Domů > Magazín > Zdraví

První pomoc při úžehu

Pokud jsme dlouhodobě vystaveni přímému rozpálenému slunci, málo pijeme a přeženeme to s fyzickou aktivitou, může dojít k přehřátí našeho organismu a vzniku úžehu. Ten je nebezpečný zvlášť u starších lidí, dětí a nemocných lidí. Nejlepší je se snažit úžehu předcházet, co ale dělat, pokud k úžehu dojde u vás či u někoho v okolí?

Příznaky úžehu

  • bolest hlavy a slabost
  • nevolnost, závrať, někdy zvracení
  • zmatenost
  • zrychlené dýchání a srdeční tep
  • zvýšená teplota až horečka
  • horká, suchá pokožka
  • silná žízeň
  • v krajním případě ztráta vědomí

Co dělat při podezření na úžeh

Důležité je co nejdříve vyhledat stín či chladnější místo, kde nepůsobí slunce. Přikládejte chladivé (nikoliv ledové) obklady (např. namočený ručník), podle možností aplikujte vlažnou sprchu. Po douškách dodávejte tekutiny, ideálně vodu o pokojové teplotě. Kontrolujte stav a při jeho zhoršování, vzniku záchvatu s křečemi, potíží s dechem, velké dezorientaci až ztrátě vědomí je nutné volat lékařskou pomoc. Větší opatrnost je na místě zvlášť u dětí, lidí staršího věku, kardiaků apod.

Sada na podzimní detox
Stáhni si ZDARMA

Když se dostanete domů a objevuje se horečka, můžete na oblast čela (případně i okolo zápěstí či kotníků) aplikovat obklady. Účinný je tofu obklad či obklad ze zelených listových zelenin, dále hadřík se směsí vody s jablečným octem (1:1). Obklady vyměňujte, když zteplají.

Na spálenou pokožku můžete taktéž přiložit chladivý obklad, opatrně nanést hojivý olej (například levandulový, který nakapete do nosného oleje, např. mandlového či kokosového), nebo použijte silnější heřmánkový odvar. Ten nechte vychladnout a přikládejte na pokožku hadřík, který jste v něm namočili.

Popíjejte mátový čaj či vodu s jablečným octem (na 2 dcl vody lžička až lžíce octa), nebo kapkami citronové šťávy. Pokud máte chuť k jídlu, vynechte všechna těžce stravitelná jídla, jezte velmi lehká jídla o pokojové teplotě jako je miso polévka, zeleninový vývar, rýže s dušenou zeleninou či zeleninou na způsob Nishime. Proti horkosti je účinný vývar z fazolí mungo. Na ochlazení těla pomůže šťáva z vodního melounu, případně z ředkviček. Potraviny zařazujte takové, které pomáhají snížit horkost v těle – rýži, quinou, kukuřici, cukety, okurky, vodní meloun, ředkvičky, listovou zeleninu, rukolu, fazole mungotofu, mořské řasy. Důležité je dodat tělu klid a odpočinek. 

Abyste se úžehu vyhnuli, zhodnoťte svůj zdravotní stav, než se rozhodnete trávit čas na žhavém přímém slunci. Noste lehké, vzdušné oblečení a nepřepínejte se fyzicky. Pokud je to možné, vyhledávejte stín, hlavu a šíji si chraňte proti horku prodyšným kloboukem. Nezapomínejte na průběžný pitný režim a také úpravu stravování při horkých dnech, s ohledem na aktuální zdravotní stav. Přejeme vám, ať vás podobné potíže nepotkávají!

PS: Cítíte se pořád unavená a bez energie?

Vstáváte ráno s pocitem, že byste nejraději zůstala v posteli? Co si dobít baterky a postarat konečně i o sebe? Je čas na podzimní detox. Mrkněte jak opět získat energii.

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

14 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Zvracení u dětí a jak jej zastavit

Trápí vaše dítě zvracení či projevy nevolnosti? Objevte možnosti, jak mu můžete pomoci a vyhněte se nepříjemným projevům.

Překyselení žaludku a jeho příčiny i řešení

Týká se vás překyselení žaludku a nechcete to řešit léky? Nebojte se zavést do života změny a pojďte s tím s naší podporou něco udělat! V našem článku se d...

Reflux u dětí a co s ním

Reflux patří v dnešní době mezi časté problémy. Postihuje různé věkové kategorie a nevynechává ani naše děti. Co to vlastně reflux je, jak vzniká a jak můž...

Babské rady na reflux jícnu, které opravdu fungují

Naše babičky si uměly poradit. Pojďte se podívat na nejúčinější doporučení, jak si pomoct při refluxu.

Bolest žaludku a její možné příčiny

Žaludek je důležitým článkem trávicí soustavy a začne bolet, pokud trávicí procesy v něm neprobíhají tak, jak mají. Co způsobuje narušení těchto procesů a ...

Osvědčené babské rady na první pomoc při zvracení

Naše babičky si uměly poradit ještě před příchodem farmaceutického průmyslu. Pojďte zjistit, jak si ulevit při zvracení za pomoci bylinek a přírody.