Domů > Magazín > Žijeme jinak

První pomoc pro sluncem poškozené vlasy

Dlouhodobý pobyt na ostrém slunci, koupání ve slané či chlorované vodě, ale také barvení, fénování a používání chemických přípravků může způsobit, že budou vaše vlasy poškozené, suché a polámané. Potřebujete rychlou pomoc? Ta se skrývá ve vaší lednici a spíži. Zkuste jim dodat výživu, jakou stvořila sama příroda.

Životní styl je alfou omegou pro vlasy

Na vlastní kůži (tedy spíš na vlastní vlasy) máme vyzkoušeno, že nejen přírodní masky mají vliv na zdraví našich vlasů. Důležitou součástí je samozřejmě zdravá, pestrá a vyvážená strava (celozrnné obiloviny, luštěniny, ovoce, zelenina, semínka a oříšky) a psychická pohoda. Takže žádný stres a drastické diety (pokud chcete shodit kila, raději volte pohodový způsob hubnutí, který se vyhne jojo efektu). Když se budete cítit dobře, projeví se to pozitivně i na vašich vlasech! Tuhle zkušenost se můžete dočíst takřka v každém příběhu těch, kdo jídelníček upravili (Dáša, Linda, Irma, Vlaďka, Stáňa a další viz příběhy).

Pokud však potřebujeme první pomoc, protože jsou poškozené od slunce, chceme vlasům dodat výživu nebo ošetřit konečky, sáhneme po levných a přírodních zdrojích raději než po průmyslových přípravcích. Poradíme vám, jak na to.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Olivový olej obsahuje nenasycené mastné kyseliny, důležité vitamíny, minerály a antioxidanty pro výživu i těch nejvíce zničených vlasů. Bojuje proti vypadávání, eliminuje vši, čistí pokožku hlavy a regeneruje roztřepené konečky.

Vhodné ingredience na domácí vlasové masky:

    • Kokosový olej vlasy hydratuje, posilňuje, regeneruje, vyživuje a dodává jim lesk. Výborný je zejména na roztřepené konečky.
    • Banán má vynikající hydratační účinky a vyhovující pH. Díky obsahu tryptofanu, velkému množství draslíku a cenných vitamínů vlasy vyživuje, dodává jim sílu a podporuje růst vlasů.
    • Jablečný ocet má hojivý, hydratační, vyživující účinek a také podporuje růst a lesk vlasů. Je oblíbený díky regulaci lupů. Obnovuje kyselé pH, odstraňuje přebytečný olej, neutralizuje zbytky mýdel a šampónů.
    • Vejce (od šťastných slepiček) díky obsahu lecitinu je jednou ze základních ingrediencí v přírodní kosmetice. Hydratuje a současně čistí pokožku hlavy, dodává vlasům objem, lesk, pevnost i sílu. Obsažené proteiny navrací do rovnováhy poškozené vlasy.

1. Kávová maska pro suché vlasy

  • Avokádo má výborné hydratační vlastnosti. Díky obsahu nenasycených tuků a důležitých vitamínů a minerálů je skvělou výživou pro vlasy, zejména pro ty suché a polámané.
  • Med zmírňuje lámání vlasů, posiluje, podporuje růst a léčí lupy, lupénku i ekzémy.
  • Bílý jogurt sice nedoporučujeme pravidelně jíst, ale pro vlasy je cenným zdrojem bílkovin, enzymů a probiotik. V kosmetice se často používá pro své čistící a vyživující účinky. Také vyrovnává pH.
  • Mléko také nedoporučujeme pít, ale pro vlasy je cenným zdrojem bílkovin a vitamínů A a D. V přírodní kosmetice se často používá pro své hydratační účinky.
  • Káva, aplikovaná na vlasy,je prevencí proti padání vlasů, podporuje jejich růst, lesk a pevnost.
  • 1 žloutek
  • 2 lžíce mleté kávy
  • 3 lžíce olivového oleje

V misce vyšlehejte žloutek a olej do pěny a přisypte kávu. Směs vetřete do vlasů (až ke kořínkům) a nechejte 20-30 minut působit, poté opláchněte vlažnou vodou.

2. Kopřivová maska na matné vlasy

  • 2 lžíce čerstvých kopřiv (nebo sušených)
  • šálek vody

Kopřivy přelijte horkou vodou a nechejte louhovat. Poté výluh vmasírujte do vlasů a nechejte 10 minut působit.

3. Banánová maska pro poškozené vlasy

  • 1 banán
  • 1 lžíce mandlového, kokosového nebo olivového oleje
  • (lze přidat i 1 lžíci medu)

Rozmačkejte banán vidličkou a smíchejte s olejem (a medem) nebo vše rozmixujte na kašičku. Vmasírujte do vlasů až ke konečkům a po cca 20-30 minutách smyjte.

4. Vyživující olejový zábal

  • 2 lžíce olivového oleje
  • 3 kapky esenciáního oleje (nemusí být, např. tea tree nebo mrkvový)
  • 1 lžička bylinek (nemusí být, např. rozmarýn, tymián)

Ve vodní lázni nahřejte olivový olej a smíchejte s esenciálním olejem a bylinkami. Vetřete do vlasů a pokožky a zabalte do turbanu. Smyjte zhruba za 30 minut.

3. Vajíčková maska pro vysušené vlasy

  • 1 lžíce oleje (olivový, kokosový nebo mandlový)
  • 1 vejce

Vyšlehejte vidličkou vejce s olejem a naneste na vlasy, po 20-30 minutách smyjte vlažnou vodou.

4. Jogurtovo-vajíčková maska pro oslabené vlasy

  • 1 kelímek bílého plnotučného jogurtu
  • 1 vejce
  • 1 lžíce citrónové šťávy

Všechny ingredience vyšlehejte a naneste na vlasy. Po 20 minutách smyjte vlažnou vodou.

5. Kůra z jablečného octa pro růst vlasů

  • 2 lžíce jablečného octa
  • 2 hrnky vody

Ocet s vodou smíchejte. Vlasy si umyjte a poté přelijte směsí octa a vody.

Jakou masku na vlasy používáte vy?

Máte nějaký vlastní odzkoušený recept, díky kterému máte krásné vlasy, které vám každá žena závidí? Podělte se o něj s námi v komentářích.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

23 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Světlana
17. 8. 2023

Ahoj, poradí mi, prosím,někdo jak dostat do normálního stavu vlasy mojí dcerky.Má přirozeně vlnité vlasy, které se jí neustále silně zacuchávají.Nyní po koupání v bazénu,častém běhání na sluníčku a velké nechuti k rozčesávání(chápu ji,je to u ní poměrně bolestivá procedura)se jí na hlavě vytvořil něco jako koláč z dredů.Radíte ostříhat nebo postupně za pomocí olejů rozčesávat?Po ostříhání by vypadala jako chlapeček a to vzhledem k citlivému období(10let) by jí asi psychicky neprospělo.Děkuji❤️

Dříve jsem si párkrát dala nahřátý olivový olej, teď spíš kopřivový oplach, bohužel to vůbec nedělám pravidelně, takže žádný efekt:-D Vlasy mám nic moc, hlavně ze stresu, i to jídlo by chtělo zlepšit. Zajímavé je, že po prvním porodu jsem měla hřívu, jakou jsem nikdy neměla. Čím to bylo, vůbec nechápu, protože porod byl strašný, díky personálu, poporodní deprese, stres z počátku neúspěšného kojení, strava klasická (jíš přece za dva)…tak nevím…

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

57
8

Lesní houby a jejich vliv na zdraví

Obsahují houby nějaké důležité živiny nebo je to jen voda? Mají léčivé účinky  a jsou chutné nebo je to jen nudné maso chudých (a veganů)? Jsou inteligentn...
30
11

Bezinky – plody bezu v kuchyni

Víte, co všechno se dá doma připravit z bezinek? Právě dozrávají, tak nepromarněte skvělou příležitost si připravit chutné dobroty a zásobit se silnou přír...
21
10

Vyhrajte boj s octomilkami

Také bojujete s otravnými octomilkami? Obzvlášť letní měsíce jsou pro tyto mušky ráj. Všude je spousta přezrálého ovoce, sladkých šťáv, vína, piva, moštů, ...

Kořeněné cukety s fazolemi a červenou rýží

Cukety jsou úžasné v tom, že si je můžeme dochutit podle svých preferencí. Třeba tyhle jsou pikantní a spolu s fazolemi a černou rýží naprosto delikatesní....
300
47

Léčivý hřib hořčák – zabíjí rakovinu

Nedávno jsme vydali článek o léčivých účincích lesních hub. Naši čtenáři jako správný národ houbařů hned poznali, že hříbek v  na úvodní fotce úplně vlevo,...

Tibetské momos jinak

Momos je tradiční jídlo z Tibetu a Nepálu. Momos, dim sum nebo wonton jsou různá jména pro plněné slané taštičky, které jsou populární v Číně, Nepálu, Tibe...