bývají na mléčnou bílkovinu a lepek a jsou v mnoha případech doprovázeny kožními problémy jako jsou atopické ekzémy, akné, lupénka a další. Avšak i intolerance může pěkně pozlobit, i když je možné danou potravinu v průběhu života zase zařadit. Jestli vaše dítě trpí dlouhodobým průjmem, vynechejte ze svého jídelníčku mléčnou bílkovinu i lepek a pozorujte, co se bude dít.

Nebuďte na to sami

V klubu Jíme Jinak na vás čeká mnoho článků a rozhovorů s odborníky, které se zabývají tématem zdravého zažívání. Najdete zde mnoho receptů a video návodů, abyste věděli, jak na to. A co víc! Nebudete při tom sami.

Obklopíte se komunitou lidí na stejné vlně, a tak vaše cesta za změnou bude o dost jednodušší.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem šťastná máma, jogínka a hudebnice. Ráda se ladím na přirozenost přírody: v rytmu dechu, v rytmu života.

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Akutní průjem

Trápí vás akutní průjem? Nevíte, co se děje a chcete si pomoc? Najděte příčiny svých problémů a začněte je řešit.

Průjem po jídle

Hledáte po jídle nejbližší toaletu? Bojíte se odjet na dovolenou, protože potřebujete být v neustálé blízkosti sociálního zařízení? Odhalte příčinu svých p...
25
10

Co jíst při průjmu aneb recepty na dietní jídla

Zažíváte každodenní křeče a bolesti břicha spojené s průjmem? Cítíte, že vám poklesla energie a lítost proplouvá vaším životem? Zakousněte se do stravy, kt...

Křeče v břiše a průjem aneb Co je způsobuje a jak se jich zbavit

Trápí vás křeče v břiše spojené s průjmem? Cítíte nepříjemnou bolest břicha po skoro každém jídle? Nejste v tom sami! Pojďte odhalit, jak si jednoduše a zd...

Pocit na zvracení a proč vás trápí

Nepříjemný tlak v oblasti břicha a pocit na zvracení. Proč se objevuje a jak si můžete pomoct?

Nadměrná plynatost – její příčiny i řešení

Bolí vás břicho a nepříjemně v něm škrundá? Připadá vám, jako byste měli hlasitého společního ve svých střevech? Plynatost je běžný jev, který však může př...