Psychika a trávení
Naše trávení je úzce provázáno s psychikou. Dlouhodobý stres, úzkosti, nadměrné emoční prožívání (nebo naopak jejich potlačování), deprese a jiné psychické potíže ovlivňují funkci trávicí soustavy. Mohou se objevit potíže, jako je bolest žaludku, pálení žáhy, nadýmání a podpořit vznik refluxu, vředové choroby či syndromu dráždivého tračníku. Při stresu dochází k aktivaci sympatického nervového systému a vyplavování stresových hormonů, což způsobuje potlačení trávicích funkcí. Je to dáno tím, že se tělo připravuje na “útok či útěk” a trávení k tomu nepotřebuje. Následkem se zpomalí peristaltika, potrava má tendenci stagnovat, snižuje se tvorba trávicích enzymů, je ovlivněná produkce žaludečních šťáv.
V naší 3denní jarní výzvě ti ukážeme jak probudit svou energii a využít sílu jara naplno!
Registrace zdarma
Žaludek a psychika
Vliv psychiky na funkce žaludku můžeme vnímat již ve větách, jako: “Mám stažený žaludek.”, “Leží mi to v žaludku”, “Nemůžu to strávit”. Možná jste je někdy sami použili, nebo slyšeli. Silné emoce, jako zamilovanost, euforie či natěšení, se mohou projevit jemným chvěním v žaludku, známým jako “motýlci v břiše”. V každém případě dochází k ovlivnění chuti k jídlu.
Žaludek je citlivý na psychický stav, na druhou stranu kondice žaludku ovlivňuje to, jak se budeme cítit. Pokud je žaludek oslabený (např. nevhodnou stravou), může se to projevit vznikem neklidu, nejistoty, sníženým sebevědomím, nespokojenosti, kritičností, neustálým analyzováním a přemítáním. Člověk může mít problém přijímat a trávit některé situace, informace, okolní svět.
Psychosomatika a potíže se žaludkem
Jaké jsou nejčastěji psychosomatické potíže spojené se žaludkem?
- Žaludeční neuróza – Bolest žaludku nejčastěji ze zvýšeného stresu, přičemž není objektivní nález západní medicíny.
- Refluxní choroba jícnu – Stav, při kterém se kyselý obsah žaludku navrací zpět do jícnu, což člověk pociťuje jako pálení žáhy až bolestivost za hrudní kostí, problém s polykáním, pocit hořkosti či kyselosti v ústech, říhání, někdy je projevem chronický kašel.
- Žaludeční vředy – Pokročilé eroze žaludeční stěny dané působením kyselých šťáv.
Jak pečovat o žaludek
Snažte se zpomalit, snížit tlak a kritiku, kterou na sebe či i na své okolí možná vyvíjíte. Zařazujte pravidelný odpočinek a učte se omezovat vlivy dlouhodobě zvýšeného stresu. Uvědomte si, co ve svém životě neumíte či nemůžete strávit. Neleží vám někdo, nebo něco v žaludku?
Dobrou práci žaludku podpoříte tím, že se budete vracet sami k sobě, do svého středu a dopřejete si prostor a čas pro vnitřní zklidnění a naslouchání svým potřebám. Pomůže i pravidelný čas, který věnujete aktivitám, které vás naplňují a těší.
Zařazujte během dne chvíle, kdy si uvědomíte, jak se cítíte. Pokud jste v napětí, zkuste svou pozornost zaměřit na vnímání přítomného okamžiku – vůně, co cítíte, co cítíte hmatem, co vidíte. Můžete si také udělat krátké dechové cvičení, kdy se soustředíte na pomalé, vědomé dýchání do břicha.
Choďte častěji ven, do přírody, kde se pokuste ladit na její rytmy. Vnímejte kontakt se zemí, poslouchejte zvuky, užívejte si vůně. Pobyt v přírodě má celkově relaxační účinky na naší mysl i tělo.
Pečujte o dobré trávení. Žaludek bude ve větší pohodě, když vy sami při jídle budete v klidu, aby se mohly dobře spustit trávicí procesy. Dále má pro něj význam, pokud mu přijmutou potravu dobře předkoušete a nebudete polykat velké kusy jídla. Nemá rád příliš studenou či horkou potravu, stejně tak moc pálivého jídla. Má problém strávit velké množství bílkovin. Prospěje mu pravidelnost v jídle, ale i životě. Zařazujte do jídelníčku potraviny s přirozeně sladkou chutí, jako je kulatá zelenina, jáhly, rýže, z luštěnin je léčivá cizrna. Jak tyto potraviny začít komponovat do jídelníčku se dozvíte v našem online průvodci Jak začít?.
Učte se naslouchat svému tělu, hovoří k vám různými způsoby. Psychickou rovnováhu můžete ovlivnit pomocí redukce nezdravého stresu, přijmutím vlastní hodnoty, dostatkem spánku, pohybu, pobytem v přírodě, ale i zdravou stravou. I malé změny v přístupu mohou přinést úlevu jak žaludku, tak podpořit celkovou psychiku a vaše zdraví. Pojďte společně udělat krok s námi v blížícím se kurzu Jarní očista, těšíme se na vás!
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář