Rty si krášlíme už od pravěku
Rtěnka je základem dekorativní kosmetiky většiny moderních žen. Historie líčení rtů jde až do pravěku, kdy si ženy barvily rty bobulemi a barevnými hlinkami. Ve Starém Egyptě se receptury na rtěnky vylepšovaly tuky, vosky a vonnými esencemi, ale také už i některými jedovatými sloučeninami.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Vysouvací rtěnky obsahují jedy
Vysouvací rtěnky, jak je známe teď, si mohly ženy koupit až v roce 1915. Pak přichází hollywoodská éra žen s oslnivě rudými rty v čele s Marylin Monroe. V této době se rtěnky stávají sexy zbraní, symbolem svůdnosti a nezbytnou součástí ženských kabelek. Dnešní rtěnky se ale od bobulí, kterými se ženy krášlily v pravěku, co se týče složení, velmi liší. Jejich obsahem se stávají i velmi nebezpečné jedy, jako třeba olovo nebo kadmium, které seriózně poškozují naše zdraví.
Rtěnka je jako igelitový sáček na rty
Základem rtěnek jsou minerální oleje a vosky z ropy, které se starají o to, aby barva vydržela co nejdéle. To je téměř, jako kdybyste si mazala na rty igelitový sáček. Dále obsahují syntetické parfémy, které maskují pachy použitých surovin a další látky starající se o to, aby pigmentace vosku byla rovnoměrně distribuována a aby se netvořily na povrchu rtěnky olejové kapičky.
Žena průměrně za život sní 3,5 kg rtěnky
Rtěnky jsou často kontaminovány jedovatými kovy jako je olovo, kadmium, hliník, chrom. Věděli jste, že během svého života kvůli rtěnkám a leskům na rty spolykáte až 3,5 kg těchto různých, zdraví nebezpečných látek? V ohrožení nejsou jen ženy, které se rtěnkami líčí, ale také muži, kteří je na tyto svůdné rty líbají. Pokud si ale myslíte, že se jedovatým látkám vyhnete tím, že si rty nebudete oblizovat a rtěnka zůstane na svém místě, pak vyhráno také nemáte. Kůže na rtech je velmi tenká a prokrvená, takže všechny toxické sloučeniny z rtěnky se skrze kůži na rtech snadno dostanou do celého vašeho těla.
Čím nás rtěnky zabíjí?
Olovo nenávratně poškozuje nervový systém
Nejvíce olova obsahují tyto rtěnky:
1) Maybelline Color Sensational – Mauve Me
2) L´Oreal Intensely Moisturizing Lipcolor – Heroic
3) L´Oreal Color Riche – Tickled Pink
4) L´Oreal Color Riche – Volcanic
5) Maybelline Color Sensational – Pink Petal
Olovo je toxický kov pro nervový systém (může způsobit poruchy ve vývoji nervové soustavy u plodu a chování u dětí), snižuje kvocient inteligence až o 10 bodů, způsobuje poruchy chování, znesnadňuje učení, narušuje hormonální systém, způsobuje neplodnost a je silně karcinogenní. V těle se hromadí v kostech, játrech a slezině. Velké množství způsobuje leukémii, kardiovaskulární choroby a poruchy krvetvorby.
Z 22 testovaných rtěnek jich více než 50 % neprošlo kvůli vysokému obsahu olova. Při běžném použití průměrné rtěnky se do těla ženy dostane až 20 % přijatelné denní dávky olova! U těhotných žen a dětí se vstřebá až 40 % olova! Olovo prochází placentou i do plodu a může vést k nenávratnému poškození celé řadě orgánů. Olovo je považováno výrobci “pouze” za kontaminant, ne ingredienci, proto ho ve složení výrobci neuvádí.
Kadmium způsobuje selhání ledvin
Kadmium je silně karcinogenní kov a v těle poškozuje ledviny, játra, kosti, dýchací systém a reprodukční orgány. Způsobuje pokles červených krvinek a zvyšuje riziko srdečních a cévních onemocnění. Negativně působí i na nervovou soustavu. Ukládá se v ledvinách a játrech. Detoxikace od kadmia je pomalá a hrozí nebezpečí chronických otrav. Kadmium je považováno výrobci “pouze” za kontaminant, ne ingredienci, proto ho ve složení výrobci neuvádí.
Barviva zakázaná v potravinářství se v kosmetice používají bez povšimnutí
Dříve se syntetická barviva získávala z uhelného dehtu, nyní se vyrábí z přečištěných ropných produktů. Patří mezi ty nejčastější alergeny, často jsou viníky hyperaktivity u dětí a některé barviva jsou i karcinogenní a toxická. Potravinářský průmysl se použití některých barviv vyhýbá, zatímco v kosmetice je používají bez pozastavení (s tvrzením “však je nejíte”), přitom všechny tyto látky se velmi dobře vstřebávají kůží do těla.
Barviva se v kosmetice označují písmeny CI a 5ti místným číselným kódem. Regulace těchto barviv nejsou po světě jednotné – např. barvivo chinolin žlutý (CI 47005, E104) je v Japonsku, Norsku a USA zakázaný, v EU je povolený.
Nejčastěji využívaná barviva v kosmetice a jejich účinky:
CI 19140 (E102) tartrazin (žlutá) – alergie, astma, kopřivka, migrény
CI 16185 (E123) amarant (červená) – genetické poruchy, rakovina
CI 16255 (E124 košenilová červená – alergie, onemocnění dýchacích cest
CI 45430 (E127) erytrozin (červená) – poruchy chování, problémy nervového systému, alergie
CI 18050 (E128) červeň – alergie
CI 16035 (E129) červená alura – alergie, hyperaktivita, rakovina
CI 42051 (E131) patentní modrá – alergie, rakovina
CI 73015 (E132) indigotin – alergie, rakovina
CI 42090 (E133) zářivá modrá – alergie, rakovina
CI 44090 (E142) zeleň – rakovina
Syntetické parfémy mají za úkol maskovat zápach ropných produktů
Lidé vyhledávají voňavou kosmetiku, protože jim dodává pocit čistoty, vůně a svěžesti, ale výrobci kosmetiky vůně přidávají z důvodu, aby maskovali zápach ropy. 95 % vůní v kosmetice jsou syntetické sloučeniny pocházející z ropy. Mnohé z nich jsou potvrzené toxiny či karcinogeny. Pod jedním slovem ve složení “parfum” se může skrývat až 4 000 různých chemických ingrediencí vyráběných v laboratoři za použití řady nebezpečných látek. Vůně se vstřebávají kůží do celého těla, způsobují četné alergie, ovlivňují centrální nervový systém, mohou způsobit deprese, ADHD, podrážděnost, bolesti hlavy, malátnost, kašel nebo kožní problémy.
Parabeny způsobují alergie a rakovinu
Jedná se o konzervační přísady zaručující dlouhou trvanlivost. Jsou toxické pro nervový systém a imunitu, narušují hormonální rovnováhu, způsobují hyperaktivitu u dětí, rakovinu prsu a dráždí pokožku.
Poznáte je podle koncovky: -paraben. Nejčastější jsou to: methylparaben, propylparaben (E 126), ethylparaben (E 214) a butylparaben.
Ropné produkty brání růstu a vývoji
Ropné produkty (vazelína, parafín, minerální oleje) omezují schopnost těla vylučovat toxické látky, usazují se v játrech, ledvinách a lymfatických uzlinách, zastavují růst, vývin, rozmnožování, zhoršují inteligenci, způsobují hormonální nerovnováhu, alergie a jsou karcinogenní. Pokrývají pokožku neprodyšným filmem a brání dýchání kůže.
Nejčastěji jsou to: Paraffinum Liquidum, Mineral Oil, Vaseline
Syntetické silikony zanášejí a ucpávají pokožku
Po použití kosmetiky se silikony je sice pleť hebká a vyhlazená, ale silikony na pleti vytváří vrstvu, která na pleti zůstane až do doby, než ji smyjete (pouze voda je ale nesmyje). Silikony nedovolují pokožce dýchat, mohou způsobovat akné, ekzémy, ucpávání a vysoušení. Odbourat silikony trvá několik desítek let.
Poznáte je podle koncovky:
–cone
–thicone
–thiconol
–siloxane
-silane
UV filtry narušují hormonální rovnováhu
Způsobují nedostatek vitamínu D, který je důležitý pro stavbu kostí, snížení rizika výskytu rakoviny a kardiovaskulárních onemocnění a narušují hormonální rovnováhu.
Rtěnka z rozdrceného hmyzu aneb původ karmínu
Mnoho výrobců rtěnek a dekorativní kosmetiky (ale nejenom těch, používá se i do limonád, sladkostí, želé, jogurtů, kandovaných třešní atp.) používá do svých produktů přírodní tzv. sytě červené barvivo „karmín“ (košenilový extrakt, E120). Původ tohoto barviva je ale dosti šokující – získává se z vysušených těl oplodněných samiček parazitického hmyzu červce nopálového pocházejícího z Mexika. Tito broučci se nejdříve usmrtí ponořením do horké vody nebo páry a vysuší se v pecích nebo na slunci. Pak se hmyz rozemele a vaří v roztoku amoniaku nebo uhličitanu sodného. Na 1 kg tohoto barviva je třeba 140 tisíc kusů hmyzu.
Karmín je nejenom neetický a ne příliš lákavý, ale také u citlivějších osob může způsobit vážné alergické reakce – od vyrážky až po anafylaktický šok nebo astmatický záchvat. Přestože je košenila přírodní barvivo, patří do skupiny antrachinonů, které zvyšují riziko vzniku rakoviny. Také je nejspíše příčinou hyperaktivity u dětí.
Čteme složení rtěnek
- Sylikony
- Syntetické parfémy
- Syntetická barviva
- Chemické látky (např. konzervanty, emulgátory, syntetické látky)
- Ropné produkty
- Přírodní (z rostlin, zvířat, přírody)
Rtěnka The Only 1 Matte RIMMELLONDON
- Synthetic Wax, Cyclopentasiloxane (rozpouštědlo), Isononyl Isononanoate (změkčovadlo), Polyethylene, Polypropylene, Silica, Phenyl Trimethicone (protipěnící, změkčovadlo), C20-40 Alcohols, Parfum/Fragrance, Phenoxyethanol (emulgátor), Isopropyl Titanium Triisostearate (emulgátor), Tocopheryl Acetate (syntetický vit. E), Bht (konzervant), [May Contain/Peut Contenir/+/-: Mica, Titanium Dioxide (Ci 77891), D&C Red No. 6 Barium Lake (Ci 15850), D&C Red No. 7 Calcium Lake (Ci 15850), Iron Oxides (Ci 77491, Ci 77492, Ci 77499), Fd&C Yellow No. 5 Aluminum Lake (Ci 19140), Fd&C Yellow No. 6 Aluminum Lake (Ci 15985), Fd&C Blue No. 1 Aluminum Lake (Ci 42090)].
Rtěnka The ONE Colour Obsession Oriflame
- Polybutene (změkčovadlo, viskozita), Octyldodecanol (rozpouštědlo, změkčovadlo), Hydrogenated Polyisobutene (kontrola viskozity), Polyethylene (tvorba ochranného filmu), Phenyl trimethicone (odstraňovač pěny, pleťový kondicionér), Mica (rozjasnění), Helianthus annuus seed cera, Tocopheryl acetate (antioxidant), Hydrogenated styrene/butadiene copolymer (kontrola viskozity), Shorea robusta resin, Parfum, Glycerin (ochrana kůže), Rhus verniciflua peel cera, Calcium aluminum borosilicate, Propylparaben (konzevátor), Silica, Synthetic wax, Phospholipids, Bht (konzervant), Isopropyl titanium triisostearate (emulgátor), Ascorbyl palmitate, Tocopherol (syntetický vit. E), CI 15850, CI 77891, CI 45410, CI 77492, CI 45380, CI 77499, CI 19140, CI 77491, CI 42090.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Tak tenhle článek jsem asi číst neměla… Rtěnky uvedené v článku jako nejjedovatější používám, mám ráda výrazné barvy včetně rudé. A parfém leta i doma; manžel říká, že se v něm koupu a zásobuje mě mojí oblíbenou značkou ke každé příležitosti. Já tu vůni prostě leta miluji… Lidé mě často zastavují, co je to za krásnou vůni, chodí za mnou po obchodě a fascinovaně čmuchají… když někde zapomenu třeba šátek, hned se ví, komu patří. Když se jí ale navoněly kamarádky, jakoby se změnila… Jsem tou vůni okouzlena, je mojí součástí a nedokážu si představit, že bych se jí vzdala… Ach jo… A to nepoužívám žádné sprchové gely a podobné věci, na tělo pouze Khadi kosmetiku…
Snažím se pokud možno nahradit kupovanou kosmetiku domácími výrobky. Doba tomu naštěstí přeje, internet je plný návodů na výrobu domácí kosmetiky a většina autorů zveřejňuje recepty z přírodních ingrediencí (ne všichni – najdou si i recepty, pomocí kterých si doma smícháte velmi podobný koktejl syntetických produktů, jako kdybyste koupili průmyslový výrobek.) A suroviny se nabízejí aspoň ve třech e-shopech.
Chtělo to chvíli hledání a zkoušení, ale už se mi podařilo nahradit šampón, zubní pastu, odličovač očí, denní i noční krém, krém na ruce a deodorant. Překvapilo mě, že většina je stejně účinná jako kupované (deodorant!) a některé o mnoho levnější (taky zrovna ten deodorant). A výroba všeho toho je – vyjma krémů – dost jednoduchá.