Domů > Magazín > Žijeme jinak

Retro: Vánoce tehdy a teď

Vánoce mám rád. Měl jsem je rád už jako dítě a mám je rád i dnes. Stejně jako pohádky, které dnes už nejsou tak vzácné. V dnešním díle retro seriálu si dovolím krátce zavzpomínat a zamyslet se nad tím, zda se Vánoce změnily a jak.

Taková normální rodinka

Na Vánoce v dětství vzpomínám s úsměvem. Těšil jsem se na ně, to je jasné, ale u nás doma se vždycky něco semlelo. Buď se úplně nepovedlo cukroví nebo se od zamčené skříně s dárky ztratil klíč, případně se táta netrefil s velikostí oblékacího dárku pro mámu a ta se hned ironicky ptala „podle které to měřil“. Prostě Vánoce jako v „normální rodince“.

Nabídka byla skromná

Domnívám se, že některé prvky takových Vánoc přežívají dodnes, ale změny tu jsou. Jídlo určitě nebylo tak vybrané a nebylo tolik laskomin a specialit. Trh se sice snažil nabídku v potravinách i v dalším sortimentu zpestřit, ale viděno dnešníma očima to bylo velmi skromné. Vím, že byly vyčleněny nějaké devizové prostředky pro dovoz spotřebního zboží v závěru roku, ale bylo toho málo a hned se to vyprodalo.

🚀Začíná jarní očista - tento týden!
Proměň se ze zimní medvědice v jarní gazelu! 😁

Ráno plná energie, pleť jen září, oblečení ti padne a tělo šlape jako hodinky - Pojď do toho!

Vepřové řízky a bramborový salát

V naší rodině si s tím nikdo hlavu nelámal. Kapra rodiče nejedli, takže jsme měli vepřové řízky s bramborovým salátem a s výjimkou cukroví a trocha jižního ovoce byla strava během Vánočních svátků takřka stejná jako v průběhu roku. Až v 80. letech se mi podařilo, už samozřejmě jako dospělému, potravinovou nabídku doma vylepšit. Vzpomínám, jak jsem jeden rok před Vánocemi sehnal na trhu pod širým nebem ananas a vzápětí v jednom klubu i třetinkové plzně! To nebylo jen tak.

Dárky z mého dětství

Také dárky nebyly z dnešního pohledu žádný zázrak. Já jako dítě obvykle dostal knížky a oblečení. To byly hlavní dárky. Knížky jsem si přál, oblečení mě nezajímalo. Když se zadařilo, bylo pod stromkem i něco pro zpestření. Například stavebnice Merkur nebo brusle na kličku (pomocí kličky se takové brusle připevňovaly k botám) a jednou i skromné lyže. Sestry to měly podobné, a tak se Vánoce hodily zejména pro naplnění deficitu v oblékání, který by ovšem rodiče museli naplnit tak jako tak.

Nebylo co závidět

Pokud jsme pak ve škole své dárky stavěli na odiv, tak se většinou ukázalo, že ani spolužáci neměli příliš důvodů ke chlubení. Byly samozřejmě movitější rodiny, které se mohly vytáhnout, ale těch nebylo moc. Také jim to často nebylo nic platné, protože trh zrovna atraktivní nabídkou neoplýval. Přesto jsem nikdy nezaznamenal nějaké pošklebování, povyšování nebo nevraživost mezi dětmi kvůli dárkům.

Vánoční pohádky

Vedle dárků jsem se ale těšil na pohádky v televizi. Dnes v době mnoha programů, DVD a internetu, to už není taková vzácnost, ale až do roku 89 jsme se museli spokojit s tím, že např. Pyšná princezna byla vysílána jen o Vánocích. Stejně na tom byla i Princezna se zlatou hvězdou na čele, Tři oříšky pro Popelku, Mrazík a další hity tehdejší doby. Někdy mě ale napadá, že to bylo vlastně dobře, alespoň se bylo na co těšit. Nevím jak u vás, ale u nás se už mnohé pohádky omrzely a nové se zase tak často nechytnou.

Vánoce dnes

S jídlem a dárky je to teď samozřejmě mnohem lepší a pestřejší. Všichni víme, že jsou rodiny, kde mají problém vůbec nějaký dárek koupit, ale většina si to užívá. Pokud soudím podle dětí, které mám v okolí, tak je to opět, podle mého názoru, pěkně nadsazené. Chytré telefony, počítače, tablety, notebooky, ale i značkové oblečení a pro větší i peníze. Zatímco dříve si rodiče nadělovali především praktické dárky, jako byla kosmetika, pantofle, ponožky a košile, tak dnes si neváhají nadělovat letní dovolenou, drahou elektroniku nebo něco od firmy na zážitky.

Nezahltit se a být spokojený

Asi to tak má být. Vývoj jde dopředu, ale když porovnám Vánoce tehdy a teď, tak mi i přes všechny ty rozdíly v jídle a v dárcích připadá, že se toho zase tolik nezměnilo a už vůbec ne prudce k lepšímu. Je to prostě jiné a my, ať se nám to líbí, nebo ne se, s tím musíme nějak vyrovnat. Důležité podle mě je, abychom se zbytečně v dárcích ani v jídle nezahltili, nepoměřovali se s movitějšími sousedy a žili vnitřně spokojený život.

Zdroj obrázků: serialy.bombuj.cz; antique.cz; desi.cz

🌱 PS: Začni svou jarní proměnu!

Probuď energii a uprav jídelníček. Uvidíš, že i na jaře se můžeš cítit skvěle! Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Přidej se do skvělé party - už za pár týdnů uvidíš výsledky.

PhDr. Alois Dvořák, 1951, vystudoval FŽ UK v Praze, pracoval jako tiskový mluvčí několika ministrů obchodu a cestovního ruchu ČR, publikoval řadu článků v ústředním a odborném tisku na téma maloobchod a cestovní ruch, od začátku 80. let do poloviny 90. let spolupracoval s Československým rozhlasem, zejména jako odborný host pořadu Kolotoč., ale i autor komentářů, poznámek a glos. V roce 1996 založil reklamní agenturu, kterou provozoval až do svého odchodu do důchodu.

23 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

František
19. 12. 2024

Lojzíku jsme stejný ročník i ty vzpomínky jsou podobné. Těm bruslím na kličku jsme říkali šlajfky.
Co se týče Vánoc, tak se držím hesla – “jaký si to uděláš, takový to máš”. Pamatuji Vánoce relativně chudé, ale i plné hojnosti. Ale vždy to bylo spíše o vzájemné sounáležitosti, než o penězích. Nejkrásnější dárky, co si pamatuji, byly takové, které jsme si dělali sami. Některé, co dělali synové, mám schované.
Jedna věc mi nejde do hlavy. Bulvár, někteří soudruzi a přátelé starých pořádků tvrdí, že je tady chudoba a že se máme špatně. Jak si pak vysvětlit ty fronty v supermarketech ( hlasí vyšší tržby, než vloni), pomalu není kde zaparkovat a kolony jsou už i na okresních silnicích.
Když jsem na to ptal synů, jak je to možný, bylo mi řečeno, že lidé buď bohatí, nebo hloupí.
Já si myslím, že je to kombinace obojího.
Jestli jsem se někoho dotkl, tak se omlouvám, ale toto je mé vidění současnosti.

A manžel už druhý den vrtá v pokoji, kde budou spát vnoučata. Co mi to jen připomíná?

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

32
13

Tip na (nejen) vánoční dárek, který určitě potěší

Některé dárky nestojí ani korunu, přesto mohou být pro obdarovaného tím nejkrásnějším dárkem, jaký kdy dostal. Pokud se vám tenhle nápad líbí jako vánoční ...
22
2

Domácí adventní kalendáře za babku: pro celou rodinu!

Kupované adventní kalendáře s běžnými sladkostmi nejsou zdravé a navíc jsou nudné. Zkuste to letos jinak. Přinášíme vám spoustu nápadů a také postup toho n...
26
6

Nevyhazujte vánoční balící papíry – tvořte z nich

Pokud máte v rodině děti nebo jste sami kreativní, máte v papírech úžasný materiál na tvoření. A navíc to bude chytrý způsob recyklace. Z použitých dárkový...
44
59

Jak u nás balíme vánoční dárky

Dnes se na balení dárků dívám jinak než když jsem byla malá, v pubertě nebo pracovala jako manažerka. Velkou změnu v myšlení u mě odstartovala změna stravy...
36
12

5 ingrediencí, které dělá váš deodorant nebezpečným

Deodoranty používá téměř každý a málokdo si bez nich dovede představit svůj den. Zamysleli jste se někdy, co si na tak citlivé místo, jakým je podpaží, nan...
82
14

Proč chodím bosky

Odmala jsem jako většina z nás nosila boty. Všude. Časem jsem však začala mít zdravotní problémy. Vybočený palce, ploché nohy, bolesti zad, bolesti hlavy. ...