Zmírněte otok a bolest
Pokud dojde k podvrtnutí kotníku a nejste daleko od domova, velmi účinný je obklad z tofu. Měňte ho ve chvíli, když zteplá. Místo tofu lze použít s úspěchem i listy zelené zeleniny (kapusta, zelí, kadeřávek, salát), které přiložíte na kotník, případně udělejte obklad ze zelených listových zelenin. Zelené listy mají schopnost vstřebat vzniklou horkost a snížit otok. Další efektivní metodou je bramborový obklad. Velmi příjemný je také obklad z namočené řasy kombu, jejíž plátek rozložíte přes kotník a ovážete. Když začne hřát, dáte opět do vody a můžete několikrát opakovat. Řasa dodá minerály a podpoří hojení. Můžeme střídat obklad z tofu (stačí i plátek tofu, který po zahřátí dáte zchladit do lednice) a kombu až do odeznění potíží. Zmírnit otok pomůže i hadřík namočený do chladnější vody s příměsí jablečného octa (stejný poměr octa jako vody), případně bez octa.
Kotník můžete lehce stáhnout obinadlem či jinou elastickou látkou. Podle možností dejte nohu na nějakou dobu do zvýšené polohy.
Pokud jste v přírodě a nemáte nic z uvedeného, můžete si nohu zchladit v potoku či jezírku, případně do vody namočit látku a přiložit na kotník, poté ho zpevnit např. šátkem. Další postup záleží na závažnosti podvrtnutí.
Jak podpořit hojení po výronu kotníku
Podpořit hojení můžete jak obkladem z kombu, tak následně stravou. Preferujte v jídelníčku zeleninu, celozrnné obilniny, luštěniny. Tyto potraviny obsahují vlákninu, důležité vitamíny, minerály, jsou skvělým zdrojem bílkovin a jejich zařazení do stravy tělu pomáhá při lepší regeneraci tkání. Naopak se vyhýbejte nadměrnému příjmu jednoduchého cukru, sladkých nápojů, alkoholu a dalších potravin podporujících zánět. Několik dní konzumujte silnou miso polévku a dávejte si do ní více mořských řas, než obvykle. Užívejte několik dní léčebný nápoj Umeshoban.
Proměň se ze zimní medvědice v jarní gazelu! 😁
Ráno plná energie, pleť jen září, oblečení ti padne a tělo šlape jako hodinky - Pojď do toho!

Časté výrony kotníku a jejich příčina
Problémy v oblasti kotníků mohou naznačovat oslabení funkce jater, ledvin či močového měchýře (prochází tudy jejich meridiány). Častější výrony mají lidé s konstituční hypermobilitou, při které jsou uvolněné vazy okolo kloubů. Vazy a jejich adekvátní pružnost souvisí s funkcí jater. Někdy může být příčina vyvrtnutí v samotné psychice – je to způsob, jak nás přinutit se zastavit, uvědomit si, jestli se nenecháváme ovládat představami svými či druhých o tom, co je a není správné.
Pokud máte časté výrony kotníků, vyhledejte kvalitní fyzioterapii, kde s vámi budou pracovat na zlepšení stability vašich kloubů. Zaměřte pozornost na vaše játra, ledviny a močový měchýř. Pusťte si zdarma kurz Jak začít, kde vás navedeme na to, jak tyto orgány začít podporovat v jejich správné funkci. Pokud si přejete zjistit, odkud konkrétně vaše potíže pramení, navštivte celostního odborníka, který provede detailní diagnostiku a cíleně zaměří terapii na slabá místa. Ať jsou vaše další kroky pevné a zároveň pružné!
🌱 PS: Začni svou jarní proměnu!
Probuď energii a uprav jídelníček. Uvidíš, že i na jaře se můžeš cítit skvěle! Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Přidej se do skvělé party - už za pár týdnů uvidíš výsledky.
Buďte první, kdo napíše komentář