Jaký je mezi nimi rozdíl
Nejprve jen krátce vysvětlím významy těchto slov. Slova „rituál“ a „tradice“ jsou často používány jako synonyma, ale ve skutečnosti se jedná o dva odlišné koncepty.
Rituál je soubor symbolických úkonů, které se opakují s určitým záměrem. Může jít o náboženské rituály, jako je mše, o rodinné rituály, jako je vánoční večeře, nebo i o osobní rituály, jako je ranní meditace. Rituály nám dávají pocit sounáležitosti, pomáhají nám zvládat stres a úzkost a připomínají nám důležité hodnoty.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Tradice je naopak zvyk, který se předává z generace na generaci. Může jít o kulturní tradice, jako je nošení krojů, o rodinné tradice, jako je oslava narozenin, nebo i o národní tradice, jako je státní svátek. Tradice nám dávají pocit identity a kořenů, posilují naše vztahy s rodinou a komunitou a pomáhají nám udržovat kulturní dědictví.
„Když se mi narodily děti, pocítila jsem velkou potřebu oprášit některé tradice z naší rodiny a zavést nové rituály. Děláme si je po svém. Třeba ten dušičkový nebo čarodějnice. A takový Slunovrat už si připravila po svém naše dcera, když jí bylo 14 let.“ dodává osobní zkušenost Eva Cikrytová, autorka projektu Jíme Jinak.
Proč jsou rituály a tradice důležité i v dnešní době
Sáhněme si do svědomí a vybavme si poslední Vánoce. Nebo ty před nimi. Náš narozeninový den. Jak jsme tyto události strávili? Co jsme měli v sobě? Prázdno? Pusto? Nebo radost, vděčnost, možná dojetí? V dnešní době většina lidí slaví věci, „protože se to tak dělá“, ale nic moc u toho necítí. Výjimečné to bohužel není ani u svateb. Čím je pro nás svatba? Nejkrásnějším dnem v životě? Nebo tím nejvíc stresujícím? A děláme ji pro sebe nebo pro ostatní?
Svoboda dnešní doby nám umožňuje si naštěstí zvolit takovou cestu, jaká je pro nás nejpříjemnější. A tak už dnes existuje nemálo párů, pro které svatba není o hostině a fotkách, ale potřebují i mnohem hlubší rozměr, jaký nabízí třeba právě svatební rituál.
A tak bych mohla pokračovat dále. Co třeba rituál narozeninový? Rozchodový?
Zní to moc ezo?
Nebo na vás ze slova „rituál“ jde hrůza? Pokud ano, proč? Rituál je prostě činnost, do které dáváme více našeho záměru a nenecháváme se pouze unášet okolními událostmi. Umožňují nám se zastavit, nadechnout, vydechnout. Být. Prožít.
Rituály mohou probíhat ve více lidech (třeba ta výše zmíněná svatba) nebo je můžeme provádět naprosto sami. Ale ať tak či tak, každý rituál nám něco přinese.
„Dřív mi slovo rituál znělo až strašidelně. První, co mi přišlo na mysl, byly obřady z filmu Indiana Jones, kde šlo vždycky o život,“ směje se svým původním představám Eva Cikrytová. „Dnes jsou pro mě moje ranní a večerní rituálky nezbytnou součástí života. Jsou to velmi vědomé momenty, kdy si plně uvědomuji svoji existenci a pomíjivost všeho krom toho, co je právě teď. Tyhle pravidelné malé několikaminutové obřady mi pomáhají zvládat náročná životní období – třeba když jsme pečovali o umírající babičku nebo umírala moje máma. Jsou to takové záchytné body, kterých se v těžkých časech můžu držet a říkat si, že můj svět je stále ještě v pořádku,“ dodává Eva.
Dodají nám to, co tolik potřebujeme
Rituál nám dodá pocit sounáležitosti. Rituály a tradice, které sdílíme s ostatními, ať už s rodinou, přáteli nebo komunitou, nám dávají pocit, že nejsme sami. Rituály, které vykonáváme sami, nám zase dávají pocit, že nejsme sami na světě. Propojují nás s něčím větším než jsme my sami a mohou nám dát větší smysl života. Větší propojení. S Bohem, Universem, Vesmírem, Životem – prostě s tím „nad námi“, co každý můžeme nazývat jinak.
- Pomáhají zvládat stres a úzkost a mnohou nám přinést větší pocit bezpečí: Opakování uklidňujících a smysluplných činností nám pomáhá zklidnit mysl a uvolnit napětí. Rituály a tradice nám tak můžou sloužit jako kotva v bouřlivém moři života.
- Učí nás hodnotám: Rituály a tradice nám můžou předat důležité hodnoty, jako je respekt k rodině a předkům, láska k vlasti, nebo víra v Boha.
- Posilují naše vztahy: Společné prožívání rituálů a tradic posiluje naše vztahy s rodinou a přáteli a vytváří trvalé vzpomínky.
Rituály rozhodně nemusí být nudné nebo zastaralé. Můžeme je upravit tak, aby odpovídaly našim potřebám a hodnotám v 21. století. Důležité je, aby pro nás měly smysl a abychom je prožívali s radostí a upřímností.
Jak prakticky takový malý rituál začlenit do života
- Najděme si rituál, který vám pomůže začít den s klidem a energií. Může to být meditace, jóga, procházka v přírodě nebo i jen šálek čaje v tichosti. Takovým krásným rituálem je i každodenní příprava ranní polévky podle Jíme jinak 😊
- Zaveďme rodinný rituál, který nám pomůže se sblížit s vašimi blízkými. Může to být společná večeře, hraní her nebo i jen povídání si o tom, jaký byl den. Připravme rodinu na to, že takovou věc chceme zavést a vysvětlete všem členům i proč o to tak stojíme. Co jim to dá? A co nám?
- Oslavujme svátky a tradice, které jsou pro nás důležité. Mohou to být Vánoce, Velikonoce, První máj nebo narozeniny a jmeniny našich blízkých. Nebo povýšení v práci, první školní den…příležitostí je mnoho. Určitě je velká škoda všechny tyto události přeskakovat.
- Vytvořme si vlastní rituály a tradice, které odrážejí naše hodnoty. Může to být rituál vděčnosti, rituál pro štěstí nebo i rituál pro rozloučení s důležitou etapou vašeho života.
Rituály a tradice jsou mocným nástrojem, který nám může pomoci žít šťastnější a vědomější život. Zpočátku to jistě může znít až moc „ezo“, ale když se nad tím zamyslíme, zjistíme, že takových větších či menších rituálků je náš den často plný. Ale my si to ani neuvědomíme, jen prostě frčíme dál a dál, další den, další týden, až je pryč celý rok. Pojďme to změnit!
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Děkuji za hezký článek.
Moc pěkný článek, mám ráda takové čtení a souhlasím se vším co jsi napsala.❤️