Domů > Jak začít > Základní suroviny > Divoká zelenina, byliny, čaje

Řebříček na jarním talíři

Jednou z prvních čerstvých bylinek, kterou používáme v jarní kuchyni, je řebříček obecný. Možná se vám zdá, že ještě neroste, protože nevidíte bílé květy, ale nenechte se mýlit. Právě vykukuji z trávy první malinké zelené “žebříčky”. Šup s nimi na talíř!

Jarní detox s řebříčkem

Řebříček nebo Žebříček? Lidové názvy řebříčku v různých krajích jsou např. Myší ocásek, Achillova bylina, Husí jazýček, Polní cypriš, Řejbík, Řebří, Řebřík, Vlčí žebro, Žebřík.

Rostlinka má schopnost čistit krev a  podporovat tvorbu žluči. Nastává období žlučníku a jater, takže šup s mladými výhonky na talíř. Není náhoda, že roste právě teď, když tyto orgány potřebují pročistit a podpořit.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Co s řebříčkem v kuchyni

Mladý řebříček využíváme jako zeleninu. Užívat ho můžete syrový – jako zelenou posypku, do salátů, na ozdobu jídel a zpestření talířů, stejně jako vařený – do polévek, nádivek a zeleninových směsí.

Řebříček není vhodné konzumovat ve velkém a samotný, je to bylina, tedy i droga (zejména užívá-li se sušený samotný), má silné účinky a nám stačí jen tolik, kolik se nám na procházce podaří sebrat do dlaně či košíčku. Pak je to skvělá divoká zelenina se svojí jarní sílou. Pokud máte možnost sbírat v čisté přírodě, tak je navíc i bio :-)

Když si mladé lístky nasušíte, můžete je přidávat do polévek jako koření. Ale na sběr ve velkém je ještě chvíli čas, protože se sbírá v létě i s květem viz níže.

Řebříček jako poslední záchrana

Když se podíváte do bylinkových knih, dočtete se o řebříčku obecném  samá pozitiva. Maria Treben dokonce píše, že kde už nic nepomůže, tam je potřeba nasadit právě řebříček, protože ten si poradí i s chronickými potížemi. Zejména když jde o močový měchýř či gynekologické potíže.

Léčivé účinky řebříčku obecného

Řebříček obsahuje silice (azulen), alkaloid, flavony, hořčiny a třísloviny. Svůj latinský název, Achillea millefolium, prý dostal podle Achillea, který s ním měl v trojské válce úspěšně léčit rány, které v bitvě utrpěl.

Řebříček používaný jako bylina k léčení umí spoustu věcí:

  • léčí záněty všeho druhu
  • funguje jako dezinfekce
  • mírně snižuje tlak
  • užívá se při poruchách trávení a žaludečních obtížích
  • pomáhá na menstruační křeče, migrény
  • zevně se používá ke koupelím a obkladů při nehojících se ranách, kožních vyrážkách nebo vředech
  • funguje jako dezinfekce

Ženská bylinka

Řebříček v sušené formě užíváme na ženské čaje a sedací koupele, skvěle se hodí k ženské vaginální napářce. Také se o něm říká, že ženám pomáhá podpořit pravé ženství a mužům zase vnímat naši ženskost.

Kdy se sbírá a suší

Jako bylinu sbíráme v červnu až září. Sbíráme květy i nať.
Květ (Flos millefolii) se odstříhává velmi brzy, sotva začne rozkvétat. Květní stopka je krátká a spodní část natě nesmí být dřevnatá. Nesbíráme odkvétající nebo zahnědlé květy. Spodní část natě nesmí být dřevnatá. Květy sušíme v malé vrstvě dobře větraném místě. Můžeme je sušit i na slunci. Z nasbíraných květů po seschnutí zůstane zhruba pětina.
Nať (Herba millefolii) se stříhá delší (maximální však 35 cm) a suší se svázaná v malých otýpkách zavěšených na vzdušném místě nebo v jednoduché vrstvě na lískách. Nedokonale usušená nať snadno plesniví. Po nasušení zůstane z nati zhruba čtvrtina původního množství.

 

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

17 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

martina.lovicova
13. 3. 2021

DOBRY DEN, A CO V TEHOTENSTVE ? JE MOZNEHO HO UZIVAT ALEBO JE LEPSIE VYNECHAT ?

Probuzená intuice? :-))) To je škoda, že jsou tak nedostupné ty sedmikrásky, budete muset, Martine, někam, kde je nižší plot :-)

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

18
2

Sezónní jídelníček: Co jíst v červnu?

Chcete se stravovat zdravě a kvalitně, tak aby to přineslo benefity nejen vašemu tělu, ale i přírodě? Pak začněte vařit ze sezónních potravin. Seženete je ...
16
8

Sezónní jídelníček: Co jíst v červenci?

Chcete se stravovat zdravě a kvalitně, tak aby to přineslo benefity nejen vašemu tělu, ale i přírodě? Pak začněte vařit ze sezónních potravin. Seženete je ...
101
2

Bršlice kozí noha – 10 tipů, jak ji využít v kuchyni

Zatímco nejeden zahrádkář neúnavně bojuje s rozpínavým plevelem, srdce strávníka podle Jíme Jinak plesá nad výživovým pokladem. Zjistěte, jakou sílu skrývá...
20
1

Smetanka lékařská aneb Pampeliška v akci

Smetanka lékařská je pro naše zdraví dokonale využitelná. Věděli jste, že každá její část se sbírá v jiném období?
17
3

Jitrocel na rány i do těla

Svěží pomocník na ranky a štípance, ale i chuťově zajímavá divoká zelenina plná prospěšných látek. Používáte jitrocel v kuchyni?
8
2

Zvonek řepka v kuchyni

Do české přírody doputoval ze Středomoří. Víte, že v 17. století se pěstoval pro jeho bílý masitý kořen, který má nasládlou chuť?