S kým máme tu čest?
Revmatoidní artritida, neboli lidově revma, je chronické autoimunitní onemocnění, to znamená, že imunitní systém z nějakého důvodu reaguje proti tkáním vlastního těla a vyvolává v nich chronický zánět. Revma postihuje typicky hlavně klouby (nicméně protože jde o nemoc imunitního systému, můžou být napadeny i jiné orgány, například srdce, plíce atd.). Postižené klouby jsou bolestivé, ztuhlé a jak nemoc postupuje, dochází k jejich deformaci a nefunkčnosti.
Tímto onemocněním mohou trpět staří i mladí lidé, muži i ženy, ačkoli u žen je revma diagnostikováno až třikrát častěji než u mužů (1). Zajímavé, že? K tomuto faktu se ještě později vrátíme.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Jak se revma léčí?
Co se týká léčby, bohužel, stejně jako u většiny autoimunitních onemocnění, se jedná hlavně o tlumení projevů nemoci, ne léčbu jako takovou. K tomu se používají nesteroidní antirevmatika, léky modifikující nemoc, i kortikoidy (2). Tyto preparáty se užívají dlouhodobě a tělu sice přinášejí určitou úlevu od bolestí a ztuhlosti kloubů, nicméně pro zbytek organismu žádnou velkou výhrou nejsou.
Proč v těle tento chronický zánět vlastně propukne, je předmětem zkoumání odborníků po celém světě. Existuje několik teorií a pravda bude zřejmě – jak to tak bývá – kombinací všech. Je potvrzeno, že svou roli hrají genetické předpoklady, a to asi ze 30 % (3). Další směr, kterým se vědecké zkoumání ubírá, je vliv hormonů, okolního prostředí, ale také vliv stravy. A to je velmi zajímavé, protože to je první a zásadní oblast, kterou můžeme my sami ovlivnit.
Naděje v rostlinné stravě aneb pojďme na výzkumy
Pojďme se teď podívat, jak si v porovnání s toxickými léky stojí zdravé stravování založené na rostlinné stravě. Už v roce 2000 publikoval americký lékař a vědec W. B. Grant studii, ve které byla prokázána souvislost mezi konzumací masa a zvýšeným výskytem revmatu (4). Na tomto základě pak bylo provedeno několik různých experimentů s veganskými dietami a půsty a výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Již během prvního měsíce na veganské stravě hlásili pacienti zlepšení ranní ztuhlosti, síly úchopu, méně citlivosti a otoků. Kromě toho většina testovaných také zhubla, což byla pro klouby další dobrá zpráva. Navíc si novou váhu udrželi i celý další rok. Ke změnám došlo i ve výsledcích krevních testů, kde se mimo jiné snížila hodnota zánětlivých ukazatelů, CRP i abnormální hodnoty bílých krvinek (5).
Během jiného pokusu zase vědci skupině testovaných pacientů nejprve předepsali striktní půst, následovaný bezmasou a bezvaječnou dietou. Již během týdne u některých pacientů zmizela či se velmi zmírnila bolest i ztuhlost. A také laboratorní testy potvrdily, že k ústupu zánětu skutečně dochází. A nejen to. I rok po skončení studie měla většina pacientů, tedy všichni ti, kteří u rostlinné stravy zůstali, výrazně nižší kontrolované hodnoty než před zahájením výzkumu (6).
Z výše uvedených studií tedy vyplývá, že úpravou stravování směrem k rostlinné stravě lze velice nepříjemné a omezující onemocnění, jako je právě revmatoidní artritida, velmi dobře tlumit a v případě přijetí této diety za svůj nový životní styl se jejích příznaků možná i natrvalo zbavit.
V čem je kouzlo rostlinné stravy?
Otázkou zůstává, proč vlastně má strava vliv na tvorbu zánětů v kloubech, případně i v jiných částech těla. Vědci zkoumali, kde se revmatoidní artritida v těle bere a co ji způsobuje. Své bádání odvíjeli od teze, že je toto onemocnění vyvoláno nějakou infekcí v těle. V úvodu článku jsme zmiňovali, že se revma vyskytuje častěji u žen než u mužů. To vědce zaujalo a zamysleli se nad tím, jakou infekcí trpí ženy častěji? Odpovědí byl zánět močových cest. Z rozboru moči pacientů nakonec opravdu vyplynulo, že obsahuje jistou bakterii (Proteus mirabilis), jejíž jedna molekula se velmi podobá molekule v lidských kloubech. Imunitní systém, který chce proti cizorodé bakterii zasáhnout, je ale touto podobou zmatený a útočí tak proti oběma, čímž bohužel neúmyslně poškozuje i vlastní kloubní tkáně. A právě tato bakterie pochází původně ze stolice, čili z trávicího traktu (7). A tady máme onu spojitost se stravou. Z experimentu vyplynulo, že střevní mikroflóra lidí, kteří po dobu jednoho měsíce dostávali striktně veganskou stravu, se významně změnila v porovnání se skupinou testovaných, kteří ve stejném období jedli „běžným“ způsobem (8).
Ovocem proti bolesti
Pokud zde píšeme o boji s revmatoidní artritidou, nelze nezmínit jednoho možná trochu překvapivého bojovníka za zdravé klouby. Je jím granátové jablko. Během studie došlo u pacientů, kterým byl podáván extrakt z granátového jablka, ke zmírnění otoků, intenzity bolesti i citlivost kloubů. Toto ovoce totiž obsahuje látky, které chrání chrupavky a mohlo by se tak stát netoxickou alternativou k běžně předepisovaným léčivům (9).
Zdá se, že se opět potvrzuje, že zdravou stravou, a zvláště pak tou rostlinnou, lze ovlivnit i takové problémy, jako jsou bolestivé klouby, ale i mnoho dalších zdravotních komplikací. Nám z Jíme Jinak to smysl dává. A co vám? Zkuste s námi vařit podle receptů na webu a uvidíte sami, co se bude dít.
Dobře sestavený jídelníček
„Nemusíte být hned vegetarián nebo vegan, abyste se zbavili zdravotních potíží. Přichází k nám řada vegetariánů a veganů, kteří nejsou zcela zdraví, přestože živočišné výrobky nejsou v jejich jídelníčku zastoupeny buď vůbec, nebo jen velmi málo. Naše jídelníčky jim pomáhají zdraví a váhu dostat opět pod kontrolu. Mnoho lidí se totiž dopouští při změně jídelníčku spousty chyb, jako třeba já kdysi, když jsem jedla kvanta zeleninových salátů a ovoce. Váhu ani záněty mi to nepomohlo vyřešit. Bylo potřeba pochopit, jak se zdravý jídelníček sestavuje a co jej tvoří.“, dodává své praktické zkušenosti s úpravou stravy Eva Cikrytová. „Není to žádná věda, ale je potřeba znát základní principy. Nestačí jen vyndat z talíře maso a nechat tam knedlík nebo bramboru.“
Pokud jste na Jíme Jinak nováček a nevíte, jak začít, přidejte se do online kurzu Jak začít zdarma. A jestli jste připraveni pustit se do změny už teď, upravte jídelníček podle tohoto návodu: Jak na dnu a bolestivé onemocnění kloubů.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Děkuji za velmi inspirativní clanek. Dokáže čistě rostlinná strava ovlivnit i artrozu?