Domů > Magazín > Zdraví

Psychika při menstruaci: PMS trápí více žen, než si myslíte

Některé ženy, a není jich málo, se před mensturací necítí dobře – mají různé bolesti a jsou rozhozené po psychické stránce. Je potřeba říct, že PMS není součástí zdravého cyklu. S čím to souvisí a jak tyto projevy mírnit?

Projevy a příčiny PMS

PMS neboli premenstruační syndrom je stav krátce před menstruací, kdy žena může pociťovat v různé intenzitě potíže, jako jsou bolesti podbřišku, nadýmání, pocit plnosti, nevolnost, citlivost prsou, zvýšenou únavu, bolesti hlavy, návaly horka, zhoršeni kožních potíží (akné). Narušení psychiky se většinou projevuje zvýšenou citlivostí, plačtivostí, žena může být úzkostná, nervózní, podrážděná, nebo mít depresivní pocity. Dochází u ní k výkyvům nálad, může mít potíže se spánkem.

Proč k těmto změnám u ženy dochází? Na vině bývá nerovnováha pohlavních hormonů, pokles hladiny neurotransmiterů (serotonin), chronický stres, nevhodná strava (nadmíra kofeinu, alkoholu, příliš tučné stravy, jednoduchého cukru) a nepravidelnost životního rytmu.

Nafouklá po Vánocích?
Pojďte si dát 14 denní restart. Spravíme trávení a dáme tělo do kupy po svátcích!
Chci lednový restart

Jak zmírnit projevy PMS

  • Pečujte o sebe s láskou. Dopřávejte si víc klidu, odpočinku a kvalitní výživy (jak fyzické, tak i té duševní). Věnujte se činnostem, které vás naplňují a dělají šťastnou.
  • Upravte svůj životní rytmus, snažte se o větší pravidelnost jak ve stravovacím režimu, tak i spánku. Dobře nastavený rytmus pomáhá stabilizovat hormonální změny v těle.
  • Omezujte co nejvíce toxiny ze svého prostředí kvůli obsahu tzv. hormonálních disruptorů (v kosmetice, čistících prostředcích, plastových obalech, chemie v jídle, v některých lécích, jako např. hormonální antikoncepci).
  • Snižujte míru stresu. Naučte se relaxovat a omezovat nezdravý stres. Vyzkoušejte techniky, jako je prožívání přítomného okamžiku, jóga, nebo pravidelné dechové cvičení, které uvolňují tělo i mysl. Choďte často do přírody
  • Zlepšujte kvalitu svého jídelníčku, zejména v období před menstruací. Vyhýbejte se těžkým, smaženým a tučným pokrmům, průmyslově zpracovaným potravinám, nadměrnému množství živočišné stravy a cukru. Jídelníček by měl být složený primárně z dostatku vlákniny v podobě zeleniny (nezapomínejte na listovou), celozrnných obilnin, luštěnin, zařazujte kvalitní tuky. Preferujte protizánětlivou stravu. Naučte se vařit zdravě s námi – doporučujeme online kurz Jak začít, který je pro vás zdarma. 
  • Zařaďte pravidelný pohyb, který pomáhá zmírnit výkyvy nálad a případné bolesti. Volte aktivity, které vás baví, důležitá je pravidelnost a běžný pohyb během dne, nikoliv fyzický výkon. Skvělá je hormonální jóga.
  • Z bylinek podporuje hormonální zdraví a psychiku schisandra, kontryhel, drmek obecný, brutnák lékařský, třezalka, meduňka. Konzultuje s odborníkem kvůli možné interakci s branými léky.

    Z pohledu východní medicíny souvisí PMS se zatížením našich jater. Jak upravit stravu, aby došlo k jejich uvolnění, jsme probrali s MUDr. Strnadelovou v rozhovoru Záněty, výtoky, kvasinky, PMS a nervy na dranc. Při větších potížích kontaktuje odborníka na celostní zdraví, který vám připraví léčbu a úpravu jídelníčku na míru.

    PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

    Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

    Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

    Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

    Buďte první, kdo napíše komentář

    Schovat štítky

    Vyzkoušejte také

    Duodenogastrický reflux a co to je

    V článku se dozvíte, jaké jsou příčiny vzniku duodenogatrického refluxu, jak se projevuje a také si nastíníme cesty k jeho léčbě. Inspirujte se příběhy lid...

    Pálení a tlak na hrudi dokáže způsobit i stres

    Chcete zjistit, co způsobuje pálení a tlaky na hrudníku? V našem článku se dozvíte, jaký vliv má stres na tyto potíže a jak ho zvládat pomocí relaxačních c...

    Co je deprese aneb co vám při ní děje v mozku

    Deprese je jedním z nejčastějších psychických onemocnění současnosti, které zasahuje nejen naši psychiku, ale i fungování mozku. Co se v našem mozku při de...
    190
    26

    12 signálů, že vaše tělo potřebuje podzimní detox

    Cítíte u sebe změny nálad, málo energie, zažívací potíže, zácpu, nepříjemný tělesný pach, problémy se spánkem nebo přibýváte na váze? To všechno jsou signá...

    Odkud se bere štěstí? Z jídla! (2.díl)

    Kdo by netoužil po šťastném životě. Často pro chvilkový pocit štěstí sáhneme po sladkém, pro uvolnění po kávě nebo alkoholu. Ale jde to i jinak. Štěstí mám...

    Přírodní léčba překyselení žaludku

    Trápí vás překyselení žaludku? Místo kroků do lékárny si pojďte přečíst náš článek. Dozvíte se, jaké jsou projevy, jak si pomoci v případě akutních potíží ...

    I my se vás musíme zeptat na cookies

    Naše stránky používají k ukládání drobných údajů cookies. Váš souhlas s jejich použitím nám pomáhá tvořit lepší obsah, přehlednější stránky a více vám porozumět. Nesouhlas může způsobit, že stránky nepoběží správně a nebudete z nich mít takovou radost :-)

    Funkční nastavení potřebujeme (vždy aktivní)

    Díky nim stránky správně fungují a vy z nich máte radost.

    Statistiky pro lepší obsah

    Protože souhrnně víme, kolik lidí k nám chodí, co u nás čtou a kde máme stránky vylepšit.

    Marketing a Videa

    Snažíme se vám nabízet upoutávky na programy a témata, které vás zajímají. Bez zaškrtnutí budeme věštit z křišťálové koule :-) Pokud nesouhlasíte, nemohou se zobrazit ani video přehrávače.